Niedziela, 14 Sierpnia 2022  Imieniny: Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana

Wiosenno - wakacyjne wyjazdy Seniorów

Seniorzy Klubu Seniora, działającego w szkole w Miotku, w okresie wiosenno - wakacyjnym mieli okazję uczestniczyć w jednodniowej wycieczce, 17 maja, w okolice Beskidu Śląskiego oraz dwudniowej wycieczce, 27 i 28 sierpnia, do Zakopanego i Bukowiny Tatrzańskiej. Obydwie wyprawy pozostawiły w pamięci uczestników wiele wrażeń i wspomnień, którymi chcemy się podzielić z innymi.
Wycieczkę w Beskid Śląski rozpoczęliśmy od miejscowości Bielsko - Biała. Tam autokar podwiózł nas, jak najbliżej, do dolnej stacji kolei gondolowej, bowiem naszym celem był wjazd na Szyndzielnię, szczyt o wysokości 1028m n.p.m. Kolej linowa na Szyndzielnię jest niewątpliwie jedną z największych atrakcji tego miasta. Z okien gondoli mogliśmy podziwiać piękną panoramę Bielska-Białej i Beskidów. Dalej pieszo udaliśmy się w stronę schroniska, gdzie wypoczęliśmy i zregenerowaliśmy siły. Po odpoczynku, wróciliśmy do górnej stacji i zjechaliśmy na dół. Następnie autokar podwiózł nas do Szczyrku na tzw. "Górkę", gdzie odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski oraz wysłuchaliśmy opowieści księdza o objawieniach i historii kultu tego miejsca. Kolejnym punktem programu była miejscowość Wisła. Malowniczą trasą, przez Przełęcz Salmopolską, dojechaliśmy najpierw do Wisły Malinka, gdzie zwiedziliśmy skocznię narciarską im. Adama Małysza, a następnie do centrum miasta. Na Rynku, czyli na Placu Hoffa, w holu Domu Zdrojowego podziwialiśmy, wykonaną z białej czekolady, figurę Adama Małysza. Pobyt w Wiśle zakończyliśmy, organizując sobie czas wolny. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, dobry humor nas nie opuszczał- śpiewaliśmy ulubione piosenki i żartowaliśmy.
Wyjeżdżając na następną wycieczkę, tym razem dwudniową, seniorzy mogli podziwiać uroki najpiękniejszych gór w Polsce, czyli Tatr. W programie uwzględniono zwiedzanie i udział uczestników we mszy św. w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, które wybudowane zostało jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981r. Kolejną atrakcją był wjazd na Gubałówkę. Gubałówka jest to jedno z najczęściej odwiedzanych i najpopularniejszych miejsc w Zakopanem. Chyba nie ma turysty, który nie był na szczycie Gubałówki. Stacja dolna znajduje się na wysokości 823m n.p.m., stacja górna mieści się na wysokości 1122m n.p.m. Na górnej polanie Gubałówki można było podziwiać przepiękną panoramę Tatr i Zakopanego. Po tych zapierających dech w piersiach przeżyciach, był zaplanowany czas na spacer po słynnych Krupówkach. Żegnając Zakopane, autokar zawiózł uczestników wycieczki na miejsce zakwaterowania, do przepięknego Ośrodka Wczasowo - Konferencyjnego Stasinda w Bukowinie Tatrzańskiej. Po rozlokowaniu się i zjedzeniu pysznej obiadokolacji, można było za niewielką odpłatnością skorzystać z basenu rekreacyjnego na terenie hotelu. Późnym wieczorem zorganizowano integracyjne spotkanie. W następnym dniu, po śniadaniu część grupy pojechała na Termy Bukovina, pozostali spacerowali po okolicy, podziwiając krajobrazy górskie roztaczające się ze wszystkich stron. W drodze powrotnej wycieczkowicze zatrzymali się w miejscowości Ludźmierz, by odwiedzić Sanktuarium Maryjne i ogród różańcowy.
Wspaniała pogoda zarówno na pierwszej, jak i drugiej wycieczce sprzyjała zrealizowaniu w pełni programu, a poza tym uświadczyła w przekonaniu jak piękne zakątki są w naszym kraju i warto je zwiedzać, niezależnie od tego ile ma się lat.

Mirosława Potempa