Poniedziałek, 29 Kwietnia 2024  Imieniny: Rity, Katarzyny, Boguslawa

Kalety pierwsze w powiecie w Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej

Miasto Kalety zajęło 1 miejsce w Powiecie Tarnogórskim oraz 14 miejsce w Województwie Śląskim wśród gmin miejskich i miejsko - wiejskich w „Rankingu Samorządów” opublikowanym w dzienniku Rzeczpospolita. Kalety (43,28 pkt) znalazły się na 210 miejscu. Wyniki gmin powiatu tarnogórskiego i lublinieckiego (klasyfikowanych w tej samej kategorii) były następujące: Tarnowskie Góry 397 miejsce z 39,08 punktami, Radzionków 438 miejsce z 38,44 punktami, Miasteczko Śląskie 727 miejsce z 33,57 punktami, Lubliniec 582 miejsce z 36,13 punktami oraz Woźniki zajmując 769 miejsce z 32,49 punktami. W kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie uwzględnionych zostało 898 samorządów.

Autorzy tak opisują ranking: „Zasady rankingu ustala niezależna kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”.

Zgodnie z przyjętą przez kapitułę metodologią, nasz ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej.

W 2023 r. pod uwagę branych było około 30 wskaźników wyliczanych na podstawie publicznie dostępnych baz danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Finansów. O ostatecznej pozycji w rankingu decydowała suma punktów uzyskanych w poszczególnych obszarach oceny.

W obszarze „trwałość ekonomiczno-finansowa” oceniane były wskaźniki dotyczące zdolności samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym dochodów z podatków), umiejętności pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania, efektywności zarządzania budżetem bieżącym oraz budowy potencjału rozwojowego.

W obszarze „trwałość społeczna” oceniane były te obszary działalności samorządów, które mają największy wpływ na jakość życia mieszkańców. Brane były tu pod uwagą dane o wydatkach samorządu (m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu, transportu publicznego) oraz wymierne efekty tych nakładów (np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach).

W obszarze „trwałość środowiskowa” nacisk położony był na kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowaniami do zmian klimatycznych. Tu poszczególne wskaźniki dotyczą m.in. nakładów na zieloną infrastrukturę, efektywności gospodarki wodno-kanalizacyjnej, poziomu selektywnej zbiórki odpadów czy długości ścieżek rowerowych.”

Zobacz ranking