Środa, 08 Grudnia 2021  Imieniny: Marii, Światozara, Makarego

Edukacja wokół Cisa Donnersmarcka01-03-2021 11:21:26

24 lutego 2021 r. burmistrz Miasta Kalety Klaudiusz Kandzia wraz z nadleśniczym Nadleśnictwa Świerklaniec Włodzimierzem Błaszczykiem podpisali porozumienie w sprawie nieodpłatnego udostępnienia Miastu Kalety terenu wokół pomnika przyrody – cisa Donnersmarcka. Na mocy dokumentu, nasze miasto będzie miało możliwość wykonania prac związanych z zagospodarowaniem tego miejsca m.in. na cele edukacyjno turystyczne.
Miasto ma w planach wytyczenie tematycznej trasy dydaktycznej w tym miejscu. Nie będzie to jednak standardowa ścieżka edukacyjna. Do cisa prowadzić będzie drewniana kładka „nad ziemią” w formie pętli. Forma pomostu jako ścieżki będzie nie tylko ciekawsza i atrakcyjniejsza dla zwiedzających, ale przede wszystkim bezpieczniejsza dla samego pomnika przyrody. Teren, na którym rośnie cis zostanie również oznakowany tablicami informacyjnymi, a także ogrodzony płotkiem. Wszystko to, aby nadać ciekawy charakter temu miejscu, ale także jak najbardziej zabezpieczyć oraz chronić drzewo przed jego zbyt ekspansywnym zwiedzaniem.
O dofinansowanie na utworzenie ścieżki dydaktycznej Miasto Kalety będzie wnioskować do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. To ekologiczno-dydaktyczne miejsce będzie nie tylko wspaniałą lekcją przyrody, ale przede wszystkim historii.
 

ZABYTKOWY CIS DONNERSMARCKA


PRZYKŁAD DREWNIANEJ TRASY EDUKACYJNEJ