Piątek, 29 Maja 2020  Imieniny: Magdaleny, Bogumily, Urszuli WERSJA DLA SŁABOWIDZĄCYCHKONTRAST

Aktualności

 • Dzwonnica w Truszczycy  

  Z inicjatywy mieszkańca Truszczycy– pana Pawła Rupika– na początku kwietnia br. w centralnym miejscu dzielnicy Truszczyca stanęła stylowa, drewniana dzwonnica. Konstrukcja nawiązuje do zapomnianej już nieco historii, kiedy to dzwonnice pełniły w niektórych (może wszystkich?) miejscowościach, które później weszły w skład miasta Kalety, bardzo istotną funkcję. Oprócz przeznaczenia sakralnego informowały też m.in. o wybuchających pożarach i innych kataklizmach, a także wzywały mieszkańców na okoliczność przyjazdu ważnych osobistości (np. przedstawicieli władz gminy– już po wcieleniu miejscowości do Kalet w roku 1933), które chciały się z nimi spotkać.
  Stara dzwonnica stała obok truszczyckiego krzyża jeszcze w latach powojennych. Po runięciu zmurszałej drewnianej konstrukcji nie zdecydowano się na jej odtworzenie (najprawdopodobniej nie było to na rękę ówczesnym władzom).
  W Kuczowie, przy dzwonnicy ustawionej na rozstaju dróg Kuczów- Kalety-Truszczyca, kultywuje się na przykład do dziś bardzo starą tradycję dzwonienia po śmierci członka społeczności parafialnej. Honorową funkcję dzwonnika pełni na chwilę obecną p. Potempa.
  Nowa dzwonnica w Truszczycy przypominać ma przede wszystkim o lokalnej historii, ale będzie spełniać także funkcje użyteczne. Na maj planowane jest odprawienie w tym miejscu nabożeństwa majowego.  Dzwonnica w Truszczycy

Najbliższe wydarzenia

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Biuletyn maj 2020

Pobierz biuletyn ZOBACZ ARCHIWUM