Środa, 12 Czerwca 2024  Imieniny: Janiny, Onufrego, Leona

Aktualności

 • Stanica Myśliwska oczekuje na doposażenie
  Stanica Myśliwska oczekuje na doposażenie

  Właśnie zakończono montaż drugiej w tym roku stanicy rowerowej. Jest to kolejna inwestycja w rozwój infrastruktury rowerowej, za które Miasto Kalety od wielu lat wyróżniane jest w konkursie Gmina przyjazna Rowerzystom. Stanica Myśliwska, bo taką otrzymała nazwę, również mieści się w leśnictwie Jędrysek. Można do niej dotrzeć jadąc ulicą ks. Rogowskiego w kierunku ul. Powstańców Śląskich skręcając przed torami w prawo.

  więcej
 • Kalety witają nowych członków sieci Cittaslow
  Kalety witają nowych członków sieci Cittaslow

  Międzynarodowa sieć Cittaslow, do której należą Kalety, powiększyła się w grudniu o kolejne dwa miasta. W zaszczytnym gronie miasteczek dobrego życia znalazło się Miasto Szczytno oraz Gmina Morąg z województwa warmińsko-mazurskiego. Serdecznie gratulujemy nowym członkom Stowarzyszenia! Jednocześnie przypominamy, że Miasto Kalety nadal jest jedynym miastem z województwa śląskiego należącym do tej sieci.

 • Nowe stacje napraw już niebawem staną w kaletańskich stanicach
  Nowe stacje napraw już niebawem staną w kaletańskich stanicach

  Miasto Kalety, jako gmina przyjazna rowerzystom, zakupiło niedawno dwie kolejne stacje naprawy rowerów, które już wkrótce zamontowane zostaną na terenie nowopowstałych stanic rowerowych w Jędrysku, Donnersmarcka oraz Myśliwskiej. Na terenie Kalet od dłuższego czasu funkcjonują już podobne urządzenia, które zlokalizowane zostały w miejscach najczęściej odwiedzanych przez rowerzystów - przy pałacu Donnersmarcka w Zielonej, obok stanicy w Truszczycy oraz w parku w Jędrysku.

  więcej
 • Złote i Diamentowe Gody w naszym mieście
  Złote i Diamentowe Gody w naszym mieście

  W związku z obecną sytuacją epidemiczną w naszym kraju, Jubileusze 50 i 60 lecia pożycia małżeńskiego będą miały w tym roku inną formę niż zazwyczaj. We wtorek, 22 grudnia br., Burmistrz Miasta Kalety Klaudiusz Kandzia, z zachowaniem dystansu społecznego oraz wszelkich zasad bezpieczeństwa, osobiście dostarczy wszystkim Jubilatom medale za długoletnie pożycie małżeńskie nadane przez Prezydenta RP.
  Dostojnym Jubilatom, życzymy przede wszystkim zdrowia, pomyślności oraz kolejnym pięknych lat spędzonych razem.

  więcej
 • Pan Gerard Mazur z Kalet zwycięzcą na najpiękniejszą rzeźbę w konkursie Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie
  Pan Gerard Mazur z Kalet zwycięzcą na najpiękniejszą rzeźbę w konkursie Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jaworznie

  14 grudnia 2020 r., w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie, odbyło się uroczyste wręczenie statuetek i nagród dla zwycięzców, którzy brali udział w VI edycji ogólnopolskiego Konkursu plastycznego pt. "Pędzlem, nitką i dłutem malowane - pokaż co potrafisz". Organizatorem Konkursu było Stowarzyszenie Twórców Kultury w Jaworznie.

  więcej
 • Kaletańska Pasieka Edukacyjna proekologiczną inwestycją roku!
  Kaletańska Pasieka Edukacyjna proekologiczną inwestycją roku!

  Z radością informujemy, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przyznał wyróżnienie Miastu Kalety w konkursie Zielone Czeki w kategorii Proekologiczna Inwestycja Roku, która przypadła kaletańskiej pasiece edukacyjnej. Nagrody te przyznawane są corocznie przez WFOŚiGW w Katowicach, za działalność na rzecz ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Kapituła Zielonych Czeków doceniła naszą pasiekę za dydaktyczno-ekologiczny charakter tego miejsca, gdzie nie tylko na żywo można podejrzeć pracę pszczelej rodziny ale także dowiedzieć się wielu cennych ciekawostek o życiu tych pożytecznych owadach.

  więcej
 • Mieszkanka naszego miasta z Pucharem Zimowym w Pneumatycznym Strzelectwie Terenowym
  Mieszkanka naszego miasta z Pucharem Zimowym w Pneumatycznym Strzelectwie Terenowym

  Miło nam poinformować, że mieszkanka naszego miasta p. Zofia Krupa wywalczyła pierwsze miejsce w Pucharze Zimowym Pneumatycznego Strzelectwa Terenowego w kategorii Junior Starszy. Zawody odbywały się na przełomie stycznia i marca 2020 r., jednak ze względów epidemiologicznych, rozstrzygnięcie pucharu zimowego nastąpiło dopiero w grudniu. Puchar zimowy składał się z pięciu eliminacji, z których nasza mieszkanka wyszła zwycięsko , ostatecznie zdobywając pierwsze miejsce w zawodach. Pani Zofia na co dzień trenuje w Klubie Strzeleckim Hunter Team w Zabrzu. Gratulujemy jej wspaniałego wyniku i życzymy dalszych sukcesów.

  więcej
 • Wzorowa postawa mieszkanki naszego miasta!
  Wzorowa postawa mieszkanki naszego miasta!

  Wczoraj w godzinach popołudniowych, mieszkanka naszego miasta znalazła na jednej z ulic w Kaletach sporą sumę pieniędzy. Uczciwa znalazczyni, nie zastanawiając się ani chwili, natychmiast udała się na Komisariat Policji w Kaletach, gdzie przekazała znalezioną gotówkę. Okazało się, że było to 10.000 złotych zgubione przez listonosza. Pieniądze wróciły już do właściciela.
  Serdecznie dziękujemy mieszkance naszego miasta, która wykazała się wzorową i godną do naśladowania postawą.

  więcej
 • Przedświąteczne mobilne kolędowanie Miejskiej Orkiestry Dętej
  Przedświąteczne mobilne kolędowanie Miejskiej Orkiestry Dętej

  Już w najbliższą sobotę 19 grudnia 2020 r. od g.10.00 Miejska Orkiestra Dęta Miasta Kalety, najwspanialsza - (bo nasza) - orkiestra dęta na Śląsku i w Polsce, pod dyrekcją Mariana Lisieckiego rozpocznie mobilne koncertowanie po ulicach naszego miasta. Samochód, na którym orkiestra będzie grała, kolędy i nie tylko, zawita do wszystkich dzielnic naszego miasta. Wydarzenie rozpocznie się przy choince obok urzędu miejskiego, następnie muzykanci przemieszczać się będą po wszystkich dzielnicach, kończąc w Truszczycy. Gorąco wierzymy, że dzięki naszej orkiestrze, pomimo pandemii, będziemy mogli poczuć przedświąteczną magię Świąt Bożego Narodzenia. Koncertowanie zakończy się ok g.13.00. Już dzisiaj serdecznie zapraszamy mieszkańców do wysłuchania świątecznego repertuaru w wykonaniu naszych dęciaków.

  więcej
 • Pozytywna opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach o projekcie uchwały w sprawie budżetu Miasta Kalety na 2021 rok
  Pozytywna opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach o projekcie uchwały w sprawie budżetu Miasta Kalety na 2021 rok

  W związku z rozpoczęciem procedury uchwalania budżetu Miasta Kalety na 2021 rok, poniżej przedstawiamy uchwałę nr 4200/IV/186/2020 IV Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach z dnia 11 grudnia 2020 r. w sprawie opinii o przedłożonym przez Burmistrza Miasta Kalety projekcie uchwały budżetowej na 2021 rok wraz z uzasadnieniem. Regionalna Izba Obrachunkowa to ograna kontrolny jednostek samorządu terytorialnego w zakresie gospodarki finansowej.

  więcej
 • Podziękowanie dla kaletańskich przedsiębiorców
  Podziękowanie dla kaletańskich przedsiębiorców

  W normalnych okolicznościach w mieście trwałyby właśnie przygotowania do X jubileuszowej Gali Przedsiębiorczości. Stan epidemii obowiązujący na terenie całego kraju nie daje szans w tej chwili na zorganizowanie tego tradycyjnego spotkania. Z tego miejsca, w imieniu władz samorządowych, składam serdeczne podziękowania wszystkim przedsiębiorcom, za wkład w rozwój naszego miasta w tych szczególnych i niesprzyjających warunkach. Tymczasem zapraszam do obejrzenia relacji video z ubiegłorocznej IX Gali Przedsiębiorczości. Przeżyjmy to jeszcze raz!

   

  Klaudiusz Kandzia

   

 • Stajenka Bożonarodzeniowa już zdobi Mały Rynek
  Stajenka Bożonarodzeniowa już zdobi Mały Rynek

  Święta tuż, tuż więc na Małym Rynku w Kaletach stanęła już szopka bożonarodzeniowa z figurami Świętej Rodziny. Co roku Miasto Kalety rozbudowuje ją i wzbogaca o nowe rzeźby. W ubiegłych sezonach stajenkę uzupełniły figury Trzech Króli, a także zwierząt które tematycznie wpisały się w całość aranżacji. W tym roku wejścia do stajenki strzegą dwa nowe Anioły z lampionami.
  Zachęcamy do odwiedzania naszej miejskiej szopki bożonarodzeniowej, która z roku na rok staje się coraz piękniejsza!

  więcej
 • Mieszkańcy Kalet chętnie korzystają z Programu Czyste Powietrze
  Mieszkańcy Kalet chętnie korzystają z Programu Czyste Powietrze

  Nasi mieszkańcy, którzy wzięli udział w tym roku w programie Czyste Powietrze, złożyli w tutejszym urzędzie 57 wniosków o dofinansowanie, na łączną kwotę ponad 400.000 zł. Najbardziej co może nas cieszyć, to fakt, że większość gospodarstw postawiła na nowe, ekologiczne źródło ciepła nie będące zasilane węglem (kocioł na pellet drzewny lub pompę ciepła to około 60 procent wszystkich złożonych wniosków). Z informacji uzyskanych przez WFOŚiGW za pierwsze półrocze bieżącego roku zostało rozliczonych 17 wniosków z terenu Kalet i w sumie wypłacono ok 200.000 zł.

  więcej
 • Blisko 160.000 zł dodatkowych środków dla miasta Kalety z rezerwy subwencji ogólnej
  Blisko 160.000 zł dodatkowych środków dla miasta Kalety z rezerwy subwencji ogólnej

  Zgodnie z pismem Ministra Finansów Rzeczpospolitej Polskiej, Miasto Kalety jeszcze w 2020 roku otrzyma środki w kwocie 159 281,00 zł z rezerwy subwencji ogólnej. Środki są uzupełnieniem dochodów jednostki samorządu terytorialnego. Kwota ta przyznana została gminie w związku z niższą średnią dochodów podatkowych za rok 2019 od średniej dochodów wszystkich gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca kraju.

  więcej
 • W grudniu
  W grudniu "Biuletyn Informacyjny Miasta Kalety" powraca w wersji papierowej. Będzie dostępny w punktach sprzedaży od czwartku, 10 grudnia, od godzin popołudniowych

  Z przyjemnością informujemy, iż od czwartku, 10 grudnia, w punktach sprzedaży na terenie miasta będzie można po ponad półrocznej przerwie znowu nabywać "Biuletyn Informacyjny Miasta Kalety" w wersji papierowej. Ten świąteczny, szczególny numer, wzbogacony został o materiały, które pojawiły się już w ciągu roku w wersjach elektronicznych gazety. Teksty te zamieszczamy mając na względzie czytelników, którzy nie mają dostępu do internetu, bądź też po prostu preferują gazety w tradycyjnej, papierowej formie. W Jędrysku “Biuletyn” będzie dostępny również w sklepie przy ul. Ks. Rogowskiego 30A.