Czwartek, 25 Lipca 2024  Imieniny: Walentyny, Krzysztofa, Jakuba

Aktualności

 •  Dzienny Dom Senior Plus w Kaletach już działa!
  Dzienny Dom Senior Plus w Kaletach już działa!

  Informujemy, że od 5 maja 2021 roku, Dzienny Dom Senior Plus w Kaletach wznowił swoją działalność. Skierowanie do placówki następuje na wniosek osoby zainteresowanej. Podstawą skorzystania z usług Dziennego Domu Senior Plus jest decyzja administracyjna, wydana przez kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, po uprzednim wywiadzie środowiskowym. Wszystkich chętnych, którzy ukończyli 60 lat, serdecznie zapraszamy.

  więcej
 • Kolejna pomoc dla kaletańskich przedsiębiorców
  Kolejna pomoc dla kaletańskich przedsiębiorców

  Burmistrz Miasta Kalety przygotował projekt uchwały w sprawie odstąpienia od dochodzenia należności o charakterze cywilnoprawnym przypadających Gminie Kalety lub jej jednostkom organizacyjnym w stosunku do podmiotów, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19, który będzie rozpatrywany na sesji Rady Miejskiej w Kaletach w dniu 6 maja 2021 r. Na podstawie zapisów ww. uchwały pomoc będzie polegać na odstąpieniu przez Miasto Kalety od waloryzacji czynszu za najem, dzierżawę lub użytkowanie miejskich lokali.

  więcej
 • Przebudowa drogi gminnej ul. Jaworowa w Kaletach - I etap zakończona
  Przebudowa drogi gminnej ul. Jaworowa w Kaletach - I etap zakończona

  W dniu 05 maja 2021 r. odbył się odbiór końcowy robót związanych z wykonaniem przebudowy drogi gminnej ul. Jaworowej w Kaletach - I etap. Wykonawcą robót była firma RAFALIN Sp. z o.o. Sp. komandytowa z Blachowni. W odbiorze poza przedstawicielami Urzędu Miejskiego w Kaletach na czele z Panem burmistrzem uczestniczyli: wykonawca robót, inspektor nadzoru inwestorskiego, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Kaletach – Pani Janina Perz i Radny Rady Miejskiej – Kazimierz Złotosz. Koszt robót brutto wyniósł 247.376,22 zł.

  więcej
 • "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie"

  „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie” to program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Program oferuje nisko oprocentowane pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej oraz pożyczki na utworzenie stanowiska pracy. Wsparcie skierowane jest do absolwentów szkół i uczelni wyższych oraz do studentów ostatniego roku studiów, osób bezrobotnych, a także opiekunów osób niepełnosprawnych.

  więcej
 • Kalety na 1 miejscu w powiecie w „Rankingu nadwyżki operacyjnej netto” tygodnika „Wspólnota”
  Kalety na 1 miejscu w powiecie w „Rankingu nadwyżki operacyjnej netto” tygodnika „Wspólnota”

  W rankingu nadwyżki operacyjnej netto 2017-2019 tygodnika „Wspólnota” Miasto Kalety zajęło 74 pozycję z średnią nadwyżka operacyjna netto per capita 2017–2019 na poziomie 553,39 zł. Nadwyżka operacyjna w budżecie samorządowym to nic innego, jak dodatnia różnica pomiędzy bieżącymi dochodami a bieżącymi wydatkami, a jej wysokość świadczy o kondycji finansowej samorządu. W wyżej wymienionej klasyfikacji miasto Kalety zajęło 1 miejsce w powiecie tarnogórskim oraz 7 w województwie śląskim. W ww. kategorii w naszym powiecie klasyfikowane było jeszcze Miasteczko Śląskie oraz Radzionków, które uplasowały się odpowiednio na pozycjach 212 oraz 238 z 606 uwzględnionych gmin w kategorii „Miasteczka”.

  więcej
 • Spędź weekend majowy aktywnie i na świeżym powietrzu
  Spędź weekend majowy aktywnie i na świeżym powietrzu

  Miłośników dwóch kółek zapraszamy na majowe, rowerowe przejażdżki po naszym Leśnym Zakątka Śląska. Nasze stanice rowerowe w Jędrysku oraz Truszczycy, a także drewniane wiaty spoczynkowe w Zielonej pozwolą zrelaksować się i odetchnąć po długiej wycieczce. Wspaniałe warunki dla wycieczek rowerowych jakie dają lokalne, niezliczone dukty leśne pozwolą aktywnie i zdrowo spędzić długi weekend. Natomiast amatorów rolkowego szaleństwa zapraszamy na kaletański tor rolkowy. Stadion miejski otwarty jest codziennie, aż do zmierzchu.

 • Relacja z miejskich obchodów Święta Konstytucji 3 Maja
  Relacja z miejskich obchodów Święta Konstytucji 3 Maja

  W poniedziałek, odbyły się w naszym mieście obchody okrągłej 230. rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja. O godzinie 11.00 odprawiono Mszę św. w kościele p.w. św. Józefa w Kaletach Jędrysku, sprawowaną przez Ks. Proboszcza Wojciecha Ciosmaka w intencji Ojczyzny oraz strażaków, kominiarzy i hutników z okazji wspomnienia św. Floriana. Ze względu na obostrzenia panujące w całym kraju, w tym roku również zrezygnowano z uroczystego przemarszu delegacji oraz miejskiej orkiestry dętej pod pomnik Bojowników o Wolność i Demokrację.

  więcej
 • Majówka w Ichtioparku
  Majówka w Ichtioparku

  Przypominamy, że od maja rozpoczynamy sezon wędkarski w naszym parku tematycznym przy ulicy Fabrycznej. Wypożyczalnia sprzętu wędkarskiego w Ichtioparku, która działać będzie w reżimie sanitarnym, czynna będzie w weekendy – soboty i niedziele - w godzinach od 13.30 do 18.00 (podczas długiego weekendu majowego również w poniedziałek 3 maja). Na miejscu będzie możliwość otrzymania przynęty do łowienia oraz wszystkich niezbędnych akcesoriów wędkarskich. Zachęcamy naszych mieszkańców do odwiedzenia Ichtioparku!

  więcej
 • 101 rocznica urodzin Pana Grzegorza Mazura najstarszego mieszkańca Kalet
  101 rocznica urodzin Pana Grzegorza Mazura najstarszego mieszkańca Kalet

  2 maja 2021 r., swoją 101 rocznicę urodzin obchodzi Pan Grzegorz Mazur z Jędryska. Z tej okazji burmistrz Klaudiusz Kandzia w imieniu władz samorządowych Miasta Kalety złożył Dostojnemu Jubilatowi wyrazy najwyższego szacunku, szczere gratulacje i życzenia zdrowia, pomyślności oraz długich lat życia wśród najbliższych. Pan Grzegorz urodził się w 1920 roku i jest obecnie najstarszym mieszkańcem naszego miasta.

  więcej
 • Postanowienie o zwołaniu XXV sesji Rady Miejskiej w Kaletach
  Postanowienie o zwołaniu XXV sesji Rady Miejskiej w Kaletach

  Informujemy, że 6 maja 2021 r., (czwartek) o godz. 12.00, w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Kaletach odbędzie się w trybie zdalnym XXV sesja Rady Miejskiej w Kaletach. 
  Projekty uchwał – POBIERZ

  więcej
 • Projekt nowego oblicza siedziby KS Unii Kalety
  Projekt nowego oblicza siedziby KS Unii Kalety

  W tym roku, nasz kaletański klub sportowy Unia Kalety świętuje jubileusz 100-lecia swojej działalności. Klub ten, co warto podkreślić, jest jednym z najstarszych w województwie śląskim oraz najstarszym klubem piłkarskim Podokręgu Lubliniec. W trakcie swojej stuletniej działalności krzewił kulturę fizyczną i sport w naszym mieście, a także wykształcił wiele pokoleń wspaniałych sportowców. Jako, że Klub ten jest niezaprzeczalnie dumą naszego miasta, a i okazja jest niepowtarzalna, Miasto Kalety przygotowało dla Sędziwego Jubilata wspaniały prezent. Specjalnie na tę okoliczność Miasto zleciło wykonanie projektu budowlanego wraz z wizualizacją nowego budynku siedziby KS Unii Kalety. Dokumenty te zostaną wykorzystane w przyszłości przy aplikowaniu o środki unijne i resortowe na budowę tego obiektu. Poniżej przedstawiamy wizualizację nowej siedziby kaletańskiego klubu sportowego.

  więcej
 • Dni Kalet odwołane. Impreza przełożona została na przyszły rok
  Dni Kalet odwołane. Impreza przełożona została na przyszły rok

  Tak jak w ubiegłym roku, tak i w tym, w związku z dalej obowiązującym stanem pandemii koronowirusa, tegoroczne Dni Kalet, które zaplanowane były na 21-23 maja br., zostały odwołane i przełożone na 2022 rok. Tym samym władze Miasta zadecydowały zwrócić się do artystów (Patrycja Markowska oraz zespół Blue Cafe), którzy mieli gościć w tym roku na dniach miasta, z propozycją podpisania aneksów do umów i przeniesienia występów na przyszły rok. Jeśli artyści nie przystaną na podpisanie aneksów, wystosowany zostanie wniosek o rozwiązanie umów i zwrot zaliczek.

  więcej
 • Od maja łagodzenie obostrzeń w walce z koronawirusem
  Od maja łagodzenie obostrzeń w walce z koronawirusem

  Dzisiaj, 28 kwietnia 2021 r., podczas konferencji prasowej Premiera RP i Ministra Zdrowia przedstawiony został etap łagodzenia wcześniej nałożonych obostrzeń w walce z pandemią. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi Rządu, m.in. od 4 maja wznowiona zostaje nauka hybrydowa w klasach 1-3 szkół podstawowych, a od 15 maja, jeśli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

  więcej
 • Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 9 maja br.
  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 9 maja br.

  Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o wydłużeniu, o kolejne dwa tygodnie, czyli do 9 maja br. prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Dodatkowy zasiłek, tak jak do tej pory, przysługuje w przypadku zamknięcia bądź ograniczonego funkcjonowania placówek otwartych, które zapewniają opiekę nad dziećmi do lat 8, a także w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, placówki pobytu dziennego, itp., z powodu zamknięcia lub czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

  więcej