Sobota, 01 Października 2022  Imieniny: Danuty, Remigiusza, Teresy
 • Stadion miejski w Kaletach fot: kalety.pl
 • Paweł Wons z Drutarni został członkiem Młodzieżowej Rady Ekologicznej przy Ministrze Środowiska

  Miło nam poinformować, że mieszkaniec naszego miasta p. Paweł Wons został członkiem Młodzieżowej Rady Ekologicznej przy Ministrze Środowiska. Wręczenie tych zaszczytnych powołań odbyło się 30 września 2020 r. podczas Zielonego Forum Młodych. Rada składa się z 34 przedstawicieli młodzieży z całej Polski, która będzie miała możliwość włączyć się w kształtowanie polityki ekologicznej zyskując realny wpływ na strategie, projekty i zmiany legislacyjne w zakresie kompetencji Ministra Środowiska.
  Panu Pawłowi serdecznie gratulujemy takiego wyróżnienia i życzymy wielu sukcesów w pracy na rzecz ochrony środowiska.

  więcej
 • Ponowne wprowadzenie „godzin dla Seniorów”

  Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną w naszym kraju, Rząd zdecydował o ponownym wprowadzeniu godzin dla Seniorów. Zaczną one obowiązywać od 15 października 2020 r.
  W dni powszednie, czyli od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10:00 do 12:00 w sklepach, drogeriach i aptekach zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Pozwoli to na ograniczenie ryzyka potencjalnego zakażenia.

  więcej
 • Prawo do zasiłku chorobowego dla osób pozostających na kwarantannie

  Coraz większa liczba osób, u których wykrywana jest obecność koronawirusa, generuje również większą ilość osób, którzy poddani zostali kwarantannie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za okres kwarantanny, na którą skierował inspektor sanitarny, przysługuje wynagrodzenie chorobowe, zasiłek opiekuńczy lub zasiłek chorobowy. Świadczenia te wypłacane są przez pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warunkiem jego otrzymania jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu.

  więcej
 • Statystyka bezrobocia w mieście Kalety

  Jak informuje Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach stopa bezrobocia na dzień 31.08.2020 roku przedstawiała się następująco:

  – Powiat Tarnogórski 5,9%;

  – Województwo Śląskie 4,8%;

  – Kraj 6,1%.

  W gminie Kalety, wg stanu na dzień 30.09.2020 r. było 268 bezrobotnych, w tym 175 kobiet. 32 osoby uprawnione do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, w tym 20 kobiet.

  więcej
 • Zaostrzenie zasad epidemicznych

  Wczoraj, podczas konferencji prasowej Premiera RP i Ministra Zdrowia, ogłoszono zaostrzenie zasad epidemicznych w związku z obowiązującym na terenie całego kraju stanem epidemii.
  Od soboty, 10 października br., cała Polska zostanie objęta tzw. „żółtą strefą” z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej. W każdym województwie powstanie także szpital koordynacyjny, który będzie kierować opieką nad objawowymi pacjentami zakażonymi koronawirusem. Nowe zasady bezpieczeństwa dotyczą m.in. obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej, wydarzeń kulturalnych, imprez okolicznościowych, lokali gastronomicznych oraz zabezpieczenia szpitalnego.

  więcej
 • Od soboty nowe obostrzenia dotyczące noszenia maseczek

  Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, od soboty, 10 października w całym kraju wprowadzony zostaje obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Oznacza to, że nie tylko w sklepach czy środkach komunikacji, ale również na świeżym powietrzu będzie nakaz noszenia maseczek.

  więcej
 • Postęp prac projektowych dotyczących gazyfikacji Kalet

  Przypomnijmy, że 17 lipca 2019 r. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Kaletach, podpisano dokument, na który nasze miasto czekało od dawna. Ziemowit Podolski - dyrektor Oddział Zakładu Gazowniczego w Zabrzu oraz przedstawiciel firmy I-PROJEKT z Gliwic podpisali umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy sieci gazowej średniego ciśnienia w Kaletach. Firma z Gliwic na wykonanie projektu gazyfikacji naszego miasta ma 32 miesiące.

  więcej
 • Zostań EkoBohaterem

  Główny Instytut Górnictwa zaprasza wszystkich uczniów i szkoły do wzięcia udziału w pierwszej edycji OGÓLNOPOLSKIEGO konkursu na najbardziej proekologicznych uczniów w Polsce. Zadaniem EKOBOHATERÓW jest promowanie proekologicznych działań i zasad zrównoważonego rozwoju. Każdy uczestnik musi wykazać się wiedzą, umiejętnością poszukiwana informacji w internecie oraz pomysłowością w promowaniu działań proekologicznych. Konkurs Ekobohaterzy realizowany jest w ramach projektu ”Ekobohaterzy – jako przykład podnoszenia poziomu świadomości ekologicznej i aktywizacji społeczeństwa dla działań na rzecz zrównoważonego rozwoju”, dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  więcej
 • W Zielonej po raz kolejny odbyły się zawody w Pneumatycznym Strzelectwie

  W ubiegły weekend, w Zielonej odbyły się zawody w Pneumatycznym Strzelectwie Terenowym o Puchar Hunterów. Były to dwudniowe zmagania, w których wzięło udział około 60 zawodników z Polski oraz Czech. Zawody polegały na strzelaniu do metalowych figurek rozmieszczonych w lesie. Organizatorem zawodów był Śląski Klub Strzelecki Hunter Team z siedzibą w Zabrzu. Współorganizatorem wydarzenia było Miasto Kalety, a patronat nad zmaganiami objął Burmistrz Miasta Kalety Klaudiusz Kandzia.

  więcej
 • Kaletański Punkt konsultacyjny Programu „Czyste Powietrze”

  Przypominamy, że w siedzibie Urzędu Miejskiego w Kaletach działa punkt konsultacyjny Programu „Czyste Powietrze”. Mieszkańcy Kalet zainteresowani uczestnictwem w programie i ubieganiem się o dotację m.in. na wymianę źródła ciepła czy termomodernizację swoich budynków jednorodzinnych, mogą skorzystać z doradztwa przeszkolonego przez WFOŚiGW pracownika, który w razie konieczności pomoże również w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie.

  więcej
 • Budżet partycypacyjny Powiatu Tarnogórskiego. Oddaj swój głos na kaletański projekt!

  Od 5 do 19 października trwa głosowanie w ramach budżetu partycypacyjnego Powiatu Tarnogórskiego na 2021 rok. Zachęcamy wszystkich mieszkańców oraz sympatyków naszego miasta do oddania swojego głosu na PROJEKT NR 2 złożony przez radnego powiatowego Eugeniusza Ptaka pn. „Ciekawostki przyrodnicze powiatu tarnogórskiego. Tablice informacyjne na terenie Miasta Kalety-Leśnego Zakątka Śląska”. Głos można oddać TUTAJ. W celu oddania głosu każdy mieszkaniec jest poproszony o wypełnienie interaktywnej karty do głosowania, w której powinien: zaznaczyć wybrany projekt (tylko jeden) podać swoje imię i nazwisko, podać swój adres zamieszkania. Następnie głosujący zostaje poproszony do wypełnienia ankiety dotyczącej budżetu partycypacyjnego wraz z podaniem swojego nr pesel.
  Tak jak w przypadku głosowania na rondo w Drutarni, tak i teraz liczymy na aktywność naszych mieszkańców. Razem znów może nam się udać!

 • Powstała mapa turystyczna ziemi tarnogórsko-lublinieckiej

  Mapa turystyczna „Ziemia tarnogórsko-lubliniecka” to pierwsze zbiorcze opracowanie wszystkich szlaków turystycznych naszej okolicy, gdzie Kalety znajdują się w jej samym centrum. To właśnie nasze miasto wyszło z inicjatywą opracowania mapy, która obejmuje nie tylko szlaki piesze i rowerowe (m.in. Leśno Rajza) lecz również kajakowe, konne, a także szlak zabytków UNESCO, Szlak Zabytków Techniki, Szlak Architektury Drewnianej oraz najciekawsze atrakcje turystyczne.

  więcej
 • Miasto Kalety zawnioskowało o przeszło 20 milionów złotych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

  W ubiegłym tygodniu Miasto Kalety złożyło dwa wnioski w ramach naboru dla jednostek samorządu terytorialnego o dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Środki z Funduszu przeznaczone są na wsparcie konkretnych już projektów inwestycyjnych. Miasto zawnioskowało o te dodatkowe wsparcie na realizację budowy kanalizacji sanitarnej w Zielonej, a także budowy krytej pływalni przyszkolnej w Kaletach.

  więcej
 • Ogłoszenie o zamówieniu na „Budowę boiska wielofunkcyjnego w Kaletach-Drutarni”

  Burmistrz Miasta Kalety ogłasza przetarg na budowę boiska wielofunkcyjnego w Kaletach Drutarni. Oferty należy składać w siedzibie Zamawiającego – Miasto Kalety, ul. Żwirki i Wigury 2, 42-660 Kalety, nie później niż do 19 października 2020 r. godz. 11:50. Otwarcie ofert nastąpi tego samego dnia o godzinie 12:00.

  więcej
 • Powiat Tarnogórski zawnioskował o środki na remont mostu na Małej Panwi

  Powiat Tarnogórski będący zarządcą ul. ks. Drozdka w Kaletach oraz mostu na tej ulicy, wystąpił z wnioskiem o dofinansowanie kosztów remontu mostu na rzece Mała Panew w ramach Rządowego Fundusz Inicjatyw Lokalnych. Funduszu ten uruchomiony został jako wsparcie samorządów w związku z panującą epidemią COVID-19. Przypomnijmy że w roku 2018 r. Zarząd Dróg Powiatowych czynił starania o zamknięcie mostu z uwagi na stan techniczny tego obiektu.

  więcej