Sobota, 01 Października 2022  Imieniny: Danuty, Remigiusza, Teresy
 • Stadion miejski w Kaletach fot: kalety.pl
 • Mimo pandemii nadal chcemy rozwijać Zieloną

  Każdego roku, niezmiennie od 10 lat, na przełomie lutego i marca, nasze Miasto organizowało tradycyjne konferencje w sprawie rozwoju Zielonej. Ich celem jest przede wszystkim podsumowanie działań infrastrukturalno-promocyjnych, jakie zrealizowane zostały w ubiegłych latach nad zbiornikami wodnymi w Zielonej, a także omówienie planów poszerzenia oferty turystyczno - rekreacyjnej na nowy sezon. Do udziału w konferencji zapraszani byli przedstawiciele wielu instytucji, którzy mają realny wpływ na rozwój i zarządzanie terenami wokół zbiorników wodnych w Zielonej.

  więcej
 • Sprawozdanie z XXIV sesji Rady Miejskiej w Kaletach

  Sprawozdanie z XXIV sesji Rady Miejskiej w Kaletach We wtorek 2 marca 2021 r. odbyła się XXIV sesja Rady Miejskiej w Kaletach, sesja została zwołana na wniosek burmistrza w trybie nadzwyczajnym (zdalnym). Przewodniczyła jej Janina Perz – przewodnicząca Rady Miejskiej. W obradach udział wzięło 15 radnych, co przy 15 osobowym składzie Rady Miejskiej upoważnia Radę do podejmowania prawomocnych uchwał.

   

  więcej
 • Ruszyły prace termomodernizacyjne ostatniego z trzech budynków wielorodzinnych w Kaletach

  Rozpoczęły się prace termomodernizacyjne ostatniego z trzech budynków wielorodzinnych, na którego realizację Miasto Kalety pozyskało dotację w kwocie 480.000 zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Chodzi o budynek znajdujący się w centrum miasta przy ulicy 1 Maja. W pierwszej fazie prac modernizacyjnych przystąpiono do wymiany stolarki okiennej i drzwiowej. Następny etap robót związany będzie z dociepleniem ścian budynku oraz wykonaniem elewacji. W ramach niniejszego projektu termomodernizacji poddane zostały jeszcze dwa inne budynki wielorodzinne w Kaletach, przy ul. Fabrycznej oraz Sienkiewicza.

  więcej
 • „Uchwała antysmogowa” - praktyczne wskazówki

  Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, zwana „uchwałą antysmogową”. Zgodnie z jej zapisami instalacje niespełniające wymagań powinny zostać wymienione zgodnie ze wskazanymi w uchwale antysmogowej terminami. Wiele osób zastanawia, kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek.
  Poniżęj znajdziecie Państwo przydatną infografikę z niezbędnymi informacjami i praktycznymi wskazówkami w sprawie zastosowania się się do zapisów w/w uchwały.

  więcej
 • Sukces Rock Time na I turnieju RocknRolLOVE oraz Boogie Mania Online

  13 lutego grupa Rock Time po ponad roku przerwy wzięła udział w I edycji turnieju RocknRolLOVE-organizowanej przez Klub Sportowy 3 Arte Gliwice Nasi tancerze przetańczyli 50 min w rytmie rocknrolla. W finale znalazły się 3 pary Rock Time, a jedna z nich stanęła na podium zajmując 3 miejsce.

  więcej
 • Józef Robotnik w cieniu - czyli Gość Niedzielny o Parafii w Jędrysku

  Zapraszamy do lektury artykułu Pani redaktor Klaudii Cwołek, pt.: “Józef Robotnik w cieniu” na temat kościoła parafialnego w Kaletach-Jędruku, jaki opublikowany został na łamach Gliwickiego Gościa Niedzielnego – (Nr 8 z dnia 28.02.2021 r.).

  więcej
 • POPOJUTRZE 2.0 – zgłoś sie do projektu!

  26 lutego 2021 rozpoczął się II nabór do projektu POPOJUTRZE 2.0. - Centrum Inkubowania Innowacji Społecznych w obszarze edukacji. Program ma na celu rozwój nowatorskich rozwiązań dla edukacji formalnej oraz pozaformalnej na każdym etapie życia człowieka. Do zdobycia są 72 granty, każdy o wartości 60 000 PLN. W projekcie może wziąć udział każdy – zarówno osoby fizyczne jak i instytucje – wymogiem jest stworzenie minimum 2 osobowego zespołu. Grant można przeznaczyć na projektowanie i testowanie MIKROINNOWACJI. Projekt POPOJUTRZE 2.0 jest szansą dla wszystkich osób i instytucji, którzy widzą potrzebę zmian w obszarze kształcenia.

  więcej
 • Edukacja wokół Cisa Donnersmarcka

  24 lutego 2021 r. burmistrz Miasta Kalety Klaudiusz Kandzia wraz z nadleśniczym Nadleśnictwa Świerklaniec Włodzimierzem Błaszczykiem podpisali porozumienie w sprawie nieodpłatnego udostępnienia Miastu Kalety terenu wokół pomnika przyrody – cisa Donnersmarcka. Na mocy dokumentu, nasze miasto będzie miało możliwość wykonania prac związanych z zagospodarowaniem tego miejsca m.in. na cele edukacyjno turystyczne. Miasto ma w planach wytyczenie tematycznej trasy dydaktycznej w tym miejscu. Nie będzie to jednak standardowa ścieżka edukacyjna. Do cisa prowadzić będzie drewniana kładka „nad ziemią” w formie pętli.

  więcej
 • Ślązoku! określ swoją przynależność narodową i etniczną podczas spisu powszechnego

  W związku rozpoczynającym się od 1 kwietnia 2021 r. Narodowym Spisem Powszechnym Ludności 2021, przekazujemy do zapoznania się pismo Jerzego Gorzelika Przewodniczącego Stowarzyszenia Ruchu Autonomii Śląskiej w sprawie określenia swojej przynależności narodowej i etnicznej w formularzu spisowym. Zachęcamy do zapoznania się z apelem.

  więcej
 • Od soboty zakaz używania przyłbic i chust. Dozwolone tylko maseczki

  Podczas ostatniej konferencji Premiera oraz Ministra Zdrowia, jaka miała miejsce 24 lutego  2021 r. poinformowano o przedłużeniu aktualnie obowiązujących zasad bezpieczeństwa do 14 marca br. Aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, od najbliższej soboty wprowadzony zostanie także zakaz używania m.in. przyłbic i chust do zakrywania ust i nosa. Od 27 lutego dozwolone będą jedynie maseczki.

  więcej
 • Aplikacja STOP COVID. Pobierz i zadbaj o siebie oraz innych

  STOP COVID to aplikacja, która skutecznie pomaga w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Aplikacja monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których jest zainstalowana. „Zapamiętuje” każde spotkanie, które trwało więcej niż 15 minut i odbyło się w odległości poniżej 2 metrów. Jeśli któryś z użytkowników zachoruje – pozostali, z którymi miał kontakt w ciągu ostatnich 14 dni, otrzymają powiadomienie. Dzięki temu będą mogli ochronić siebie i innych. Aplikacja działa w oparciu o technologię Bluetooth i co ważne - nie korzysta z żadnych danych użytkowników.

  więcej
 • Kaletański punkt programu Czyste Powietrze procentuje!

  Mieszkańcy Kalet, którzy rozliczyli się w ubiegłym roku z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska otrzymali łącznie ponad 420.000 złotych dotacji na realizację zadań związanych z programem „Czyste Powietrze”. Wszystkim osobom, którym udało się uzyskać dofinansowanie gratulujemy. Zapraszamy do korzystania z naszego punkt konsultacyjnego, gdzie można uzyskać więcej informacji na temat Programu Czyste Powietrze.

  więcej
 • TVP3 o Alei Dębów oraz cisie Donnersmarcka

  W środę, 24 lutego 2021 r. Telewizja Katowice realizowała w naszym mieście zdjęcia do programu EKO NATURA. Materiał poświęcony został zabytkowym dębom w Truszczycy oraz cisowi Donnersmarcka, na które Miasto Kalety otrzymało dofinansowanie z WFOŚiGW w Katowicach na przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych. Odcinek poświęcony naszemu miastu wyemitowany zostanie 5 marca br. o godz. 17.30 na kanale TVP3. Zachęcamy do zobaczenia programu.

  więcej
 • Informacje o pomocy jaką urzędy pracy oferują pracodawcom w ramach Tarczy antykryzysowej COVID-19

  Poniżej przedstawiamy informację Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowskich Górach na temat pomocy i usług realizowanych dla pracodawców przez wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy w ramach Tarczy antykryzysowej COVID-19.

  więcej
 • Nowy samochód dla miejskich służb wodno-kanalizacyjnych

  Miasto Kalety zakupiło w tym miesiącu nowy samochód na potrzeby służb wodno-kanalizacyjnych w naszym mieście. Nowszy model Opla Vivaro zastąpił swojego wysłużonego poprzednika. Auto, tak jak i inne miejskie samochody gospodarcze, zostało już oznakowane miejskimi symbolami aby stało się rozpoznawalne. Profesjonalne samochody gospodarcze są teraz w pełni przygotowane do użytkowania ich na potrzeby porządkowe oraz wodno-kanalizacyjne w naszym mieście.

  więcej