Poniedziałek, 08 Sierpnia 2022  Imieniny: Cypriana, Emiliana, Dominika
 • Stadion miejski w Kaletach fot: kalety.pl
 • Statystyka bezrobocia w mieście Kalety

  Jak informuje Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach stopa bezrobocia na dzień 31.03.2021 roku przedstawiała się następująco:

  – Powiat Tarnogórski 6,3%;

  – Województwo Śląskie 5,1%;

  – Kraj 6,4%.

  W gminie Kalety, wg stanu na dzień 30.04.2021 r. było 266 bezrobotnych, w tym 163 kobiety. 29 osób uprawnionych do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, w tym 14 kobiet.

  więcej
 • Radio Piekary o projekcie "Zanocuj w lesie"

  Zapraszamy do wysłuchania audycji przygotowanej przez redakcję regionalnej rozgłośni Radia Piekary pt.: “Dzieje się w Kaletach”, na temat programu Lasów Państwowych pn. "Zanocuj w lesie", w którym znalazło się aż 46 hektarów kaletańskich lasów.
   

 • Mieszkańcy Kalet otrzymali już ponad 660.000 zł. dotacji z Programu Czyste Powietrze

  Mieszkańcy Kalet chętnie korzystają z możliwości składania wniosków w ramach programu Czyste Powietrze poprzez punkt konsultacyjny, który znajduje się w tut. Urzędzie. Do kwietnia tego roku zarejestrowano aż 45 wniosków na łączną kwotę ponad 660 tysięcy złotych. Najczęściej wybieranym źródłem ciepła były kotły na ekogroszek spełniające wymogi programu (19 wniosków), na drugim miejscu uplasowały się po względem wyboru kotły na pellet drzewny (17 wniosków), w dalszej są pompy ciepła - 4 wnioski oraz piec gazowy. Ponadto co druga osoba wybrała dodatkowo zakres prac związany z poprawą i zwiększeniem efektywności energetycznej budynku - termomodernizacja.

  więcej
 • Radio Piekary o Dziennym Domu Senior Plus w Kaletach

  Zapraszamy do wysłuchania audycji przygotowanej przez redakcję regionalnej rozgłośni Radia Piekary pt.: “Dzieje się w Kaletach”, na temat wznowienia działalności Dziennego Domu Senior Plus w Kaletach.
   

 • Zapraszamy na Wędkarski Dzień Dziecka

  Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, Koło PZW Kalety zaprasza dzieci do lat 15 do udziału w zawodach wędkarskich, które odbędą się 6 czerwca br. w ICHTIOPARKU. Zapisy uczestników na zawody do dnia 02.06.2021 pod numerami telefonów 608579399 i 501609437. Więcej informacji na plakacie.

  więcej
 • Sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego

  Informujemy, że w dniu 25 maja 2021 r. o godzinie 10.00 z udziałem środków komunikowania się na odległość (zdalny tryb obradowania), odbędzie się sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego. Poniżej porządek obrad.

  więcej
 • 17.000 złotych dofinansowania na oznakowanie ścieżki dydaktycznej przy Stanicy Myśliwskiej w Jędrysku

  Dotację w wysokości 17.000 zł. przyznał naszemu miastu Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na oznakowanie ścieżki edukacyjnej pn.”Edukacyjne modele zwierząt leśnych”. Nowa trasa dydaktyczna zlokalizowana została przy Stanicy Myśliwskiej w Jędrysku. Na ścieżce powstanie pięć przystanków tematycznych o zwierzętach leśnych. Duże, drewniane modele dzików, wilków, lisów, jeleni i zajęcy pomogą z bliska i namacalnie poznać faunę zamieszkującą lokalne środowisko leśne.

  więcej
 • Majowe zawody wędkarskie w Ichtioparku

  W niedzielę, 23 maja 2021 r., na terenie zbiornika wodnego w Ichtioparku odbyły się zawody wędkarskie o puchar burmistrza Miasta Kalety. W zmaganiach wzięło udział 36 zawodników-wędkarzy, którzy reprezentowali m.in. Kalety, Lubliniec, Koszęcin, Woźniki, Częstochowę i Krupski Młyn. Podium wywalczyli członkowie kaletańskiego koła PZW: Seweryn Cichoń, Maciej Trippner oraz Stanisław Szmalenberg. Serdecznie gratulujemy! Tym samym Miasto Kalety składa podziękowania zarządowi Koła PZW Kalety na czele z prezesem Robertem Kudrem za zorganizowanie i przeprowadzenie zawodów wędkarskich oraz promocję kaletańskiego parku tematycznego.

  więcej
 • Spędź weekend aktywnie i na świeżym powietrzu

  Miłośników dwóch kółek zapraszamy na rowerowe przejażdżki po naszym Leśnym Zakątka Śląska. Nasze stanice rowerowe w Jędrysku oraz Truszczycy, a także drewniane wiaty spoczynkowe w Zielonej pozwolą zrelaksować się i odetchnąć po długiej wycieczce. Wspaniałe warunki dla wycieczek rowerowych jakie dają lokalne, niezliczone dukty leśne pozwolą aktywnie i zdrowo spędzić  weekend. Natomiast amatorów rolkowego szaleństwa zapraszamy na kaletański tor rolkowy. Stadion miejski otwarty jest codziennie, aż do zmierzchu.

  więcej
 • Sukces uczennicy z Kalet Natalii Kawałko w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Biologii

  Tegoroczny konkurs był szczególnie trudny, młodzież przygotowująca się do niego zaczęła naukę biologii z pominięciem dwóch lat kształcenia w tym przedmiocie. Jest to skutek zmiany organizacji nauczania w Polsce. Zakres wiedzy i umiejętności oraz proponowanej literatury obejmował jednak cały materiał szkoły podstawowej i wykraczający poza nią. Na zajęciach koła biologicznego uczniowie nadrabiali i poszerzali materiał, który ich ominął. Jedna z uczennic zdecydowała się wystartować w konkursie.

  więcej
 • Kaletańska pasieka edukacyjna budzi się do życia

  Trwają prace przygotowujące pasiekę edukacyjną w Ichtioparku do otwarcia nowego sezonu. Rodzina pszczela już na dobre wybudziła się z zimowego letargu i wkrótce znów będziemy mogli odwiedzać pasiekę. W tym tygodniu, obok pawilonu stanęła tablica informująca turystów o wyróżnieniu jakie nasze miasto otrzymało w konkursie „Zielone Czeki” w kategorii Proekologiczna Inwestycja Roku, w którym Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej docenił dydaktyczno-ekologiczny charakter kaletańskiej pasieki edukacyjnej. Na stelażu tablicy zasiadła też sympatyczna pszczółka, która zaprasza gości do odwiedzenia pasieki, ale także do zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

  więcej
 • Nowa stawka opłat za wodę i ścieki

  Miasto Kalety informuje, że Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zatwierdziło nową taryfę dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie miasta Kalety na okres 36 miesięcy (decyzje: GL.RZT.70.80.2021 z dnia 7 maja 2021 r.).

  więcej
 • Kalety dbają o pomniki przyrody

  Rozpoczęły się zabiegi pielęgnacyjne kaletańskich pomników przyrody – Alei Dębów w Truszczycy oraz cisa Donnersmarcka w Jędrysku. Prace prowadzone są przez specjalistyczną firmę i polegają na wykonaniu cięć pielęgnacyjno sanitarnych, korekty koron drzew, redukcji wysokości oraz wiązań elastycznych, na podstawie przeprowadzonej wcześniej opinii dendrologicznej. Na realizację tego projektu Miasto Kalety pozyskało dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w kwocie przeszło 55.000 zł.

  więcej
 • Majowy numer "Biuletynu Informacyjnego" dziś w punktach sprzedaży

  Informujemy, iż od dziś (19 maja), od godzin popołudniowych, w punktach sprzedaży na terenie miasta nabywać będzie można najnowszy, majowy numer "Biuletynu Informacyjnego Miasta Kalety". W numerze znajdą Państwo m.in. artykuł na temat reaktywacji Dziennego Domu "Senior +", materiał o przełożeniu tegorocznych "Dni Kalet" na rok 2022, porady dotyczące Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań, najnowsze informacje dotyczące niedawno zakończonych i trwających w mieście inwestycji, artykuły sportowe, a także sprawozdanie z ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kaletach. Zachęcamy do zakupu i lektury!

 • Krajowe ćwiczenie RENEGADE

  W dniach 17 – 21 maja 2021 roku Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje krajowe ćwiczenia RENEGADE/SAREX-21. Jednym z elementów ćwiczenia będą zdarzenia dotyczące naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczpospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statusie RENEGADE, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej.

  więcej