Poniedziałek, 08 Sierpnia 2022  Imieniny: Cypriana, Emiliana, Dominika
 • Stadion miejski w Kaletach fot: kalety.pl
 • Sukces w konkursie recytatorskim

  Uczennica klasy VI c, Natalia Budny, zajęła I miejsce w V Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji św. Jana Pawła II. 11 czerwca miało miejsce wręczenie nagród oraz prezentacja zwycięzców podczas uroczystej gali w Zespole Szkół Technicznych w Częstochowie. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 140 uczestników ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych: w kategorii I (kl.4-6) – 56, w kategorii II (kl. 7-8) – 56, w kategorii III (szkoły średnie) – 29.

  więcej
 • Relacja Gwarka o przekazaniu boiska w Drutarni

  Zapraszamy do obejrzenia relacji video, jaka przygotowana została przez Redakcję Tygodnika Gwarek o niedawnym uroczystym przekazaniu w ręce mieszkańców Drutarni nowego boiska wielofunkcyjnego.

   

 • Karta Dużej Rodziny dostępna w aplikacji mobilnej mObywatel

  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaletach informuje, że w związku z nowelizacją ustawy o Karcie Dużej Rodziny od dnia 09 czerwca 2021 r. wszystkie aktywne Karty tradycyjne (plastikowe) uzyskały automatycznie formę elektroniczną. Każdy posiadacz aktywnej Karty - niezależnie, czy posiadał Kartę w formie tradycyjnej, elektronicznej, czy obu form - będzie mógł wyświetlić ją w aplikacji mObywatel.

  więcej
 • Sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego

  Informujemy, że w dniu 24 czerwca 2021 r. o godzinie 10.00 z udziałem środków komunikowania się na odległość (zdalny tryb obradowania), odbędzie się sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego. Poniżej porządek obrad.

  więcej
 • Udane rajzowanie po kalyckich stanicach

  W ubiegłą niedzielę, 13 czerwca 2021 r., odbyło się w naszym mieście wielkie rodzinne rajzowanie po kalyckich stanicach. Każda z nich, Myśliwska, Donnersmarcka oraz w Truszczycy oferowała wiele atrakcji i niespodzianek. Nasi mieszkańcy i turyści mogli zwiedzać je od godziny 12.00 do 19.00. W tym czasie stanice odwiedziło przeszło 500 gości. Tyle wydano pamiątkowych kart turystycznych, na których można było zbierać kolorowe pieczątki w każdej stanicy, a później w nagrodę odebrać gadżet rowerowy.

  więcej
 • W weekend odwiedź Ichtiopark

  Wypożyczalnia sprzętu wędkarskiego w Ichtioparku działać będzie w reżimie sanitarnym, w soboty i niedziele - w godzinach od 13.30 do 18.00. Na miejscu będzie możliwość otrzymania przynęty do łowienia oraz wszystkich niezbędnych akcesoriów wędkarskich. Zachęcamy do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu.

  więcej
 • Czerwcowy numer "Biuletynu Informacyjnego" od jutra w punktach sprzedaży

  Informujemy, iż od jutra (16 czerwca), od godzin popołudniowych, w punktach sprzedaży na terenie miasta nabywać będzie można najnowszy, kwietniowy numer "Biuletynu Informacyjnego Miasta Kalety". W numerze znajdą Państwo m.in. artykuły dotyczące miejskich imprez- Dnia Dziecka czy zawodów wędkarskich w Ichtioparku, plakat z opisem atrakcji, jakie czekają na dzieci podczas wakacji zorganizowanych przez Miejski Dom Kultury, informacje na temat trwającego Spisu Powszechnego, materiał dotyczący poważnych zmian, jakie zaszły w programie "Czyste Powietrze", informację dotyczącą nowych wysokości opłat za wodę i odprowadzanie ścieków, opis rozpoczętych i trwających inwestycji miejskich, tabelę z prawidłową segregacją odpadów. Zachęcamy do zakupu i lektury!

 • Miasto Kalety laureatem międzynarodowej nagrody. Komitet Cittaslow uhonorował nas za projekt "Gmina Przyjazna Rowerzystom"

  Międzynarodowe Stowarzyszenie Miast Dobrego Życia "Cittaslow", do którego nasze miasto wstąpiło w 2014 roku, od kilku już lat organizuje dla swoich członków tradycyjny konkurs pod nazwą "Dobre praktyki Cittaslow". W roku bieżącym w konkursie tym wziął udział sporządzony przez Miasto Kalety projekt pod nazwą "Miasto Kalety- gmina przyjazna rowerzystom". W dokumencie opisano wszystkie działania, jakie kaletański magistrat podejmował i podejmuje celem przekształcenia wizerunku miasta, którego funkcjonowanie niegdyś oparte było o wielki przemysł, w miejscowość turystyczną, będącą przysłowiową Mekką dla gości spragnionych kontaktu z naturą, w tym zwłaszcza dla rowerzystów.

  więcej
 • Statystyka bezrobocia w mieście Kalety

  Jak informuje Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach stopa bezrobocia na dzień 30.04.2021 roku przedstawiała się następująco:
  – Powiat Tarnogórski 6,3%;
  – Województwo Śląskie 5,0%;
  – Kraj 6,4%.
  W gminie Kalety, wg stanu na dzień 31.05.2021 r. było 257 bezrobotnych, w tym 154 kobiety. 30 osób uprawnionych do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, w tym 11 kobiet.

  więcej
 • RIO pozytywnie w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Kalety

  Uchwałą z dnia 2 czerwca 2021 roku Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach wydała pozytywną opinię o wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Kaletach w sprawie udzielenie absolutorium Burmistrzowi Miasta Kalety za wykonanie budżetu za rok ubiegły. Regionalna Izba Obrachunkowa to ograna kontrolny jednostek samorządu terytorialnego w zakresie gospodarki finansowej.

  więcej
 • Tytuł „Marka Lokalna” w rękach kaletańskich przedsiębiorców

  Miło nam poinformować, że przedsiębiorcy z terenu naszego miasta prowadzący firmę „Świeczkowy Zawrót Głowy”, zostali laureatami Konkursu "Marka Lokalna", który został zrealizowany w ramach projektu współpracy "Marka Lokalna na Bis" realizowanego przez Stowarzyszenie LGD "Leśna Kraina Górnego Śląska", LGD "Brynica to nie granica" i LGD Nadarzyn-Raszyn-Michałowice.

  więcej
 • Strefa Kibica ponownie w Kaletach!

  Burmistrz Miasta Kalety zaprasza wszystkich kibiców piłki nożnej do naszej strefy plenerowego Euro 2020 (2021) w Leśnym Zakątku Śląska! Począwszy od piątku, 11 czerwca 2021 roku, aż do meczu finałowego, każdy bezpłatnie będzie mógł obejrzeć mecze rozgrywane w ramach Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2021. Kaletańska Strefa Kibica przygotowana została na placu targowym u zbiegu ulic Gwoździa i 1 Maja. Wyświetlone zostaną tam wszystkie mecze na żywo transmitowane przez telewizję polską.

  więcej
 • Jak prawidłowo segregować odpady zmieszane i BIO

  Zachęcamy do zapoznania się z zasadami prawidłowej segregacji odpadów zmieszanych oraz biodegradowalnych. Kwestia ta jest niezwykle istotna, od tego, w jaki sposób odpady zostaną rozdzielone w naszym gospodarstwie domowym, zależy, ile z nich zostanie poddanych recyklingowi. Brak prawidłowej segregacji będzie skutkował naliczeniem podwyższonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Obecnie jest to kwota 60,00 zł miesięcznie od jednego mieszkańca.

  więcej
 • Odbiór końcowy ulicy Reja w Kaletach

  7 czerwca 2021 r. odbył się odbiór końcowy robót związanych z wykonaniem przebudowy drogi gminnej ul. Reja w Kaletach. Wykonawcą robót było Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe P.H-U. ARGO Arkadiusz Góra ul. Dębowa 8, 42-714 Lisów. W odbiorze poza przedstawicielami Urzędu Miejskiego w Kaletach, na czele z Panem Burmistrzem i radnymi Rady Miejskiej w Kaletach w składzie: Ryszard Sendel, Irena Nowak i Jerzy Kloze, uczestniczyli: wykonawca robót i inspektor nadzoru inwestorskiego. Koszt robót brutto wyniósł 194.251,90 zł.

  więcej
 • Miasto Kalety zwraca się do mieszkańców z apelem o prawidłowe segregowanie odpadów komunalnych oraz racjonalne nimi gospodarowanie

  Od tego, w jaki sposób odpady zostaną rozdzielone w naszym gospodarstwie domowym, zależy, ile z nich zostanie poddanych recyklingowi. Prawidłowa segregacja oznacza redukcję ilości odpadów zmieszanych, co przekłada się na niższe koszty ponoszone przez gminę (czyli wszystkich mieszkańców). Niestety w dalszym ciągu nie wszyscy mieszkańcy naszej gminy rozumieją potrzebę segregacji odpadów oraz pozbywania się ich w sposób właściwy. Przypominamy, że brak prawidłowej segregacji będzie skutkował naliczeniem podwyższonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Obecnie jest to kwota 60,00 zł miesięcznie od jednego mieszkańca.

  więcej