Sobota, 01 Października 2022  Imieniny: Danuty, Remigiusza, Teresy
 • Stadion miejski w Kaletach fot: kalety.pl
 • Miasto nabyło atrakcyjną nieruchomość w centrum Kalet

  W dniu 27 października br. Burmistrz Miasta Kalety Klaudiusz Kandzia podpisał umowę notarialną nabycia na rzecz Gminy Kalety nieruchomości gruntowej o powierzchni 901 m2, przyległej do budynku usługowego, w którym mieści się placówka banku PKO przy ul. 1 Maja. Zakup tej strategicznej nieruchomości umożliwi realizację kolejnego etapu przebudowy centrum naszego miasta.

  więcej
 • Drewniane figury zwierząt leśnych zabezpieczone przed zimą

  Tak jak już wcześniej informowaliśmy, ścieżka edukacyjna ze zwierzętami leśnymi znajdująca się przy Stanicy w Jędrysku, zostaje wyłączona ze zwiedzania na okres zimowy. Od listopada do końca marca, figury będą zakryte i zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na stan drewnianych rzeźb. Natomiast stanice rowerowe pozostają czynne przez cały rok. Jak tylko pogoda pozwoli zachęcamy do rowerowych wycieczek po naszych kaletańskich duktach leśnych.

  więcej
 • Postanowienie o zwołaniu XXIX sesji Rady Miejskiej w Kaletach

  Informujemy, że 10 listopada 2021 r., (środa) o godz. 13.00, w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Kaletach odbędzie się XXIX sesja Rady Miejskiej w Kaletach.
  Projekty uchwał – POBIERZ

  więcej
 • Dodatkowe środki na nabory wniosków

  Stowarzyszenie Leśna Kraina Górnego Śląska podpisała w październiku aneks do umowy o warunkach i sposobie realizacji Lokalnej Grupy Działania na mocy której, zostały przeznaczone dodatkowe środki na podejmowanie działalności gospodarczej oraz działania infrastrukturalne. Nabory zostaną ogłoszone do końca 2023 r.

  więcej
 • II Turniej tańca Rock&Rollowego dla Seniorów

  Już po raz drugi organizowany jest w naszym mieście turniej Rock&Rolla dla Seniorów. Odbędzie się w sobotę, 20 listopada 2021 r., o godz.15.30 na sali widowiskowej MDK w Kaletach - na 1,5 godziny przed rozpoczęciem się 18. Ogólnopolskiego Turnieju Rock&Rolla. Zapisy pod nr telefonu 693 061 019 lub 34 3577597. Przypominamy, że zwycięzcami ubiegłorocznego Turnieju dla Seniorów zostali Państwo Bernadeta i Feliks Bambynek z Drutarni.

  więcej
 • Wyjazd Seniorów do Vitkova w ramach polsko-czeskiego projektu partnerskiego „Dobre rady na odpady”

  21 października 2021 r. grupa Seniorów z Kalet reprezentujących Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne oraz Klub Seniora z Miotka brała udział w wyjeździe do partnerskiego Vitkova w ramach ramach polsko-czeskiego projektu edukacyjnego pn. „Dobre rady na odpady”. Celem spotkania był, tak jak i wcześniej, temat prawidłowego funkcjonowania systemu gospodarki odpadami. Uczestnicy wyjazdu tym razem mieli okazję zwiedzić składowisko w Novych Techanovicach, gdzie poznali sposoby sortowania odpadów biologicznych z gospodarstw domowych czeskiego partnera.

  więcej
 • Pasowanie na ucznia w Publicznej Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Kaletach

  26 października 2021 r. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia dzieci z klasy I Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Adama Mickiewicza w Kaletach. W tym wyjątkowym dla pierwszoklasistów dniu towarzyszyli im rodzice, a także zaproszeni goście, burmistrz miasta Kalety Klaudiusz Kandzia, przewodnicząca Rady Miejskiej w Kaletach Janina Perz oraz przewodnicząca Komisji Oświaty Irena Nowak. Po części artystycznej dyrektor placówki Dorota Mańczak wraz z burmistrzem miasta Klaudiuszem Kandzia dokonali uroczystego pasowania na ucznia. Burmistrz złożył najlepsze życzenia dla młodych adeptów szkoły oraz przekazał na ręce wychowawców klas radioodtwarzacz, który posłuży im jako pomoc dydaktyczna podczas zajęć dydaktycznych.

  więcej
 • Wsparcie osób niepełnosprawnych w Kaletach

  Gmina Kalety przystępuje do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – edycja 2022 realizowanego w ramach Funduszu Solidarnościowego. Realizatorem programu jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaletach. W związku z powyższym MOPS w Kaletach ogłasza nabór wniosków na realizację Programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej - edycja 2022".

  więcej
 • Przebudowa centrum Kalet - są środki na realizację!

  Dzisiaj ukazała się lista przedsięwzięć jakie zostaną dofinansowane w ramach Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Tym samym miło nam poinformować, że wśród wielu inwestycji z województwa śląskiego do realizacji zakwalifikował się projekt miasta Kalety pn. „Przebudowa centrum miasta, utworzenie nowej przestrzeni publicznej”. Na realizację tego przedsięwzięcia Miasto pozyskało ponad 2,6 mln złotych bezzwrotnej dotacji, zaś jej wartość kosztorysowa wynosi 3.473.000,00. Inwestycja posiada już pełną dokumentację projektową wraz z pozwoleniem na budowę. 

  więcej
 • Warsztaty poetyckie z Markiem Bieleckim

  Miejski Dom Kultury w Kaletach jest w trakcie realizacji projektu DOM KULTURY+ LOKALNE INICJATYWY SPOŁECZNE 2021 pod nazwą "JESZCZE BARDZIEJ KULTURALNE KALETY". Projekt ma na celu m.in. popularyzację poezji wśród dzieci i młodzieży, a także integrację działającej w Kaletach grupy poetyckiej z młodszym pokoleniem. W ubiegłą sobotę mieliśmy przyjemność gościć znanego aktora i reżysera Marka Bieleckiego, który na moje zaproszenie przeprowadził warsztaty poetyckie oraz warsztaty z dykcji, emisji głosu i recytacji.

  więcej
 • Ekologiczni młodzi turyści

  16 października 2021 r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaletach wzięli udział w wyjeździe do Vitkowa w ramach projektu polsko-czeskiego „Dobre rady na odpady”. Po bezpiecznym dotarciu do Domu Kultury w Vitkowie i poczęstunku uczniowie wraz z rodzicami przystąpili do pracy przy pierwszym zadaniu - dekorowali pluszakami z recyklingu fotel. Wykonany przez naszych uczniów eksponat pozostał w Vitkovie, do Kalet przywieźliśmy maskotkowy fotel wykonany przez uczniów i rodziców partnerskiego kraju. Następnie z ochotą i wielką kreatywnością zabrali się do wykonania drugiego zadania – sadzili rośliny zielone do naczyń z recyklingu, była to produkcja miniogródka skalnego w starych wyrzuconych naczyniach.

  więcej
 • Jesienne zarybianie Ichtioparku

  Po raz kolejny w tym roku zarybiono staw na terenie kaletańskiego parku tematycznego Ichtiopark. Wszystko po to, aby wypełnić założenia i ideę funkcjonowania tego miejsca. Do zbiornika wpuszczono 400 kg karpi, 150 kg pstrągów oraz po 100 kg linów i płoci, które wiosną będą atrakcją dla naszych mieszkańców próbujących swoich sił w wędkarstwie. Burmistrz Miasta Kalety Klaudiusz Kandzia serdecznie dziękuje członkom kaletańskiego PZW z prezesem Robertem Kudrem na czele za aktywną działalność i pomoc w prawidłowym utrzymywaniu stanu ekosystemu stawu w Ichtioparku.

  więcej
 • Ruszyła kolejna edycja konkursu "Zielone Czeki"

  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił kolejną edycję konkursu „Zielone Czeki”. Są to nagrody przyznawane corocznie z okazji Dnia Ziemi za działalność na rzecz ochrony środowiska i gospodarki wodnej. W konkursie mogą wziąć udział osoby fizyczne, ale również gminy, jednostki samorządu terytorialnego, przedsiębiorstwa oraz organizacje pozarządowe. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 19 listopada 2021 r.

  więcej
 • Wzruszające... piękne... prawdziwe...

  Monodram Alojzego Lysko, MIANUJOM MIE HANKA wystawiony dzisiaj na scenie Miejskiego Domu Kultury był nie lada wydarzeniem. Pani Grażyna Bułka wcieliła się w rolę Hanki i można powiedzieć, że odegrała swą rolę perfekcyjnie. Jako wzruszająca postać opowiadająca swoje życie od młodości poprzez I i II wojnę światową oraz powojenne losy w komunistycznej Polsce była tak niesamowita, że przyznam szczerze, nie pamiętam takiej ciszy i takiego wzruszenia wśród publiczności na sali widowiskowej naszego MDKu. 

  więcej
 • Zielona ugości biegaczy w Święto Niepodległości

  11 listopada, o godzinie 13.00, w Zielonej wystartuje 9-ty już Bieg Niepodległości o Puchar Burmistrza Miasta Kalety. Chętnych do startu prosimy o lekturę regulaminu i wypełnianie kart zgłoszeniowych, które należy odesłać pod adres mailowy: jacek.lubos@kalety.pl

  Regulamin biegu
  Karta zgłoszeniowa
  więcej