Niedziela, 03 Grudnia 2023  Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

Ochrona Środowiska

 • Plastik nie do pieca - piec nie do plastiku

  Dziś rusza prowadzona od kilku lat przez Fundację PlasticsEurope Polska kampania edukacyjno-społeczna pt. „Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku”, która przypomina o szkodliwości spalania odpadów w piecach, przydomowych kotłowniach i na wolnym powietrzu.

   

   

  więcej
 • ARIMR kontynuuje wypłatę pomocy suszowej

  ARiMR kontynuuje wypłatę pomocy suszowej dla rolników, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku wystąpienia w 2019 roku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Komisja Finansów Publicznych dokonała przesunięć środków, Premier podpisał Uchwałę Rady Ministrów, a Minister Rolnictwa podpisał i przekazał ARiMR odpowiednią umowę.

  więcej
 • ARiMR otwiera swoje placówki – pierwszy etap

  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 18 maja będzie sukcesywnie otwierała swoje placówki dla rolników. W pierwszej kolejności będą to biura powiatowe i wybrane biura w oddziałach regionalnych. Od najbliższego poniedziałku na miejscu rolnicy będą mogli załatwić sprawy związane z rejestracją zwierząt, wnioskami inwestycyjnymi czy sprawy dotyczące działań premiowych.

  więcej
 • Wypłata dopłat do materiału siewnego na finiszu

  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa finalizuje wypłatę dopłat do zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2019 r. Do 29 kwietnia 2020 r. wypłaciła rolnikom z tego tytułu 62 mln zł. W ubiegłym roku do ARiMR wpłynęło prawie 70 tys. wniosków o przyznanie dopłat do materiału siewnego. Na realizację programu ich wypłat w kampanii 2019 przeznaczono 75 mln zł. Do 29 kwietnia 2020 r. ARiMR wypłaciła około 62 mln zł dla ponad 56 tys. rolników. Rada Ministrów rozporządzeniem z 5 marca 2020 r. ustaliła stawki dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany. Wyniosły one: 68,59 zł - w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych, 109,74 zł - w przypadku roślin strączkowych i 342,95 zł - w przypadku ziemniaków. W 2020 r. zmienił się termin naboru wniosków o dopłaty do materiału siewnego. Będzie je można składać w biurach powiatowych ARiMR od 25 maja do 25 czerwca 2020 r.

 • Komunikat Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie

 • O B W I E S Z C Z E N I E OKRĘGOWA KOMISJA WYBORCZA NR 116 W: Kaletach

  Na podstawie Uchwały nr 1/2019 Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 25 lutego 2019 r. Okręgowe Komisje Wyborcze podają do wiadomości listy kandydatów na członków Rad Powiatowych w poszczególnych okręgach wyborczych.

  więcej
 • INFORMACJA DLA ROLNIKÓW

  W dniu 28.07.2019 roku w godz. od 8.00 do 18.00 w budynku Miejskiego Domu Kultury w Kaletach przy ul. Lublinieckiej 1, odbędą się wybory do Śląskiej Izby Rolniczej. Spis rolników uprawnionych do głosowania zostanie wyłożony do wglądu w Urzędzie Miasta przy ul. Żwirki i Wigury 2, na II piętrze pok. 14 w dniach od 24.06.2019 r. do 28.06.2019 r. w godzinach pracy urzędu.

 • Konsultacje społeczne projektu Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Kalety w 2018 r
  więcej
 • Od 1 września 2017 uchwała antysmogowa dla Śląska
  Od 1 września 2017 uchwała antysmogowa dla Śląska

  Od 1 września 2017 r. na terenie całego województwa śląskiego zaczęły obowiązywać nowe przepisy antysmogowe. Przyjęcie uchwały jest ważnym na długiej drodze poprawy jakości powietrza, a przez to i jakości życia w naszym województwie.

  więcej
 • Apel do mieszkańców o niepalenie odpadów zielonych
  Apel do mieszkańców o niepalenie odpadów zielonych

  Apelujemy do mieszkańców miasta o kompostowanie opadłych liści i innych odpadów zielonych a nie ich palenie. Spalanie liści jest bardzo uciążliwe dla sąsiadów, stwarza zagrożenie dla środowiska, zdrowia a także ruchu drogowego. W wyniku spalania liści wprowadzane są bowiem do atmosfery ogromne ilości zanieczyszczeń, w tym metali ciężkich (tzw. wtórna emisja), co powoduje problemy zdrowotne, szczególnie układu oddechowego zwłaszcza i osób starszych i dzieci.

  więcej
 • Straty poniesione w wyniku wejścia na teren nieruchomości zwierząt leśnych reguluje ustawa PRAWO ŁOWIECKIE zamieszczona poniżej.
  więcej
 • Szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie
  Szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

  W celu zwalczania wścieklizny u lisów wolno żyjącyc h, zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z d nia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno ży jących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. z 2013, poz. 1737), dwa razy w roku (na wio snę i jesień) przeprowadzana jest powszechna akcja wykładania przynęt ze szczepionką.

  więcej
 • „Święto Drzewa” w naszych szkołach
  „Święto Drzewa” w naszych szkołach

  W miesiącu październiku uczniowie szkół podstawowych przygotowują inscenizacje i biorą udział w konkursach z okazji „Święta Drzewa”. Taki pomysł edukacji ekologicznej uczniów klas od I do VI przekazany przez koleżanki i kolegów pod opieką wspaniałych nauczycieli jest godny wyróżnienia. Na poranku uczniowie klas I-III dowiedzieli się za co kochamy drzewa, klas IV-VI co to jest ekosystem i jakie drzewa rosną w naszych lasach.

  więcej
 • Spalanie podkładów kolejowych w domowych piecach zagraża Twojemu zdrowiu! W okresie jesienno-zimowym spotykamy się z poważnym problemem, jakim jest właśnie spalanie takich odpadów w domowych piecach

  Pisaliśmy już o szkodliwości spalania tworzyw sztucznych, starych opon czy odpadów płyt wiórowych. Dziś, chcąc nawiązać do niepokojących sygnałów docierających od mieszkańców naszej gminy, widzimy potrzebę przekazania informacji o zdrowotnych i środowiskowych skutkach spalania podkładów kolejowych nasączonych kreozotem. Łatwo je rozpoznać, ponieważ drewno ma nieprzyjemny zapach, szczególnie uciążliwy w upalne dni, ale nie tylko co świadczy o uwalnianiu się do powietrza szkodliwych dla zdrowia substancji.

  więcej
 • INFORMACJA

   Znaleziono 2 miesięczną suczkę w okolicach ulic Tarnogórskiej i Jana. Właściciela prosimy o kontakt pod nr 34 3527641.