Niedziela, 14 Sierpnia 2022  Imieniny: Alfreda, Euzebiusza, Maksymiliana

Ochrona Środowiska

 • Komunikat Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie

 • O B W I E S Z C Z E N I E OKRĘGOWA KOMISJA WYBORCZA NR 116 W: Kaletach

  Na podstawie Uchwały nr 1/2019 Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 25 lutego 2019 r. Okręgowe Komisje Wyborcze podają do wiadomości listy kandydatów na członków Rad Powiatowych w poszczególnych okręgach wyborczych.

  więcej
 • INFORMACJA DLA ROLNIKÓW

  W dniu 28.07.2019 roku w godz. od 8.00 do 18.00 w budynku Miejskiego Domu Kultury w Kaletach przy ul. Lublinieckiej 1, odbędą się wybory do Śląskiej Izby Rolniczej. Spis rolników uprawnionych do głosowania zostanie wyłożony do wglądu w Urzędzie Miasta przy ul. Żwirki i Wigury 2, na II piętrze pok. 14 w dniach od 24.06.2019 r. do 28.06.2019 r. w godzinach pracy urzędu.

 • Konsultacje społeczne projektu Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Kalety w 2018 r
  więcej
 • Od 1 września 2017 uchwała antysmogowa dla Śląska
  Od 1 września 2017 uchwała antysmogowa dla Śląska

  Od 1 września 2017 r. na terenie całego województwa śląskiego zaczęły obowiązywać nowe przepisy antysmogowe. Przyjęcie uchwały jest ważnym na długiej drodze poprawy jakości powietrza, a przez to i jakości życia w naszym województwie.

  więcej
 • Apel do mieszkańców o niepalenie odpadów zielonych
  Apel do mieszkańców o niepalenie odpadów zielonych

  Apelujemy do mieszkańców miasta o kompostowanie opadłych liści i innych odpadów zielonych a nie ich palenie. Spalanie liści jest bardzo uciążliwe dla sąsiadów, stwarza zagrożenie dla środowiska, zdrowia a także ruchu drogowego. W wyniku spalania liści wprowadzane są bowiem do atmosfery ogromne ilości zanieczyszczeń, w tym metali ciężkich (tzw. wtórna emisja), co powoduje problemy zdrowotne, szczególnie układu oddechowego zwłaszcza i osób starszych i dzieci.

  więcej
 • Straty poniesione w wyniku wejścia na teren nieruchomości zwierząt leśnych reguluje ustawa PRAWO ŁOWIECKIE zamieszczona poniżej.
  więcej
 • Szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie
  Szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie

  W celu zwalczania wścieklizny u lisów wolno żyjącyc h, zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z d nia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno ży jących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. z 2013, poz. 1737), dwa razy w roku (na wio snę i jesień) przeprowadzana jest powszechna akcja wykładania przynęt ze szczepionką.

  więcej
 • „Święto Drzewa” w naszych szkołach
  „Święto Drzewa” w naszych szkołach

  W miesiącu październiku uczniowie szkół podstawowych przygotowują inscenizacje i biorą udział w konkursach z okazji „Święta Drzewa”. Taki pomysł edukacji ekologicznej uczniów klas od I do VI przekazany przez koleżanki i kolegów pod opieką wspaniałych nauczycieli jest godny wyróżnienia. Na poranku uczniowie klas I-III dowiedzieli się za co kochamy drzewa, klas IV-VI co to jest ekosystem i jakie drzewa rosną w naszych lasach.

  więcej
 • Spalanie podkładów kolejowych w domowych piecach zagraża Twojemu zdrowiu! W okresie jesienno-zimowym spotykamy się z poważnym problemem, jakim jest właśnie spalanie takich odpadów w domowych piecach

  Pisaliśmy już o szkodliwości spalania tworzyw sztucznych, starych opon czy odpadów płyt wiórowych. Dziś, chcąc nawiązać do niepokojących sygnałów docierających od mieszkańców naszej gminy, widzimy potrzebę przekazania informacji o zdrowotnych i środowiskowych skutkach spalania podkładów kolejowych nasączonych kreozotem. Łatwo je rozpoznać, ponieważ drewno ma nieprzyjemny zapach, szczególnie uciążliwy w upalne dni, ale nie tylko co świadczy o uwalnianiu się do powietrza szkodliwych dla zdrowia substancji.

  więcej
 • INFORMACJA

   Znaleziono 2 miesięczną suczkę w okolicach ulic Tarnogórskiej i Jana. Właściciela prosimy o kontakt pod nr 34 3527641.

 • Wyniki wyborów do Walnych Zgromadzeń Izby Rolniczej
  Wyniki wyborów do Walnych Zgromadzeń Izby Rolniczej

  W dniu 31 maja 2015 r. w gminie Kalety odbyły się wybory do organów statutowych Śląskiej Izby Rolniczej. Mandat członka rady powiatowej izby rolniczej z naszej gminy otrzymała Pani Blandyna Kąkol. Gratulujemy i życzymy owocnej kadencji.

 • 22 kwietnia - Dzień Ziemi w Kaletach
  22 kwietnia - Dzień Ziemi w Kaletach

  Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach. Obchody organizowane są od Singapuru po Rzym i od Alaski po Australię, a organizatorzy ze wszystkich krajów od wielu lat skupieni są w Earth Day Network, z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce Dzień Ziemi obchodzimy już od 1990 roku. W kaletańskich placówkach oświatowych jak co roku, dzieci wraz ze swoimi nauczycielami i zaproszonymi gośćmi wzięli udział w obchodach Święta Ziemi.

  więcej
 • Informacja dot. szczepienia lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie na terenie województwa Śląskiego
  więcej
 • Wybory do Walnych Zgromadzeń Izby Rolniczej
  Wybory do Walnych Zgromadzeń Izby Rolniczej

  W najbliższą niedzielę 31  maja 2015 r. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Kaletach, (ul. Żwirki i Wigury 2) w godzinach od 8.00 – 18.00 odbędą się wybory kandydatów do rad powiatowych Śląskiej Izby Rolniczej w Katowicach. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na temat wyborów.

  więcej