Sobota, 07 Grudnia 2024  Imieniny: Marcina, Ambrożego, Teodora

Ochrona Środowiska

  • Złóż deklarację uczestnictwa w projekcie montażu OZE w budynkach mieszkalnych i pozyskaj 85 procent dofinansowania na ten cel

    W związku z możliwością aplikowania przez Miasto Kalety o grant z Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027 zachęcamy mieszkańców Kalet do zamontowania odnawialnych źródeł energii na swoich budynkach mieszkalnych. Projekt przewiduje dofinansowanie (grant) do instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii cieplnej/elektrycznej oraz do pomp ciepła w wysokości do 85% faktycznie poniesionych kosztów.

    więcej
  • Komunikat Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie zjawiska zmian/aktualizacji źródeł ciepła w deklaracjach składanych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków
    więcej
  • Wypełnij obowiązkową deklarację CEEB

  • Pomoc dla rolników utrzymujących lochy i prosięta – można składać wnioski o pomoc

    Od 15 lutego do 29 kwietnia 2022 r. rolnicy utrzymujący w swoich gospodarstwach lochy i produkujący prosięta, którzy zagrożeni są utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi epidemią COVID-19, mogą składać w ARiMR wnioski o wsparcie. O pomoc mogą ubiegać się rolnicy spełniający kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa, w których gospodarstwach w okresie od 15 listopada 2021 r. do 31 marca 2022 r. urodziło się lub urodzi minimum 10 prosiąt. Oznakowanie tych prosiąt musi być zgłoszone do ARiMR do 15 kwietnia 2022 r.

    więcej
  • Ogłoszenie o konsultacjach społecznych projektu "Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Kalety na lata 2021-2027 z perspektywą na lata 2026-2030"
    więcej
  • Centralna Baza Emisyjności Budynków

    Centralna Baza Emisyjności Budynków (CEEB) to ewidencja, w której znajdą się kompleksowe informacje, dotyczące źródeł ogrzewania budynków. Celem jej stworzenia jest poprawa jakości powietrza, walka ze smogiem i pomoc w wymianie tzw.: "kopciuchów".

     

    Co to jest CEEB?Centralna Baza Emisyjności Budynków (CEEB) to ewidencja, w której znajdą się kompleksoweinformacje, dotyczące źródeł ogrzewania budynków. Celem jej stworzenia jest poprawa jakościpowietrza walka ze smogiem i pomoc w wymianie tzw.:

    Dowiedz się więcej

  • Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków
  • Uwaga właściciele lasów
    więcej
  • Zawiadomienie o zabiegach ograniczania liczebności populacji osnui gwiaździstej - Nadleśnictwo Koszęcin
    więcej
  • Zawiadomienie o zabiegach ograniczania liczebności populacji osnui gwiaździstej - Nadleśnictwo Świerklaniec
    więcej
  • Ostatnie dni na złożenie sprawozdań przez KGW

    Niewiele czasu zostało już kołom gospodyń wiejskich, które w ubiegłym roku otrzymały z ARiMR dofinansowanie na swoją działalność, by rozliczyć się z dotacji. Ostateczny termin składania sprawozdań upływa 31 stycznia 2021 r. Jednak w związku z tym, że jest to niedziela, biura powiatowe Agencji będą przyjmowały je jeszcze w poniedziałek, 1 lutego. W 2020 r. ze wsparcia skorzystało blisko 9,4 tys. kół gospodyń wiejskich, które otrzymały łącznie prawie 32,9 mln zł. Zgodnie z prawem, koła mogły wydać te pieniądze na realizację takich oto zadań:

    • prowadzenie działalności społeczno-wychowawczej i oświatowo-kulturalnej w środowiskach wiejskich;

    • rozwijanie obszarów wiejskich oraz wspieranie przedsiębiorczości kobiet;

    • działanie na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi;

    • rozwijanie kultury ludowej, zwłaszcza lokalnej i regionalnej.

    Teraz z dotacji trzeba się rozliczyć. KGW, które mają z tym problem, mogą skorzystać z pomocy „telefonicznego dyżuru księgowej”, który uruchomił Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Fachową poradę można otrzymać pod numerem telefonu 500-562-565 codziennie do najbliższej niedzieli 31 stycznia, w godz. 16.00-18.00.

  • BADANIE POGŁOWIA BYDŁA, OWIEC I DROBIU ORAZ PRODUKCJI ZWIERZĘCEJ BADANIE POGŁOWIA ORAZ PRODUKCJI ŻYWCA WIEPRZOWEGO

    W dniach od 1 do 23 grudnia 2020 r. na terenie całej Polski zostaną przeprowadzone badania statystyczne z zakresu rolnictwa:

    – Badanie pogłowia bydła, owiec i drobiu oraz produkcji zwierzęcej (formularz R-ZW-B)

    – Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (formularz R-ZW-S)

    więcej