Niedziela, 03 Grudnia 2023  Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

Aktualności

 • Milion złotych na renowację kaletańskich zabytków
  Milion złotych na renowację kaletańskich zabytków

  W ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków nasze miasto pozyskało na renowację zabytków wpisanych do Gminnej Ewidencji Zabytków 1.000.000 złotych. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na przeprowadzenie renowacji w zabytkowych kościołach w Miotku i w Jędrysku.

  więcej
 • Sprawozdanie z XLVI sesji Rady Miejskiej w Kaletach
  Sprawozdanie z XLVI sesji Rady Miejskiej w Kaletach

  XLVI sesja Rady Miejskiej w Kaletach W czwartek 13 lipca 2023 r. w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Kaletach odbyła się, zwołana w trybie nadzwyczajnym, XLVI sesja Rady Miejskiej w Kaletach, przewodniczyła jej Janina Perz - przewodnicząca Rady Miejskiej. W obradach udział wzięło 12 radnych, co przy 15 osobowym składzie Rady Miejskiej upoważnia Radę do podejmowania prawomocnych uchwał.

  więcej
 • Statystyka bezrobocia w mieście Kalety
  Statystyka bezrobocia w mieście Kalety

  Jak informuje Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach stopa bezrobocia na dzień 31.05.2023 roku przedstawiała się następująco:
  – Powiat Tarnogórski 4,6%;
  – Województwo Śląskie 3,7%;
  – Kraj 5,1%.
  W gminie Kalety, wg stanu na dzień 30.06.2023 r. było 188 bezrobotnych, w tym 114 kobiet. 15 osób uprawnionych do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, w tym 9 kobiet.

  więcej
 • Wakacyjne rajdy rowerowe w ramach programu Kalety - Ale jazda!
  Wakacyjne rajdy rowerowe w ramach programu Kalety - Ale jazda!

  W niedzielę, 9 lipca, grupa rowerzystów z naszego miasta (i nie tylko) uczestniczyła w wycieczce rowerowej nad zalew w Pniowcu. Na czele z p. Jackiem Lubosem pracownikiem UM Kalety, instruktorem turystyki kwalifikowanej rowerowej, cykliści przebyli trasę Kalety - Jędrysek - Cis Donnersmarcka, Głęboki Dół - Pniowiec - Mikołeska - Jędrysek - Kalety. W lipcu zaplanowano jeszcze dwie niedzielne wycieczki: 16 lipca nad zalew Nakło - Chechło oraz 23 lipca do rezerwatu Jeleniak- Mikuliny. W sierpniu niedzielne wycieczki odbędą się 13-tego i 27 dnia tegoż miesiąca. Pierwsza do rezerwatu Góra Grojec, zaś druga zabierze rowerzystów aż do Bytomia. Wycieczki startują w niedzielę o godzinie 13.00 spod Urzędu Miejskiego.

  więcej
 • Szykują się zmiany w programie Ciepłe Mieszkanie
  Szykują się zmiany w programie Ciepłe Mieszkanie

  Jak informuje portal samorządowy.pl, znowelizowana w lipcu przez Sejm ustawa o odnawialnych źródłach energii, wprowadza m.in. instytucję prosumenta lokatorskiego. Dotychczas beneficjentem programu mogła być osoba fizyczna posiadająca tytuł prawny wynikający z prawa własności, współwłasności lub ograniczonego prawa rzeczowego do lokalu mieszkalnego, znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym. W nowych przepisach pojawia się m.in. instytucja prosumenta lokatorskiego, co ma ułatwić rozliczenia w przypadku źródeł OZE zamontowanych na budynkach wielolokalowych, np. blokach mieszkalnych. O szczegółach Programu będziemy informować na bieżąco.

  więcej
 • Promocja Kalet podczas XI Kołobrzeskiej Nocy Poetów
  Promocja Kalet podczas XI Kołobrzeskiej Nocy Poetów

  W ubiegłym miesiącu, mieszkanki naszego miasta p. Małgorzata Orzechowska-Brol oraz p. Agata Kostka brały udział w XI Kołobrzeskiej Nocy Poetów organizowanej przez Stowarzyszenie Autorów Polskich. Obie panie są członkami kaletańskiej grupy poetyckiej „Wena” działającej przy Miejskim Domu Kultury. Na swoim koncie mają wiele tomików poezji, a literatura jest ich pasją. W Kołobrzegu prezentowały swoją twórczość oraz brały udział w spotkaniach poetyckich, nie zapominając jednocześnie o naszym mieście, które chętnie promowały. Teraz Leśny zakątek Śląska stał się jeszcze bardziej rozpoznawalny.

  więcej
 • Postanowienie o zwołaniu XLVI sesji Rady Miejskiej w Kaletach
  Postanowienie o zwołaniu XLVI sesji Rady Miejskiej w Kaletach

  Informujemy, że 13 lipca 2023 r., (czwartek) o godz. 13.30, w sali posiedzeń Urzędu Miejskiego w Kaletach odbędzie się XLVI sesja (nadzwyczajna) Rady Miejskiej w Kaletach. Zapraszamy mieszkańców miasta.

  PROJEKTY UCHWAŁ

  więcej
 • Zapraszamy na Święto Gminne w Drutarni
  Zapraszamy na Święto Gminne w Drutarni

  Rada Parafialna, ks. Proboszcz Parafii p.w. Matki Boskiej Fatimskiej w Drutarni, Miasto Kalety oraz Miejski Dom Kultury w Kaletach zapraszają w sobotę 15 lipca 2023 roku na Święto Gminne w Drutarni. W programie między innymi koncert Miejskiej Orkiestry Dętej, symulator dachowania WORD, pokazy pierwszej pomocy, pokazy taneczne, gry i zabawy dla dzieci. Szczegółowy program imprezy na plakacie.

  więcej
 • Nowe nasadzenia w naszym mieście. Kolorowe lato w pełni!
  Nowe nasadzenia w naszym mieście. Kolorowe lato w pełni!

  Jak wakacje, to musi być kolorowo. I jest! Aby cieszyć oczy naszych mieszkańców i turystów, miejskie klomby i donice znów toną w kwiatach. Przeszło cztery tysiące sadzonek begonii i pelargonii posadzonych zostało na terenie całego naszego miasta. Dodatkowo w klombach w centrum Kalet nasadzone zostały nowe berberysy, glicynie, cisy, jałowce, miliny, miskanty i lilaki. Tylko patrzeć jak zieleń i kwiaty opanuje niedługo teren przy nowym deptaku w centrum miasta. Teraz odpoczynek w tym miejscu będzie z pewnością jeszcze przyjemniejszy!

  więcej
 • Znaczki turystyczne i gadżety z logo miasta. Zachęcamy do odwiedzenia Centrum Informacji Turystycznej
  Znaczki turystyczne i gadżety z logo miasta. Zachęcamy do odwiedzenia Centrum Informacji Turystycznej

  Przypominamy, że w Centrum Informacji Turystycznej na Małym Rynku można cały czas nabywać znaczki turystyczne z jedną z naszych największych kaletańskich atrakcji – Cisem Donnersmarcka, który wpisany został do międzynarodowej sieci informacji turystycznej. Przy centrum działa także plenerowa kawiarenka, gdzie Seniorzy z terenu naszego miasta mogą bezpłatnie napić się kawy i spotkać ze znajomymi (bezpłatna kawa serwowana jest wyłącznie dla Seniorów zameldowanych na terenie Kalet). Punkt jest czynny w godzinach: od 11.00-19.00 poniedziałek-piątek, od 10.00-18.00 sobota, od 12.00-20.00 niedziela. Serdecznie zapraszamy!

  więcej
 • Zaproszenie do składania ofert w celu oszacowania wartości zamówienia na wykonanie dokumentacji budowy hali sportowej w Kaletach
  Zaproszenie do składania ofert w celu oszacowania wartości zamówienia na wykonanie dokumentacji budowy hali sportowej w Kaletach

  Burmistrz Miasta Kalety zaprasza do składania ofert w celu oszacowania wartości zamówienia na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na realizację zadania pn.: „Budowa boiska wielofunkcyjnego wraz z zadaszeniem o stałej konstrukcji przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kaletach” w ramach Programu Olimpia 2023. Oferty cenowe należy składać zgodnie z załączonym formularzem za pośrednictwem adresu e-mail: sekretariat@kalety.pl lub skrzynki e-PUAP lub w siedzibie Zamawiającego do dnia 14 lipca 2023 r.

  więcej
 • Nowy numer Biuletynu Informacyjnego Miasta Kalety od dziś w punktach sprzedaży
  Nowy numer Biuletynu Informacyjnego Miasta Kalety od dziś w punktach sprzedaży

  Informujemy, iż od 7 lipca w punktach sprzedaży na terenie miasta nabywać będzie można najnowszy numer "Biuletynu Informacyjnego Miasta Kalety". W numerze znajdą Państwo m.in. materiały dotyczące miejskich inwestycji, informacje na temat imprez jakie odbyły się w naszym mieście w ostatnim miesiącu, fotorelację z rajdu rowerowego "X lat Leśnej Rajzy", artykuły sportowe, harmonogram wywozu odpadów komunalnych na miesiące lipiec-sierpień-wrzesień, wyciąg z ogłoszenia dotyczącego przetargu na sprzedaż działek stanowiących własność Miasta Kalety. Zachęcamy do zakupu i lektury!

 • Odwiedź w weekend pasiekę edukacyjną
  Odwiedź w weekend pasiekę edukacyjną

  Nasza pszczela rodzina z pasieki edukacyjnej zaprasza mieszkańców w weekend do Ichtioparku. Na żywo będzie można podejrzeć pracę tych niezwykle pożytecznych owadów, a także dowiedzieć się o nich wielu przydatnych ciekawostek. Będzie również możliwość degustacji kaletańskiego miodu oraz produktów pszczelich. Obiekt otwarty będzie dla zwiedzających w soboty i niedziele w godzinach 14.00 – 19.00. Serdecznie zapraszamy!

  więcej
 • Ruszył nabór wniosków w ramach Programu Dobry Start
  Ruszył nabór wniosków w ramach Programu Dobry Start

  Przypominamy, że 1 lipca 2023 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy w ramach programu Dobry Start. Wniosek o 300 zł na wyprawkę szkolną dziecka można złożyć za pośrednictwem aplikacji mobilnej mZUS, PUE ZUS, portalu Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną. Nabór wniosków potrwa do 30 listopada.

  więcej
 • Jeszcze w tym roku powstanie kładka nad rzeką Mała Panew w Kaletach Truszczycy
  Jeszcze w tym roku powstanie kładka nad rzeką Mała Panew w Kaletach Truszczycy

  Dnia 6 lipca 2023 r. została podpisana umowa z Przedsiębiorstwem Robót Inżynieryjnych DIAG-MOST Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie na budowę kładki pieszej nad rzeką Mała Panew w ciągu ul. Dębowej w Kaletach Truszczycy. Przedmiotowa kładka jest konstrukcją o ruszcie z dwóch kształtowników stalowych stężonych blachownicami i nawierzchni ze stalowych krat pomostowych. Długość całkowita zaprojektowanego obiektu to 20,44 m, natomiast szerokość całkowita wynosi 2,80 m.

  więcej