Niedziela, 03 Grudnia 2023  Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

Aktualności

 • Państwowa Komisja Wyborcza zwiększyła diety za pracę w komisji wyborczej
  Państwowa Komisja Wyborcza zwiększyła diety za pracę w komisji wyborczej

  Jak informuje portal samorzad.pap.pl Państwowa Komisja Wyborcza zwiększyła niemal o 100% diety dla członków obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu. Przewodniczący komisji moga liczyć na 800 zł, wcześniej 500 zł, zastępca przewodniczącego - 700 zł zamiast 400 zł, a członkowie obwodowych komisji wyborczych – 600 zł zamiast 350 zł.

  więcej
 • Kalety miejscem dobrym do życia
  Kalety miejscem dobrym do życia

  Jak podaje Urząd Statystyczny w Katowicach, liczba ludności powiatu tarnogórskiego zwiększyła się względem roku poprzedniego o 0,04%. Wzrost liczby mieszkańców zanotowały cztery gminy naszego powiatu, w tym Kalety. Może to świadczyć tylko o tym, że Leśny zakątek Śląska jest miejscem dobrym do zamieszkania, gdzie w myśl idei Cittaslow, propagowana jest kultura harmonijnego i zrównoważonego życia stanowiącego alternatywę wobec wielkomiejskiego pośpiechu.

  więcej
 • Druhowie OSP Kalety wsparli zabezpieczenie 80. Tour de Pologne w partnerskim Ustroniu
  Druhowie OSP Kalety wsparli zabezpieczenie 80. Tour de Pologne w partnerskim Ustroniu

  W ramach ponad 10-letniej współpracy miast partnerskich Kalety i Ustroń, nasi druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaletach wsparli swoimi siłami zabezpieczenie wyścigu kolarskiego w ramach 80. jubileuszowego Tour de Pologne, który 2 sierpnia 2023 dotarł z Pszczyny do Ustronia. W mieście naszych partnerów odbyła się dodatkowo premia lotna, po czym peleton wyruszył do Istebnej. W tym dniu kolarze po raz pierwszy zawitali do Województwa Śląskiego i mieli do przejechania ponad 200 km. Dziękujemy naszym druhom za zaangażowanie.

  więcej
 • Ruszają dotacje na przydomowe systemy zbierania deszczówki
  Ruszają dotacje na przydomowe systemy zbierania deszczówki

  Ruszyła trzecia edycja Programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Moja Woda”, który ma pomóc w łagodzeniu skutków suszy i przeciwdziałaniu podtopieniom budynków w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać nawet 6 tys. zł dotacji na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę.

  więcej
 • Pierwszy wniosek o środki w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027 na eko inwestycje złożony!
  Pierwszy wniosek o środki w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2021-2027 na eko inwestycje złożony!

  Miasto Kalety, jako lider porozumienia międzygminnego, złożyło w lipcu br. wniosek na realizację projektu partnerskiego pn. Zielona Ziemia Lubliniecko-Tarnogórska – montaż OZE w Mieście Kalety i Gminach Boronów, Koszęcin i Woźniki. W skład porozumienia weszły gminy Kalety, Boronów, Koszęcin i Woźniki, a przedmiotem zadania jest dofinansowanie w formie udzielenia grantu dla mieszkańców na montaż odnawialnych źródeł energii: pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii i ciepła, w budynkach jednorodzinnych na terenie wyżej wymienionych gmin.

  więcej
 • Niedzielna wycieczka do Koszęcina i sierpniowe plany wypadów rowerowych
  Niedzielna wycieczka do Koszęcina i sierpniowe plany wypadów rowerowych

  W niedzielę, 30 lipca, grupka rowerzystów, która zdecydowała się skorzystać z miejskiej akcji "Kalety-ale jazda!" wybrała się w leśną podróż do pobliskiego Koszęcina. Wizyta w skansenie niestety nie wypaliła, ale temat zostanie "odgrzany" jesienią, gdy tylko ta przebogata skarbnica wiedzy o lokalnej historii ponownie otworzy swoje podwoje.

  więcej
 • Stacje naprawy rowerów po letnim przeglądzie i remoncie
  Stacje naprawy rowerów po letnim przeglądzie i remoncie

  W reakcji na sygnały dochodzące ze strony rowerzystów przemierzających leśne dukty w granicach naszego miasta, dotyczące niesprawności niektórych sprzętów będących na wyposażeniu stacji naprawy rowerów- informujemy, że ogółowi 6 stacji przywrócono niedawno pełną sprawność. Remontowi lub wymianie poddano zwłaszcza ręczne pompki, których elementy na wskutek zwykłego zużycia, czasem zaś po prostu niewłaściwej obsługi, najczęściej wymagają wymiany.

  więcej
 • Program Moja woda 2023 – nabór jeszcze w tym roku
  Program Moja woda 2023 – nabór jeszcze w tym roku

   Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa jeszcze w tym roku uruchomiony zostanie nabór do programu Moja Woda edycja 2023 r. Najprawdopodobniejszy termin uruchomienia naboru wniosków to IV kwartał 2023. Moja Woda 2023 to program, który wspiera przydomową retencję. W poprzednich edycjach właściciele nieruchomości mogli pozyskać dofinansowanie na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zbieranie i wykorzystywanie deszczówki i wód roztopowych. O terminach uruchomienia naboru do programu w 2023 r. będziemy informować na bieżąco. 

  więcej
 • Projekt budowy tężni solankowej i zagospodarowanie terenów przy Małej Panwi na ukończeniu
  Projekt budowy tężni solankowej i zagospodarowanie terenów przy Małej Panwi na ukończeniu

  Jak już wcześniej informowaliśmy, Miasto Kalety w ramach naboru ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pozyskało dotację w kwocie 183.200,00 zł na realizację zadania polegającego na utworzeniu terenów zielonych przy rzece Mała Panew. Na obszarze o powierzchni około 3500 m2 powstaną różnorodne nasadzenia zarówno iglaste, jak i liściaste, utwardzone alejki, zamontowane zostaną elementy małej infrastruktury takie jak kosze na śmieci, ławeczki, stojaki na rowery, maszyna do karmienia kaczek.

  więcej
 • Zapytanie ofertowe na zakup biletów miesięcznych dla uczniów dojeżdżających do placówek oświatowych na terenie miasta Kalety w roku szkolnym 2023/2024
  Zapytanie ofertowe na zakup biletów miesięcznych dla uczniów dojeżdżających do placówek oświatowych na terenie miasta Kalety w roku szkolnym 2023/2024

  Burmistrz Miasta Kalety Klaudiusz Kandzia ogłasza postępowanie w formie zapytania ofertowego na: Zakup biletów miesięcznych dla uczniów dojeżdżających do placówek oświatowych na terenie miasta Kalety w roku szkolnym 2023/2024. Ofertę należy złożyć w siedzibie Zamawiającego przy ul. Żwirki i Wigury 2, 42-660 Kalety, do dnia 18.08.2023 r. do godziny 12:30, które zostaną otwarte tego samego dnia o godzinie 13:00. O wyborze najkorzystniejszej oferty decydować będzie cena brutto oferty.

  więcej
 • Zaproszenie na piknik rodzinny pn. Drewno Surowiec Wszech Czasów
  Zaproszenie na piknik rodzinny pn. Drewno Surowiec Wszech Czasów

  Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Pan Józef Kubica, Nadleśnictwo Zawadzkie, Nadleśnictwo Koszęcin oraz Miasto Kalety zapraszają 5 sierpnia 2023 roku (sobota), na piknik rodzinny “DREWNO SUROWIEC WSZECH CZASÓW”. Wydarzenie odbędzie się na terenie przy boisku Klubu Sportowego “Małapanew” Kuczów. Start godzina 16.00. W programie m.in. występ Miejskiej Orkiestry Dętej Miasta Kalety, Zespołu Tanecznego ROCK TIME oraz Gwiazdy Wydarzenia Teresy Werner. Serdecznie zapraszamy. Szczegóły na plakacie.

  więcej
 • Uwaga! trening sprawności syren alarmowych
  Uwaga! trening sprawności syren alarmowych

  W dniu 1 sierpnia 2023 r. o godzinie 17:00 zostanie przeprowadzony wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności, umożliwiający jednocześnie upamiętnienie obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W ramach treningu emitowany będzie dźwięk ciągły trwający trzy minuty oznaczający odwołanie alarmu.

 • Konkursu fotograficzny FOTO-EKO!
  Konkursu fotograficzny FOTO-EKO!

  Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" po raz trzydziesty pierwszy organizuje Ogólnopolski Konkurs Fotografii Przyrodniczej FOTO-EKO! Przedmiotem Konkursu są zdjęcia przedstawiające przyrodę Polski (dziko występujące rośliny, grzyby, zwierzęta lub ciekawe przyrodniczo miejsca).

  więcej
 • Zapraszamy na niedzielną wycieczkę rowerową
  Zapraszamy na niedzielną wycieczkę rowerową

  30 lipca, w niedzielę, odbędzie się kolejna rowerowa wycieczka. Tym razem celem jest Koszęcin, gdzie rowerzyści odwiedzą m.in. "Skansen u Michała". Start o godzinie 13.00 spod Urzędu Miejskiego. W razie niekorzystnych warunków pogodowych wyjazd może zostać odwołany. W ubiegłą niedzielę naszym przewodnikiem po rezerwacie Jeleniak Mikuliny był znany przyrodnik Czesław Tyrol.

  więcej
 • Biuletyn informacyjny Miasta Kalety - lipiec 2023
  Biuletyn informacyjny Miasta Kalety - lipiec 2023

  Szanowni Państwo, prezentujemy lipcowy numer Biuletynu Informacyjnego Miasta Kalety w wersji elektronicznej. Można się z nim zapoznać klikając na “więcej" w tej informacji bądź na spodzie strony klikając w okładkę biuletynu.

  więcej