Niedziela, 21 Kwietnia 2024  Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Aktualności

 • Rozpoczęła się przebudowa ul. Reja w Kaletach
  Rozpoczęła się przebudowa ul. Reja w Kaletach

  Miasto Kalety rozpoczęło w ubiegłym tygodniu przebudowę ulicy Reja. Wykonawcą robót jest firma P.H.U. ARGO z Lisowa. Przebudowane zostanie 106 metrów drogi o szerokości 5 metrów. Nawierzchnia ulicy wykonana zostanie z mieszanek mineralno-bitumicznych, natomiast zjazdy na posesje z betonowej kostki brukowej. Koszt tej inwestycji wyniesie 194.251,90 zł. Termin zakończenia prac budowlanych określony został na dzień 31 lipca 2021 r.

  więcej
 • Wersja demonstracyjna aplikacji spisowej
  Wersja demonstracyjna aplikacji spisowej

  Informujemy, że Wojewódzkie Biuro Spisowe zamieściło na stronie internetowej poświęconej NSP 2021, wersję demonstracyjna aplikacji spisowej. Tryb demo umożliwia osobom zainteresowanym zapoznanie się z pytaniami, które już 1 kwietnia 2021 r. pojawią się w formularzu spisowym. Aplikacja pozwala na zapoznanie się ze specyfiką i sposobem obsługi formularza. Wcześniejsze zapoznanie się z formularzem spisowym daje respondentom możliwość na przygotowanie się do odpowiedzi na pytania stawiane w spisie, natomiast rachmistrzom spisowym umożliwia nabycie umiejętności praktycznych w pracy z aplikacją spisową. Zachęcamy do zapoznania się z aplikacją.

  więcej
 • Rozpoczął się pierwszy etap budowy ul. Jaworowej w Jędrysku
  Rozpoczął się pierwszy etap budowy ul. Jaworowej w Jędrysku

  W ubiegłym tygodniu rozpoczął się sezon inwestycyjny w infrastrukturę drogową naszego miasta. W pierwszej kolejności wystartowała budowa drogi gminnej ul. Jaworowej w Kaletach. Inwestycja podzielona została na etapy, w pierwszej odsłonie nawierzchnią asfaltową utwardzone zostanie około 355 mb. Wykonawcą prac jest Spółka RAFALIN z Blachowni. Termin zakończenia pierwszy etapu określony został w umowie na 31 lipca 2021 r. Wartość prac, które w 100% sfinansowane zostaną z budżetu Miasta, wyniesie 247.376,22 zł.

  więcej
 • Od lipca rusza trzeci nabór w ramach programu Mój prąd
  Od lipca rusza trzeci nabór w ramach programu Mój prąd

  Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie od lipca 2021 roku ma wystartować III nabór wniosków w ramach programu priorytetowego Mój prąd. Program przewiduje zwrot poniesionych kosztów w formie dotacji na budowę mikro instalacji fotowoltaicznych do produkcji energii elektrycznej ze słońca na własny użytek. Poziom dofinansowania nie jest jeszcze znany, z informacji wynika, że będą one uzależniony od zakresu rzeczowego inwestycji.

  więcej
 • Biuletyn informacyjny Miasta Kalety - marzec 2021
  Biuletyn informacyjny Miasta Kalety - marzec 2021

  Szanowni Państwo, prezentujemy najnowszy numer Biuletynu Informacyjnego Miasta Kalety w wersji elektronicznej. Można się z nim zapoznać klikając na “więcej" w tej informacji, bądź pobrać w wersji pdf klikając w okładkę biuletynu na spodzie strony. Zapraszamy do lektury.

  więcej
 • Kolejna edycja projektu Chcieć to znaczy móc - aktywni w kulturze z dotacją Ministra Kultury
  Kolejna edycja projektu Chcieć to znaczy móc - aktywni w kulturze z dotacją Ministra Kultury

  Miło nam poinformować, że Miejski Dom Kultury w Kaletach pozyskał kolejną dotację w kwocie 38.000 zł na realizację projektu z zakresu Edukacji Kulturalnej. Złożony wniosek to kontynuacja projektu “Chcieć to znaczy móc – aktywni w kulturze”. W ramach zadania prowadzonych będzie szereg inicjatyw kulturalnych skierowanych do naszych mieszkańców biorących udział w działalności Domu Kultury. Głównym celem jest wspieranie zadań z zakresu edukacji kulturalnej, ważnych dla rozwoju kapitału społecznego. Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Programów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w obszarze kultury i dziedzictwa narodowego na 2021 rok.

  więcej
 • Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
  Dodatkowy zasiłek opiekuńczy

  W związku z ogłoszonymi przez Rząd nowymi zasadami walki z koronawirusem, które obowiązywać będą od 27.03.2021 r. zamknięte zostały żłobki oraz przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Jak poinformowano podczas ostatniej konferencji prasowej, rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Więcej informacji w tym temacie udziela Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 • Nowe wskazania dla wiernych uczestniczących w Mszach świętych i nabożeństwach
  Nowe wskazania dla wiernych uczestniczących w Mszach świętych i nabożeństwach

  W związku z wprowadzonymi nowymi obostrzeniami w walce z koronawirusem informujemy, że od soboty 27 marca 2021 r. w kościołach podczas Mszy św. oraz innych nabożeństw, na jednego uczestnika musi przypadać 20 m2 powierzchni użytkowej świątyni. W kaletańskich parafiach zgodnie z metrażem poszczególnych kościołów może jednocześnie przebywać:
  - parafia w Jędrysku 24 wiernych,
  - parafia w Miotku 19 wiernych,
  - parafia w Drutarni i Bruśku odpowiednio 12 i 6 wiernych.

 • Od 27 marca wchodzą w życie nowe obostrzenia w walce z koronawirusem
  Od 27 marca wchodzą w życie nowe obostrzenia w walce z koronawirusem

  Zamieszczamy najnowsze obostrzenia, które przedstawione zostały przez Ministra Zdrowia podczas konferencji prasowej w dniu 25 marca 2021 r.
  Od soboty, 27 marca br. wprowadzone zostaną nowe zasady bezpieczeństwa, które obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą okres Świąt Wielkanocnych.

  więcej
 • Wszystkie kaletańskie ośrodki zdrowia na mapie punktów szczepień
  Wszystkie kaletańskie ośrodki zdrowia na mapie punktów szczepień

  Informujemy, że obecnie już wszystkie trzy kaletańskie placówki medyczne zostały umieszczone na mapie szczepień przeciwko COVID-19. W ubiegłym tygodniu do dwóch, już wcześniej zarejestrowanych przychodni, dołączył Ośrodek Zdrowia “Eskulap” przy ul. Gwoździa 2. Dziękujemy kaletańskiemu personelowi medycznemu za walkę z pandemią i wsparcie w procesie szczepień.

  więcej
 • Konkurs na Miejsca warte odwiedzenia na terenie Stowarzyszenia LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”
  Konkurs na Miejsca warte odwiedzenia na terenie Stowarzyszenia LGD „Leśna Kraina Górnego Śląska”

  Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Leśna Kraina Górnego Śląska zaprasza do wzięcia udziału w konkursie na Miejsca warte odwiedzenia na terenie Stowarzyszenia LGD, w ramach realizowanego międzynarodowego projektu współpracy "Marka Turystyczna – sieć Ekomuzea". Prace konkursowe wraz z wypełnionymi drukami należy przesłać elektronicznie na adres mailowy: biuro@lesnakrainalgd.pl lub m.morcinek@lesnakrainalgd.pl w terminie do 09.04.2021 r. (decyduje data wpływu). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniu 23.04.2021 r.

  więcej
 • Radio Piekary o konkursie na zagospodarowanie lasku miejskiego w Kaletach
  Radio Piekary o konkursie na zagospodarowanie lasku miejskiego w Kaletach

  Zapraszamy do wysłuchania audycji przygotowanej przez redakcję rozgłośni Radia Piekary pt.: “Dzieje się w Kaletach”, w której Burmistrz Miasta Kalety zaprasza do wzięcia udziału w konkursie miejskim na wykonanie projektu DESZCZOWEGO OGRODU w naszym mieście.

   

   

 • Sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego
  Sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego

  Informujemy, że w dniu 30 marca 2021 r. o godzinie 10.00 z udziałem środków komunikowania się na odległość (zdalny tryb obradowania), odbędzie się sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego. Poniżej porządek obrad.

  więcej
 • „Odkryj Swój Skarb” i zgłoś projekt do konkursu
  „Odkryj Swój Skarb” i zgłoś projekt do konkursu

  Narodowe Centrum Kultury ogłosiło nabór projektów do trzeciej edycji konkursu "Odkryj Swój Skarb". Jego ideą jest promowanie najciekawszych działań edukacyjnych związanych z lokalnym dziedzictwem kulturowym oraz umacnianiem tożsamości lokalnej. Do konkursu mogą być zgłaszane działania zrealizowane w czasie ostatnich trzech lat tj. w okresie od dnia 1 stycznia 2018 do 15 marca 2021 roku. Termin zgłoszeń upływa 25 kwietnia 2021 r.

  więcej
 • Apel o wsparcie lokalnego zabytku UNESCO
  Apel o wsparcie lokalnego zabytku UNESCO

  Miasto Kalety otrzymało apel tarnogórskiego samorządu o zwrócenie uwagi na trudną sytuację jedynego na Górnym Śląsku, obiektu światowego dziedzictwa UNESCO - zabytkowej kopalni rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach, którym opiekuje się Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Obecne obostrzenia oraz ograniczenia spowodowane pandemią oraz brak funduszy, postawiły pod znakiem zapytania dalszą działalność tej organizacji, a co za tym idzie niepewne stały się losy tego wspaniałego zabytku historii, jakim jest wspomniana kopalnia.

  więcej