Niedziela, 21 Kwietnia 2024  Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Aktualności

 • Mieszkańcy Kalet otrzymali już ponad 660.000 zł. dotacji z Programu Czyste Powietrze
  Mieszkańcy Kalet otrzymali już ponad 660.000 zł. dotacji z Programu Czyste Powietrze

  Mieszkańcy Kalet chętnie korzystają z możliwości składania wniosków w ramach programu Czyste Powietrze poprzez punkt konsultacyjny, który znajduje się w tut. Urzędzie. Do kwietnia tego roku zarejestrowano aż 45 wniosków na łączną kwotę ponad 660 tysięcy złotych. Najczęściej wybieranym źródłem ciepła były kotły na ekogroszek spełniające wymogi programu (19 wniosków), na drugim miejscu uplasowały się po względem wyboru kotły na pellet drzewny (17 wniosków), w dalszej są pompy ciepła - 4 wnioski oraz piec gazowy. Ponadto co druga osoba wybrała dodatkowo zakres prac związany z poprawą i zwiększeniem efektywności energetycznej budynku - termomodernizacja.

  więcej
 • Sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego
  Sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego

  Informujemy, że w dniu 25 maja 2021 r. o godzinie 10.00 z udziałem środków komunikowania się na odległość (zdalny tryb obradowania), odbędzie się sesja Rady Powiatu Tarnogórskiego. Poniżej porządek obrad.

  więcej
 • Sukces uczennicy z Kalet Natalii Kawałko w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Biologii
  Sukces uczennicy z Kalet Natalii Kawałko w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Biologii

  Tegoroczny konkurs był szczególnie trudny, młodzież przygotowująca się do niego zaczęła naukę biologii z pominięciem dwóch lat kształcenia w tym przedmiocie. Jest to skutek zmiany organizacji nauczania w Polsce. Zakres wiedzy i umiejętności oraz proponowanej literatury obejmował jednak cały materiał szkoły podstawowej i wykraczający poza nią. Na zajęciach koła biologicznego uczniowie nadrabiali i poszerzali materiał, który ich ominął. Jedna z uczennic zdecydowała się wystartować w konkursie.

  więcej
 • 17.000 złotych dofinansowania na oznakowanie ścieżki dydaktycznej przy Stanicy Myśliwskiej w Jędrysku
  17.000 złotych dofinansowania na oznakowanie ścieżki dydaktycznej przy Stanicy Myśliwskiej w Jędrysku

  Dotację w wysokości 17.000 zł. przyznał naszemu miastu Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na oznakowanie ścieżki edukacyjnej pn.”Edukacyjne modele zwierząt leśnych”. Nowa trasa dydaktyczna zlokalizowana została przy Stanicy Myśliwskiej w Jędrysku. Na ścieżce powstanie pięć przystanków tematycznych o zwierzętach leśnych. Duże, drewniane modele dzików, wilków, lisów, jeleni i zajęcy pomogą z bliska i namacalnie poznać faunę zamieszkującą lokalne środowisko leśne.

  więcej
 • Majowe zawody wędkarskie w Ichtioparku
  Majowe zawody wędkarskie w Ichtioparku

  W niedzielę, 23 maja 2021 r., na terenie zbiornika wodnego w Ichtioparku odbyły się zawody wędkarskie o puchar burmistrza Miasta Kalety. W zmaganiach wzięło udział 36 zawodników-wędkarzy, którzy reprezentowali m.in. Kalety, Lubliniec, Koszęcin, Woźniki, Częstochowę i Krupski Młyn. Podium wywalczyli członkowie kaletańskiego koła PZW: Seweryn Cichoń, Maciej Trippner oraz Stanisław Szmalenberg. Serdecznie gratulujemy! Tym samym Miasto Kalety składa podziękowania zarządowi Koła PZW Kalety na czele z prezesem Robertem Kudrem za zorganizowanie i przeprowadzenie zawodów wędkarskich oraz promocję kaletańskiego parku tematycznego.

  więcej
 • Kaletańska pasieka edukacyjna budzi się do życia
  Kaletańska pasieka edukacyjna budzi się do życia

  Trwają prace przygotowujące pasiekę edukacyjną w Ichtioparku do otwarcia nowego sezonu. Rodzina pszczela już na dobre wybudziła się z zimowego letargu i wkrótce znów będziemy mogli odwiedzać pasiekę. W tym tygodniu, obok pawilonu stanęła tablica informująca turystów o wyróżnieniu jakie nasze miasto otrzymało w konkursie „Zielone Czeki” w kategorii Proekologiczna Inwestycja Roku, w którym Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej docenił dydaktyczno-ekologiczny charakter kaletańskiej pasieki edukacyjnej. Na stelażu tablicy zasiadła też sympatyczna pszczółka, która zaprasza gości do odwiedzenia pasieki, ale także do zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

  więcej
 • Kalety dbają o pomniki przyrody
  Kalety dbają o pomniki przyrody

  Rozpoczęły się zabiegi pielęgnacyjne kaletańskich pomników przyrody – Alei Dębów w Truszczycy oraz cisa Donnersmarcka w Jędrysku. Prace prowadzone są przez specjalistyczną firmę i polegają na wykonaniu cięć pielęgnacyjno sanitarnych, korekty koron drzew, redukcji wysokości oraz wiązań elastycznych, na podstawie przeprowadzonej wcześniej opinii dendrologicznej. Na realizację tego projektu Miasto Kalety pozyskało dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w kwocie przeszło 55.000 zł.

  więcej
 • Zapraszamy na Wędkarski Dzień Dziecka
  Zapraszamy na Wędkarski Dzień Dziecka

  Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, Koło PZW Kalety zaprasza dzieci do lat 15 do udziału w zawodach wędkarskich, które odbędą się 6 czerwca br. w ICHTIOPARKU. Zapisy uczestników na zawody do dnia 02.06.2021 pod numerami telefonów 608579399 i 501609437. Więcej informacji na plakacie.

  więcej
 • Nowa stawka opłat za wodę i ścieki
  Nowa stawka opłat za wodę i ścieki

  Miasto Kalety informuje, że Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zatwierdziło nową taryfę dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie miasta Kalety na okres 36 miesięcy (decyzje: GL.RZT.70.80.2021 z dnia 7 maja 2021 r.).

  więcej
 • Krajowe ćwiczenie RENEGADE
  Krajowe ćwiczenie RENEGADE

  W dniach 17 – 21 maja 2021 roku Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych organizuje krajowe ćwiczenia RENEGADE/SAREX-21. Jednym z elementów ćwiczenia będą zdarzenia dotyczące naruszenia przestrzeni powietrznej Rzeczpospolitej Polskiej przez statek powietrzny o statusie RENEGADE, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej.

  więcej
 • Kibicujemy i trzymamy kciuki! KS Unia gooola!
  Kibicujemy i trzymamy kciuki! KS Unia gooola!

  Przypominamy, że dziś o godzinie 18.00, na stadionie miejskim w Kaletach, nasza drużyna KS Unia podejmie III ligowy zespół Rekord Bielsko-Biała. Stawką meczu będzie udział w półfinale Pucharu Polski na szczeblu Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Powodzenia KS UNIA!

  więcej
 • Oferta pracy
  Oferta pracy

  Firma NaturDay, która od niedawna jest właścicielem Pałacu Myśliwskiego w Zielonej, poszukuje osoby do sprzątania obiektu.
  Osoby zainteresowane ofertą pracy proszone są o kontakt na adres mailowy rekrutacja@naturday.pl lub telefonicznie 32 241 43 24.

 • Majowy numer
  Majowy numer "Biuletynu Informacyjnego" dziś w punktach sprzedaży

  Informujemy, iż od dziś (19 maja), od godzin popołudniowych, w punktach sprzedaży na terenie miasta nabywać będzie można najnowszy, majowy numer "Biuletynu Informacyjnego Miasta Kalety". W numerze znajdą Państwo m.in. artykuł na temat reaktywacji Dziennego Domu "Senior +", materiał o przełożeniu tegorocznych "Dni Kalet" na rok 2022, porady dotyczące Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań, najnowsze informacje dotyczące niedawno zakończonych i trwających w mieście inwestycji, artykuły sportowe, a także sprawozdanie z ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kaletach. Zachęcamy do zakupu i lektury!

 • Stanice rowerowe zostaną doposażone w mapy z naniesionymi atrakcjami turystycznymi i sportowymi na terenie miasta Kalety
  Stanice rowerowe zostaną doposażone w mapy z naniesionymi atrakcjami turystycznymi i sportowymi na terenie miasta Kalety

  W najbliższym czasie wszystkie trzy kaletańskie stanice rowerowe doposażone zostaną w przejrzyste mapy, na których umiejscowiono atrakcje turystyczne i sportowe warte odwiedzenia na terenie naszego miasta. Na mapach zamieszczono 12 punktów terenowych z szeroką ofertą. Rowerzyści odwiedzający Kalety na podstawie tych kartograficznych informacji będą mogli bez trudu trafić m.in. do Ichtioparku, ale też na „Garbaty mostek”, czy do prastarych meandrów Małej Panwi w Drutarni.

  więcej
 • Przypomnienie dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż detaliczną (sklepy) napojów alkoholowych o terminie zapłaty II raty opłaty za korzystanie w 2021 r. z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych
  Przypomnienie dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż detaliczną (sklepy) napojów alkoholowych o terminie zapłaty II raty opłaty za korzystanie w 2021 r. z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych

  Urząd Miejski w Kaletach przypomina przedsiębiorcom prowadzącym sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych na podstawie zezwoleń wydanych przez Burmistrza Miasta Kalety, że dnia 31 maja br. mija termin dokonania wpłaty II raty opłaty rocznej za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w roku bieżącym.

  więcej