Piątek, 02 Grudnia 2022  Imieniny: Balbiny, Bibianny, Pauliny

Z działalności kaletańskiego Chóru Sonata

Po przerwie wakacyjnej, z początkiem września 2019 r. chór Sonata rozpoczął kolejny sezon śpiewaczy. I już na początku czekała nas ogromna zmiana. W związku z podjęciem decyzji przez naszą dyrygent Panią Iwonę Skop o rocznym urlopie z obowiązków dyrygowania naszym chórem, po konsultacji z Dyrektorem Miejskiego Domu Kultury Panem Marianem Lisieckim, przez okres nieobecności naszej pani dyrygent, chór Sonata poprowadzi Pani dyrygent Oliwia Bentkowska.
Pani dyrygent Oliwia Bentkowska pochodzi z Żyglina i prowadzi kilka grup artystycznych, m. in. Chór Męski PIAST z Żyglina oraz Młodzieżowy Chór Rozrywkowy „Dafne” z Tarnowskich Gór. Pierwszym naszym wspólnym występem był organizowany przez Tarnogórskie Centrum Kultury oraz Okręg Tarnogórski Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr uroczysty Przegląd Chórów 26 października 2019 r. w którym wzięło udział 15 chórów Okręgu Tarnogórskiego. Tematem głównym Przeglądu był ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki.
Każda grupa miała do wykonania 3 utwory, jeden autorstwa Moniuszki, jeden tradycyjny śląski, oraz jeden utwór wybranego polskiego kompozytora. Chór SONATA wykonał następujące utwory:  „Ojcowski dom” autorstwa Jana Kubisza, „Jakem maszerował” – pieśń żołnierską oraz „Prząśniczka” autorstwa Stanisława Moniuszki. Przegląd ten był świetną okazją, aby spotkać oraz posłuchać inne chóry, których już dawno nie widzieliśmy. Dziękujemy organizatorom za to bardzo ciekawe spotkanie.
Kolejną okazją na wspaniałą wspólną zabawę całej chóralnej tarnogórskiej rodziny był coroczny Zjazd Chórów Okręgu Tarnogórskiego w Miasteczku Śląskim. Zjazd tradycyjnie rozpoczęto mszą świętą w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Miasteczku Śląskim, a po niej wszyscy chórzyści udali się do Centrum Bankietowo – Konferencyjnego Koral, by po krótkiej części oficjalnej, bawić się do późnych godzin nocnych. Miłą niespodzianką było wręczenie podczas części oficjalnej Odznaki Honorowej ŚZChiO Złotej Odznaki z Laurem dla naszej dyrygentki Pani Iwony Skop za Wybitne osiągnięcia indywidualne i zespołowe w upowszechnianiu kultury.
W niedzielę 24 listopada br. z okazji święta św. Cecylii, patronki chórów i orkiestr, chór Sonata miał przyjemność śpiewać podczas mszy świętej koncelebrowanej o godz. 11.00. Dziękujemy proboszczowi ks. Wojciechowi Ciosmakowi za poprowadzenie tej uroczystej mszy świętej.
W końcu nadszedł ten najbardziej wyczekiwany przez chóry okres śpiewaczy – czas kolędowania. Pierwszym naszym występem kolędowym będzie organizowany przez dyrygent Oliwie Bentkowską Koncert Bożonarodzeniowy z repertuarem klasycznym oraz rozrywkowym, który odbędzie się 14 grudnia br. o godz. 18.00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Miasteczku Śląskim. Na scenie wystąpią 3 chóry: Młodzieżowy Chór Rozrywkowy DAFNE wraz z Młodzieżową Orkiestrą Rozrywkową SYMFONIX z TCK, Chór Męski PIAST z Żyglina oraz nasz Chór Sonata z Kalet. Zapraszamy na to bardzo ciekawe widowisko muzyczne – wstęp wolny.
Na koniec pragniemy zaprosić wszystkich miłośników kolędowania oraz sympatyków naszego chóru SONATA na wieczór z tradycyjnymi polskimi kolędami, który odbędzie się w dniu 5 stycznia o godz. 17.00 w parafii pw. św. Józefa w Kaletach Jędrysku. Jak co roku będziemy starali się śpiewem najpiękniejszych polskich kolęd wprowadzić słuchaczy w niepowtarzalny świąteczny nastrój. Szczegóły już wkrótce na plakatach.

Cześć Pieśni i Muzyce
Bogdan Łazaj