Środa, 12 Czerwca 2024  Imieniny: Janiny, Onufrego, Leona

XXIII DNI KALET już za nami

W miniony weekend, od 26 do 28 maja 2023 r., odbywały się coroczne Dni naszego Miasta, które tak jak się spodziewaliśmy, również i w tym roku przyciągnęły sporo nie tylko naszych mieszkańców, ale również gości z miast sąsiednich.
W piątek tradycyjnie królował rock&roll. O godzinie 20.00 odbył się X plenerowy Maraton Rock&Roll Swing Show Kalety, w którym wzięło udział 15. par tanecznych z całej Polski. Tancerzom przygrywał zespół The Fireballs. Po długich i zaciętych zmaganiach na parkiecie, zwyciężyła para Patrycja Patrzykowska i Michał Woźnica z Tarnowskich Gór. Drugie i trzecie miejsce na podium zajęli reprezentanci grupy Rock Time działającej przy MDK Kalety: Katarzyna Bodora i Adrian Kalus oraz Karina Bronder i Krystian Chmielorz. Gratulujemy! Pierwszy dzień świętowania Dni Kalet zakończył koncert grupy RTG.
W sobotę o godzinie 16.00 burmistrz Miasta Kalety Klaudiusz Kandzia tradycyjnie otworzył Dni Miasta, po czym rozpoczął się koncert zespołu regionalnego Równica z Ustronia. O godzinie 18.30 wystąpił Duet Romantica, a zaraz po nim Orkiestra na Dużym Rowerze, która już rano tego dnia zachwyciła mieszkańców widowiskową grą na instrumentach z jednoczesną jazdą na sześcioosobowym rowerze, przejeżdżając przez centrum naszego miasta. Trzeba przyznać, że muzycy zrobili na wszystkich niesamowite wrażenie!
Gwiazdą sobotniego dnia był zespół Zakopower, który wspaniałą muzyką bawił publiczność do późnych godzin wieczornych.
W międzyczasie, na głównej płycie boiska piłkarskiego odbył się mecz piłki nożnej o mistrzostwo klasy „A” pomiędzy KS Unia Kalety, a LKS Sieraków Śląski, zakończony wynikiem 5:1 dla Kalet.
Imprezą towarzyszącą tego dnia był OZE PIKNIK KALETY. W ramach wydarzenia, oprócz ciekawych panelów naukowych z zakresu odnawialnych źródeł energii, odbyły się m.in. pokazy rozwiązań technicznych opartych na OZE (pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, magazyny energii), pokaz samochodu elektrycznego oraz rodzinne konkursy plastyczne. Partnerami pikniku byli Politechnika Częstochowska oraz Fundacja na rzecz Rozwoju Ekoenergetyki Zielony Feniks z Opola. Na organizację tego pikniku edukacyjnego Miasto pozyskało dofinansowanie z WFOŚiGW w Katowicach.
Niedziela, ostatni dzień świętowania, rozpoczęła się tradycyjnie od dwóch turniejów o puchar Burmistrza Miasta Kalety – w skacie sportowym oraz w szachach. Zawody zgromadziły jak co roku sporo amatorów tych dyscyplin.
Po południu gościliśmy na scenie najmłodszych piosenkarzy z terenu naszego miasta. Minifestiwal Piosenki Dziecięcej Przedszkolaków jak zwykle przyciągnął przed sceną tłumy mieszkańców. Swoje występy artystyczne zaprezentowali najmłodsi z miejskich przedszkoli w Kaletach i Miotku, a także placówek niepublicznych „Bystrzaki” oraz „Miluś”. Wspaniały popis artystyczny zapewniła również grupa taneczna PSP nr 1 w Kaletach pod kierownictwem p. Iwony Olszowskiej.
Po występach najmłodszych, o godzinie 16.00, na scenie zaprezentowała się Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Mariana Lisieckiego, a także Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca Kalety. Zaraz po tym wystąpili uczniowie szkółki baletowej „Konik” oraz odbył się pokaz tańca nowoczesnego grupy Power Dance działającej przy MDK Kalety. Od godziny 18.00 publiczność bawiła się przy koncercie Wesołej Biesiady, a później wysłuchała koncertu grupy Tequila Sunrise.
Tegoroczne obchodzi XXIII Dnia Miasta zakończył koncert gwiazdy wieczoru Kasi Kowalskiej.
Podczas Dni Kalet na terenie stadionu utworzona była Eko Strefa projektu LIFE „Śląskie. Przywracamy Błękit”, gdzie dla najmłodszych przygotowano bogaty zestaw zabaw i konkurencji związanych z tematyką czystego powietrza oraz zagrożeń związanych ze smogiem. Czekały liczne gry i zabawy ruchowe i artystyczne.
Boisko wielofunkcyjne opanowali natomiast miłośnicy sportowych zmagań. Strefa sportu, która utworzona została w tym miejscu przez kaletańską grupę Spartan Team Kalety cieszyła się ogromną popularnością nie tylko najmłodszych, ale również starszych mieszkańców naszego miasta.
Gośćmi, którzy odwiedzili tegoroczne Dni naszego Miasta byli: posłowie na Sejm RP Barbara Dziuk oraz Tomasz Głogowski, Pavel Smolka radny Rady Miejskiej i zarazem były starosta partnerskiego Miasta Vitkov, radny powiatowy Eugeniusz Ptak oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Kaletach Janina Perz wraz z radnymi.

Burmistrz Miasta Kalety Klaudiusz Kandzia pragnie serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w organizację XXIII Dni Kalet. Podziękowania dla dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Kaletach Mariana Lisieckiego za sprawną i fachową organizację całego wydarzenia. Dziękujemy służbom porządkowym miasta, służbom energetycznym, służbom medycznym Przychodni Kaletańskiej, strażakom kaletańskiej OSP na czele z Kazimierzem Złotoszem i Henrykiem Złotoszem, gospodarzom stadionu miejskiego, Rodzinnemu Centrum Sportu Koski Trenuje, wychowawcom i dyrektorom placówek oświatowych, którzy przygotowywali najmłodszych do występów artystycznych oraz firmie nagłaśniającej, która dbała o widowiskowość całej imprezy. Dziękujemy także wszystkim sponsorom, którzy wsparli nas finansowo.
Sponsorami XXII Dni Kalet byli: Hemarpol Trade Sp. z o.o. - Katowice, Odlewy Precyzyjne Sp. z o.o. Sp. k - Kalety, MAŁRO Sp. z o.o- Sośnicowice, Zakład Masarski „ Więcek” Sp. J. – Kalety, P.F.H.U Framar – Kalety, PPHU Meble WANAT Woźniki, Firma El-Vid Sp. z o.o. – Miasteczko Śląskie, Almo Adam Olszowski – Kalety, Wojciech Pilarski Firma W&H Pilarski, Auto Shoł Sp. J - Kalety, Jan Trans Janusz Stróżyk – Kalety, Międzynarodowe usługi pogrzebowe – Henryk Mryka, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A., Bank PKO BP, GTV Bus, Hotel Pałac Czarny Las, Restauracja Gościnna, Restauracja Casyno, Restauracja Szafran.