Piątek, 29 Września 2023  Imieniny: Michala, Gabriela, Rafala

Warsztaty Terapii Zajęciowych ze Śląska kolędowały razem w Kaletach

Kolędujmy razem – tak nazwano wczorajszy konkurs kolęd, który odbył się w Miejskim Domu Kultury w Kaletach, przygotowany przez Warsztaty Terapii Zajęciowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Kaletach – Drutarni. Sala widowiskowa MDK wypełniona po brzegi uczestnikami WTZ wraz z rodzicami i opiekunami z ogromnym zainteresowaniem czekali na rozpoczęcie konkursu. Pani Magdalena Surma, kierownik WTZ i prowadząca całą imprezę przywitała na początku zaproszonych gości a było ich sporo: Przedstawiciel Rady Powiatu Tarnowskich Gór – p. Andrzej Elwart, Burmistrz Miasta Kalety – p. Klaudiusz Kandzia, Dyrektor PCPR'u w T.Górach - p.Klaudia Zyśk, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci – p. Jan Wiesiołek, Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci- p. Maria Gronczakiewicz, Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci -p.Barbara Bryńska, Przedstawiciele Prezydium TPD - p. Aleksandra Ulfik,p. Jerzy Kryczka, Dyrektor Domu Kultury w Kaletach - p. Marian Lisiecki, Kierownik WTZ w Kaletach – p. Urszula Wiesiołek, Kierownicy WTZ Świętochłowic, Hutki, Ogorzelnika, Ksiądz Proboszcz - ks. Krzysztof Sędłak, Zespół z Miasteczka Śl., który dziś zaszczyci nas swoim występem, Rodzice oraz bliscy i przyjaciele uczestników WTZ Kalety.

Po chwili wybrano Jury, które miało oceniać uczestników konkursu w 4 różnych konkurencjach. Jak się później okazało czekało na nich bardzo trudne zadanie. Do konkursu przystąpiły 4 drużyny: WTZ Świętochłowice, WTZ Kalety, WTZ Hutka oraz WTZ Ogorzelnik. Pierwsza konkurencja polegała na odśpiewaniu przez wydelegowanego uczestnika bądź pary uczestników wylosowanej przez Warsztat kolędy. Każdy Warsztat będzie miał za zadanie wylosować i następnie zaśpiewać 2 z 12 zamieszczonych na ekranie kolęd.

Po każdym występie nasze Jury przydzielało punkty od 0-6. Po zakończeniu pierwszej konkurencji okazało się że prowadzenie objęła drużyna reprezentująca WTZ Kalety, a każdy z Warsztatów ma 3 minuty by wydelegować spośród siebie wykonawców do konkurencji drugiej. Konkurencja ta polegała na odgadywaniu tytułów kolęd, pastorałek bądź piosenek kojarzących się ze Świętami Bożego Narodzenia. Każdy Warsztat wtyypował spośród uczestników trzyosobową drużynę zawodników, której zadaniem było odgadywanie tytułów bądź wykonawców wylosowanych i usłyszanych utworów. Ta konkurencja składała się trzech rund. Za każdy poprawnie odgadnięty tytuł bądź wykonawcę drużyna otrzymywała 2 pkt. Po tej konkurencji okazało się że wszystkie drużyny miały doskonałą wiedzę.

Trzecia konkurencja polegała na przedstawieniu wybranej przez Warsztat pastorałki. Pastorałkę każdy Warsztat wybierał dowolnie, sposób prezentacji pastorałki był również dowolny, wykonaniu pastorałki mogła towarzyszyć przygotowana przez uczestników krótka inscenizacja bądź prezentacja multimedialna, co oczywiście nie jest konieczne. Ważne by wybrany utwór był pastorałką nie kolędą. Po usłyszeniu wszystkich wykonań jury bardzo wysoko oceniło wszystkie drużyny za piękne inscenizacje i własnoręcznie przygotowane stroje.

Po trzech konkurencjach, WTZ Kalety okazało się bezkonkurencyjne, natomiast z równą ilością punktów uplasowały się dwie drużyny, WTZ Świętochłowice i WTZ Ogorzelnik. Dogrywka miała wyłonić drużynę na drugim miejscu. Każdy z tych Warsztatów miał wylosować swojego tajemniczego reprezentanta, który wraz z jednym z terapeutów Warsztatu wykonał wylosowaną kolędę karaoke. WTZ Świętochłowice wylosowały pana Mariana Lisieckiego – dyrektora MDK, a WTZ Ogorzelnik panią Marię Gronczakiewicz Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Jak się później okazało ta dogrywka również nie wyłoniła zwycięzcy. Zaproszono do zaśpiewania po jednym uczestniku Warsztatów i w ten sposób WTZ Świętochłowice zdobyły drugie miejsce.

Uczestnicy Konkursu oraz zaproszeni goście na zakończenie mogli wysłuchać wspaniałego koncertu muzycznego w wykonaniu KWINTETU z Miasteczka Śląskiego. Pani Magda Surma dziękując wspaniałemu zespołowi, który swoimi anielskimi dźwiękami kolęd zaczarował nas i przeniósł wprost do Betlejem, wszystkich przybyłych gości, pracowników i terapeutów zaprosiła na poczęstunek do restauracji Casyno. Super impreza, doskonale przygotowana, wspaniali wykonawcy, którzy wprawili w radość wszystkich obecnych przed zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia.
 

Marian Lisiecki przy współpracy p. Magdaleny Surma