Wtorek, 29 Listopada 2022  Imieniny: Blazeja, Saturnina

W Kalytach łotwarto wystawa SILESIUS czyli ŚLĄZOK

W dniu wczorajszym, 20 kwietnia 2017 r., w Miejskim Domu Kultury w Kaletach odbyło się uroczyste otwarcie ekspozycji SILESIUS czyli ŚLĄZAK.
Powstanie wystawy zostało zainicjowane i sfinansowane przez posła do Parlamentu Europejskiego Marka Plurę, a jej wykonawcą i organizatorem jest Związek Górnośląski. Ideą SILESIUSA jest pokazanie historii Śląska przez pryzmat wybranych osobistości działających w różnych dziedzin życia na przestrzeni ostatnich dziesięciu wieków.
Uroczystego otwarcia wystawy w naszym mieście dokonał burmistrz miasta Kalety Klaudiusz Kandzia, przewodniczący Rady Miejskiej w Kaletach Eugeniusz Ptak oraz przewodnicząca komisji Oświaty, Kultury i Sportu Irena Nowak.
W wydarzeniu, oprócz mieszkańców naszego miasta, udział wzięli również radni: Janina Perz, Alojzy Rupik, Kazimierz Złotosz, Michał Brol, Adam Gabryś i Piotr Kuder.
Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Ptak przybliżył gościom pokrótce historię Śląska, wartości śląskiej kultury i tradycji, a także śląskiej godki, którą należy pielęgnować i być z niej dumnym.
Tę niezwykłą wystawę będzie można zwiedzać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 – 16.00 (w środę i czwartek od 9.00-14.00) lub po wcześniejszym telefonicznym umówieniu pod nr 34 3577 597. Zamknięcie ekspozycji nastąpi 12 maja o godz. 11.00. Uroczystość tą uświetni swoją obecnością Pan Marek Plura, który sprawuje funkcję europosła.