Niedziela, 03 Grudnia 2023  Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

Relacja z premiery filmu dokumentalnego pt. „Żydzi tarnogórscy. Historia i pamięć”

W dniu wczorajszym, 9 września 2015 r., w dawnym domu przedpogrzebowym na cmentarzu żydowskim w Tarnowskich Górach, miała miejsce premierowa prezentacja filmu dokumentalnego pt. „Żydzi tarnogórscy. Historia i pamięć”. Autorami i reżyserami dzieła są Marek Panuś i Krzysztof Stręcioch – mieszkaniec naszego miasta.
Premiera przyciagnęła wyjątkowo liczną widownię. W wydarzeniu, z ramienia Miasta Kalety, udział wzięli: burmistrz miasta Kalety Klaudiusz Kandzia, radna Irena Nowak oraz mieszkanka naszego miasta Zenona Krzywańska.
Przed projekcją filmu zebrani mieli okazję wysłuchać występu wiolonczelowego, a także obejrzeć nimi wystawę reprodukcji dawnych fotografii i planów. Sam film miał niezwykle osobliwy charakter. Uzupełniały go ciekawe historie, refleksje i wspomnienia.Narracja opierała się o najważniejsze wątki z dziejów społeczności żydowskiej w Tarnowskich Górach. Walorem filmu jest zaprezentowanie w nim wielu materiałów archiwalnych, pochodzących ze zbiorów m.in. Muzeum w Tarnowskich Górach, Muzeum w Gliwicach, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu czy Jewish Historical Museum w Amsterdamie.
Po projekcji filmu goście mieli także okazję zwiedzić stary, żydowski cmentarz, który wprawiał w niesamowity nastrój zadumy i refleksji.
Film dokumentalny pt. „Żydzi tarnogórscy. Historia i pamięć” będzie można także zobaczyć w Miejskim Domu Kultury w Kaletach. O terminie jego projekcji powiadomimy niebawem. Już teraz serdecznie zachęcamy i zapraszamy do jego obejrzenia.