Niedziela, 03 Grudnia 2023  Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

Miasto Kalety piąte w Polsce w rankingu Gmina Dobra do Życia

Wczoraj, 16 listopada 2023 r., Serwis Samorządowy PAP ogłosił wyniki ogólnopolskiego rankingu „Gmina Dobra do Życia”, badającego jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce. W kategorii „Gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. Mieszkańców” Miasto Kalety zajęło wysokie 5. miejsce w Polsce i tym samym 2. w województwie śląskim. Laureatów wyłoniono na podstawie 63 wskaźników.
Ranking uwzględniał m.in. atrakcyjność migracyjno-osadniczą, dostępność zieleni, warunki mieszkaniowe, infrastrukturę wodociągową, jakość edukacji. Wszystkie czynniki tworzą Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość jest podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.
Przypomnijmy, iż w ubiegłym miesiącu Miasto Kalety również uzyskało bardzo wysoki wynik w rankingu opublikowanym w dzienniku Rzeczpospolita, zajmując 1 miejsce w Powiecie Tarnogórskim oraz 14 miejsce w Województwie Śląskim wśród gmin miejskich i miejsko – wiejskich. Ranking ten uwzględniał skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej.
Zajęcie tak dobrych pozycji, w dwóch niezależnych rankingach, daje obiektywny wymiar wyników tych badań i utwierdza, że Miasto Kalety jest gminą dobrą do życia.

Zobacz ranking