Czwartek, 18 Lipca 2024  Imieniny: Erwina, Kamila, Szymona

Kolejkowo - rowerowo do Zabrza

W niedzielę, 30 czerwca br., odbyła się ostatnia przed wakacyjną przerwą wycieczka rowerowa w ramach programu "Kalety- ale jazda!". Tym razem celem niespełna 20-osobowej grupy cyklistów był obiekt Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu- Sztolnia Królowa Luiza. Zebrani o godzinie 9-tej przed Urzędem Miejskim rowerzyści ruszyli rankiem w trasę do Miasteczka Śląskiego, skąd, razem ze swoimi pojazdami, przetransportowani zostali składem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych do Bytomia.
Wycieczka, napędzana odtąd już tylko siłą własnych mięśni, przejechała następnie trasę z Bytomia przez Szombierki, Orzegów, Godulę i Rudę do miejsca docelowego- Sztolni Królowa Luiza w dzielnicy Zabrza Zaborzu. Po krótkim odpoczynku i zabezpieczeniu rowerów turyści z Kalet (oraz goście), pod przewodnictwem Jacka Lubosa, odbyli 2,5 godzinną pieszą wycieczkę - "Podziemną podróż w czasie", podczas której poznali tajniki powstania i funkcjonowania Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, zwiedzili podziemne chodniki starej kopalni "Królowa Luiza" przechodząc przez sam środek olbrzymiego pokładu węgla, obejrzeli pracę maszyn górniczych z II poł. XX wieku. Całość wieńczyła przejażdżka górniczą kolejką.
Około godziny 17-tej grupa ruszyła w drogę powrotną przez Zaborze, Rudę Śląską, Bobrek, Karb, Stroszek, Suchą Górę i Tarnowskie Góry, by zameldować się w domach tuż przed nadchodzącą właśnie burzą.
Rowerowe wycieczki weekendowe (o ile nie zajdzie szczególna okoliczność) na czas wakacji zostają zawieszone. Następna niedzielna podróż na dwóch kółkach planowana jest na 1 września br.

wycieczka