Poniedziałek, 27 Maja 2024  Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny

Informacja dotycząca prognozowanego na kolejne dni silnego wiatru

Według prognozy IMGW w ciągu następnych trzech dni spodziewać się należy silnego wiatru z kierunku południowo-zachodniego, początkowo na północy kraju, a od nocy z czwartku na piątek do soboty w pozostałej części. Najsilniej wiać będzie w piątek na Wybrzeżu i w górach, gdzie porywy wiatru osiągną do 100-110 km/h, a w głębi kraju 85 km/h. Zjawisko skutkować może uszkodzeniami napowietrznych sieci energetycznych oraz budynków i infrastruktury, a także utrudnieniami w przejezdności szlaków komunikacyjnych.

 

OCENA ZAGROŻENIA 

Według prognozy niebezpiecznych zjawisk IMGW na przeważającym obszarze kraju w piątek (12 grudnia) wystąpić może silny wiatr z kierunku południowo-zachodniego. Komunikaty o zjawisku przewidują 1 stopień zagrożenia. W województwie pomorskim prognozowany jest 2 stopień zagrożenia.

Jutro (10 grudnia) na Wybrzeżu porywy wiatru osiągać mogą do 75 km/h, w nocy z środy na czwartek i w czwartek do 90 km/h. W piątek na Wybrzeżu zachodnim do 85 km/h, a na wschodnim do 100 km/h; w dolnych partiach gór do 95 km/h, w szczytowych do 110 km/h. W sobotę prognozuje się stopniowy spadek prędkości wiatru.

Dodatkowo od piątku do soboty występować mogą opady deszczu, a w sobotę deszczu i deszczu ze śniegiem.

Sytuacja skutkować może uszkodzeniami sieci energetycznych, budynków i infrastruktury oraz utrudnieniami w przejezdności szlaków komunikacyjnych.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rekomenduje monitorowanie sytuacji z uwagi na możliwość uszkodzenia infrastruktury. W przypadku nasilenia się zjawiska należy wydać ostrzeżenia i zalecenia dla ludności.  Nie prognozuje się zagrożenia o skali odnotowanej w grudniu 2013 r., kiedy wskutek wiatru o prędkości osiągającej 135 km/h śmierć poniosło 5 osób, a ponad 500 tys. odbiorców pozbawionych było prądu.

 

Opracowanie: Wydział Analiz RCB