Niedziela, 03 Grudnia 2023  Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Kasjana

Dzisiaj o godz. 18.00 uroczyste otwarcie wystawy SILESIUS czyli ŚLĄZAK w MDK w Kaletach

Z inicjatywy miasta Kalety we współpracy z Prezesem Związku Górnośląskiego Panem Grzegorzem Franki od 11 kwietnia 2017 r. w sali widowiskowej naszego MDK można obejrzeć wystawę SILESIUS czyli ŚLĄZAK. Wystawa ta gościła między innymi w Brukseli jak również w wielu miastach na Śląsku. Dzięki staraniom władz samorządowych udało się ją sprowadzić do naszej miejscowości. Tę niezwykłą wystawę będzie można zwiedzać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 12.00 – 16.00 (w środę i czwartek od 9.00-14.00) lub po wcześniejszym telefonicznym umówieniu pod nr 34 3577 597.

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w dniu 20 kwietnia 2017 r. o godz. 18.00, której dokonają Pan burmistrz Miasta Kalety Klaudiusz Kandzia oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Kaletach Pan Eugeniusz Ptak.

Finisaż czyli zamknięcie ekspozycji nastąpi 12 maja o godz. 11.00. Uroczystość tą uświetni swoją obecnością Pan Marek Plura, który sprawuje funkcję europosła.

 

Prezes Związku Górnośląskiego między innymi tak opisał tę wystawę:

Wystawa SILESIUS została zainicjowana i sfinansowana przez posła do Parlamentu Europejskiego Marka Plurę. Jej wykonawcą i organizatorem jest Związek Górnośląski. Ideą SILESIUSA jest pokazanie historii Śląska przez pryzmat wybranych osobistości działających w różnych dziedzin życia na przestrzeni ostatnich dziesięciu wieków.

Komisarzem wystawy jest dr Łucja Staniczek - wiceprezes Związku Górnośląskiego, prezes Bractwa Oświatowego Związku Górnośląskiego, regionalistka i ekspertka ds. edukacji regionalnej, która wybierając bohaterów wystawy kierowała się dziełem prof. Joanny Rostropowicz - założycielki Związku Górnośląskiego, filologa klasycznego, wykładowcy Uniwersytetu Opolskiego "Ślązacy od czasów najdawniejszych do współczesności".

Wykonawcą wystawy jest p. Witold Winiarski - artysta plastyk. Wystawa była prezentowana dotychczas w: Mysłowicach, Siemianowicach Śląskich, Piekarach Śląskich, Chorzowie, Katowicach, Rybniku, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Kochanowicach i Zębowicach. W czerwcu 2016 SILESIUS miał swój europejski wernisaż w Parlamencie Europejskim w Brukseli - przybyło na niego wielu znakomitych gości z całej Unii Europejskiej,
Polski i Górnego Śląska.

Grzegorz Franki Prezes Związku Górnośląskiego.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy SILESIUS która jest bezpłatna.

 

 

 

 

Zobacz również:

Wystawa w Mysłowicach – Relacja Dziennika Zachodniego

Wystawa w Zabrzu – Relacja Gazety Wyborczej