Czwartek, 29 Września 2022  Imieniny: Michala, Gabriela, Rafala

"Dom cioci Lusi" - debiut literacki mieszkańca Kalet Krzysztofa Stręciocha

Nie da się zapomnieć tragicznych losów, które dotknęły tak wielu ludzi. Ale ta książka ma być nie tylko ich przypomnieniem, ma też przestrzec przed próbą powtórzenia historii”– stwierdził w wywiadzie dla Wirtualnej Polski kalecianin Krzysztof Stręcioch o swoim debiucie wydawniczym.
„Dom cioci Lusi” opowiada historię dziewczynki, która w czasie drugiej wojny światowej wraz z innymi dziećmi znalazła schronienie u nieznajomej kobiety. Książka przeznaczona jest dla najmłodszych, ale powinna być czytana z rodzicem lub inną dorosłą osobą, która wyjaśni te wątki, które mogą być dla młodego odbiorcy trudne i dotąd nieznane.
Dzieło Krzysztofa Stręciocha jest przykładem picturebooka, czyli książki, gdzie ilustracje są równie ważne lub nawet ważniejsze niż tekst. Ten wybór nie powinien dziwić, ponieważ autor jest ilustratorem i projektantem graficznym. Krzysztof Stręcioch związany jest z Kaletami, tu powstały pierwsze ilustracje do książki. Publikacja ukazała się dzięki Wydawnictwu Adamada. Rekomenduje ją Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie w październiku odbyły się również pierwsze warsztaty z udziałem autora. Książkę można zakupić drogą internetową. Wkrótce trafi też półki kaletańskiej Biblioteki Miejskiej.
Więcej informacji uzyskać można na profilu facebook’owym: „Krzysztof Stręcioch ilustracje”.