Sobota, 25 Września 2021  Imieniny: Aurelii, Wladyslawa, Kleofasa WERSJA DLA SŁABOWIDZĄCYCHKONTRAST
 • Mieszkaniec Kalet najmłodszym profesorem w Polsce  

  Miło nam poinformować, że 21 września 2020 roku mieszkaniec Kalet, Pan Krzysztof Sośnica doktor habilitowany inżynier z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, postanowieniem Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych. Jak się okazuje, obecnie Pan Krzysztof w wieku 35 lat jest najmłodszym profesorem tytularnym w Polsce. Jedenaście lat temu Pan Krzysztof Sośnica ukończył kierunek geodezja i kartografia na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W roku 2014 zdobył stopień naukowy doktora fizyki i astronomii na Wydziale Nauk Ścisłych Szwajcarskiego Uniwersytetu w Bernie.

  więcej
  Mieszkaniec Kalet najmłodszym profesorem w Polsce
 • Informacja na temat sposobu realizacji powszechnego spisu rolnego 2020  

  Uprzejmie informujemy, że zgodnie z decyzją Zastępcy Generalnego Komisarza Spisowego od dnia 10 października 2020 r. istnieje możliwość realizacji Powszechnego Spisu Rolnego przez rachmistrzów w formie wywiadów bezpośrednich z użytkownikami gospodarstw rolnych. Przeprowadzanie wywiadów bezpośrednich przez rachmistrzów spisowych będzie realizowane z zachowaniem wszystkich obowiązujących zaleceń sanitarnych.

  więcej
  Informacja na temat sposobu realizacji powszechnego spisu rolnego 2020
 • Biuletyn informacyjny Miasta Kalety - październik 2020  

  Szanowni Państwo, prezentujemy najnowszy numer Biuletynu Informacyjnego Miasta Kalety wyłącznie w wersji elektronicznej. Można się z nim zapoznać klikając na “więcej" w tej informacji, bądź pobrać w wersji pdf klikając w okładkę biuletynu na spodzie strony. Zapraszamy do lektury.

  więcej
  Biuletyn informacyjny Miasta Kalety - październik 2020
 • Paweł Wons z Drutarni został członkiem Młodzieżowej Rady Ekologicznej przy Ministrze Środowiska  

  Miło nam poinformować, że mieszkaniec naszego miasta p. Paweł Wons został członkiem Młodzieżowej Rady Ekologicznej przy Ministrze Środowiska. Wręczenie tych zaszczytnych powołań odbyło się 30 września 2020 r. podczas Zielonego Forum Młodych. Rada składa się z 34 przedstawicieli młodzieży z całej Polski, która będzie miała możliwość włączyć się w kształtowanie polityki ekologicznej zyskując realny wpływ na strategie, projekty i zmiany legislacyjne w zakresie kompetencji Ministra Środowiska.
  Panu Pawłowi serdecznie gratulujemy takiego wyróżnienia i życzymy wielu sukcesów w pracy na rzecz ochrony środowiska.

  więcej
  Paweł Wons z Drutarni został członkiem Młodzieżowej Rady Ekologicznej przy Ministrze Środowiska
 • Ponowne wprowadzenie „godzin dla Seniorów”  

  Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną w naszym kraju, Rząd zdecydował o ponownym wprowadzeniu godzin dla Seniorów. Zaczną one obowiązywać od 15 października 2020 r.
  W dni powszednie, czyli od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10:00 do 12:00 w sklepach, drogeriach i aptekach zakupy będą mogły zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Pozwoli to na ograniczenie ryzyka potencjalnego zakażenia.

  więcej
  Ponowne wprowadzenie „godzin dla Seniorów”
 • Prawo do zasiłku chorobowego dla osób pozostających na kwarantannie  

  Coraz większa liczba osób, u których wykrywana jest obecność koronawirusa, generuje również większą ilość osób, którzy poddani zostali kwarantannie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za okres kwarantanny, na którą skierował inspektor sanitarny, przysługuje wynagrodzenie chorobowe, zasiłek opiekuńczy lub zasiłek chorobowy. Świadczenia te wypłacane są przez pracodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Warunkiem jego otrzymania jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu.

  więcej
  Prawo do zasiłku chorobowego dla osób pozostających na kwarantannie
 • Statystyka bezrobocia w mieście Kalety  

  Jak informuje Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach stopa bezrobocia na dzień 31.08.2020 roku przedstawiała się następująco:

  – Powiat Tarnogórski 5,9%;

  – Województwo Śląskie 4,8%;

  – Kraj 6,1%.

  W gminie Kalety, wg stanu na dzień 30.09.2020 r. było 268 bezrobotnych, w tym 175 kobiet. 32 osoby uprawnione do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, w tym 20 kobiet.

  więcej
  Statystyka bezrobocia w mieście Kalety
 • Zaostrzenie zasad epidemicznych  

  Wczoraj, podczas konferencji prasowej Premiera RP i Ministra Zdrowia, ogłoszono zaostrzenie zasad epidemicznych w związku z obowiązującym na terenie całego kraju stanem epidemii.
  Od soboty, 10 października br., cała Polska zostanie objęta tzw. „żółtą strefą” z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej. W każdym województwie powstanie także szpital koordynacyjny, który będzie kierować opieką nad objawowymi pacjentami zakażonymi koronawirusem. Nowe zasady bezpieczeństwa dotyczą m.in. obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej, wydarzeń kulturalnych, imprez okolicznościowych, lokali gastronomicznych oraz zabezpieczenia szpitalnego.

  więcej
  Zaostrzenie zasad epidemicznych
 • Od soboty nowe obostrzenia dotyczące noszenia maseczek  

  Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, od soboty, 10 października w całym kraju wprowadzony zostaje obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Oznacza to, że nie tylko w sklepach czy środkach komunikacji, ale również na świeżym powietrzu będzie nakaz noszenia maseczek.

  więcej
  Od soboty nowe obostrzenia dotyczące noszenia maseczek
 • Postęp prac projektowych dotyczących gazyfikacji Kalet  

  Przypomnijmy, że 17 lipca 2019 r. w siedzibie Urzędu Miejskiego w Kaletach, podpisano dokument, na który nasze miasto czekało od dawna. Ziemowit Podolski - dyrektor Oddział Zakładu Gazowniczego w Zabrzu oraz przedstawiciel firmy I-PROJEKT z Gliwic podpisali umowę na wykonanie dokumentacji projektowej dla budowy sieci gazowej średniego ciśnienia w Kaletach. Firma z Gliwic na wykonanie projektu gazyfikacji naszego miasta ma 32 miesiące.

  więcej
  Postęp prac projektowych dotyczących gazyfikacji Kalet
 • Zostań EkoBohaterem  

  Główny Instytut Górnictwa zaprasza wszystkich uczniów i szkoły do wzięcia udziału w pierwszej edycji OGÓLNOPOLSKIEGO konkursu na najbardziej proekologicznych uczniów w Polsce. Zadaniem EKOBOHATERÓW jest promowanie proekologicznych działań i zasad zrównoważonego rozwoju. Każdy uczestnik musi wykazać się wiedzą, umiejętnością poszukiwana informacji w internecie oraz pomysłowością w promowaniu działań proekologicznych. Konkurs Ekobohaterzy realizowany jest w ramach projektu ”Ekobohaterzy – jako przykład podnoszenia poziomu świadomości ekologicznej i aktywizacji społeczeństwa dla działań na rzecz zrównoważonego rozwoju”, dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  więcej
  Zostań EkoBohaterem
 • W Zielonej po raz kolejny odbyły się zawody w Pneumatycznym Strzelectwie  

  W ubiegły weekend, w Zielonej odbyły się zawody w Pneumatycznym Strzelectwie Terenowym o Puchar Hunterów. Były to dwudniowe zmagania, w których wzięło udział około 60 zawodników z Polski oraz Czech. Zawody polegały na strzelaniu do metalowych figurek rozmieszczonych w lesie. Organizatorem zawodów był Śląski Klub Strzelecki Hunter Team z siedzibą w Zabrzu. Współorganizatorem wydarzenia było Miasto Kalety, a patronat nad zmaganiami objął Burmistrz Miasta Kalety Klaudiusz Kandzia.

  więcej
  W Zielonej po raz kolejny odbyły się zawody w Pneumatycznym Strzelectwie
 • Kaletański Punkt konsultacyjny Programu „Czyste Powietrze”  

  Przypominamy, że w siedzibie Urzędu Miejskiego w Kaletach działa punkt konsultacyjny Programu „Czyste Powietrze”. Mieszkańcy Kalet zainteresowani uczestnictwem w programie i ubieganiem się o dotację m.in. na wymianę źródła ciepła czy termomodernizację swoich budynków jednorodzinnych, mogą skorzystać z doradztwa przeszkolonego przez WFOŚiGW pracownika, który w razie konieczności pomoże również w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie.

  więcej
  Kaletański Punkt konsultacyjny Programu „Czyste Powietrze”
 • Budżet partycypacyjny Powiatu Tarnogórskiego. Oddaj swój głos na kaletański projekt!  

  Od 5 do 19 października trwa głosowanie w ramach budżetu partycypacyjnego Powiatu Tarnogórskiego na 2021 rok. Zachęcamy wszystkich mieszkańców oraz sympatyków naszego miasta do oddania swojego głosu na PROJEKT NR 2 złożony przez radnego powiatowego Eugeniusza Ptaka pn. „Ciekawostki przyrodnicze powiatu tarnogórskiego. Tablice informacyjne na terenie Miasta Kalety-Leśnego Zakątka Śląska”. Głos można oddać TUTAJ. W celu oddania głosu każdy mieszkaniec jest poproszony o wypełnienie interaktywnej karty do głosowania, w której powinien: zaznaczyć wybrany projekt (tylko jeden) podać swoje imię i nazwisko, podać swój adres zamieszkania. Następnie głosujący zostaje poproszony do wypełnienia ankiety dotyczącej budżetu partycypacyjnego wraz z podaniem swojego nr pesel.
  Tak jak w przypadku głosowania na rondo w Drutarni, tak i teraz liczymy na aktywność naszych mieszkańców. Razem znów może nam się udać!

  Budżet partycypacyjny Powiatu Tarnogórskiego. Oddaj swój głos na kaletański projekt!
 • Powstała mapa turystyczna ziemi tarnogórsko-lublinieckiej  

  Mapa turystyczna „Ziemia tarnogórsko-lubliniecka” to pierwsze zbiorcze opracowanie wszystkich szlaków turystycznych naszej okolicy, gdzie Kalety znajdują się w jej samym centrum. To właśnie nasze miasto wyszło z inicjatywą opracowania mapy, która obejmuje nie tylko szlaki piesze i rowerowe (m.in. Leśno Rajza) lecz również kajakowe, konne, a także szlak zabytków UNESCO, Szlak Zabytków Techniki, Szlak Architektury Drewnianej oraz najciekawsze atrakcje turystyczne.

  więcej
   Powstała mapa turystyczna ziemi tarnogórsko-lublinieckiej

Najbliższe wydarzenia

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Biuletyn sierpień 2021

Pobierz biuletyn ZOBACZ ARCHIWUM