Sobota, 20 Kwietnia 2024  Imieniny: Czeslawa, Agnieszki, Mariana

Śladami czeskiej i polskiej historii ii wojny światowej


W maju i czerwcu br. uczniowie PSP nr 1 w Kaletach i ZS w Kaletach brali udział w operacyjnym programie współpracy transgranicznej Czechy - Polska, tym razem był to historyczny projekt „ŚLADAMI CZESKIEJ I POLSKIEJ HISTORII II WOJNY ŚWIATOWEJ“.
W ramach tego projektu odbyły się 3 wyjazdy do Czech i Polski, w czasie których uczniowie poznali historię II wojny światowej, wykonali prace w oparciu o źródła historyczne i historie przekazywane bezpośrednio.
W dniach 6. – 8. 05. 2015 uczniowie wyjechali do Pragi, gdzie w ramach projektu "Miejsca cierpienia i bólu naszych przodków“ zwiedzali żydowskie muzeum, uczestnicy wysłuchali przygotowanego krótkiego wykładu na temat: "My i oni - antysemityzm i nowoczesne społeczeństwo." Przewodniczka prowadziła i opowiadała o wybranych obiektach: Żydowskie Muzeum - Pinkasova Synagoga, cmentarzu żydowskim i Synagodze Staronowa. W Pradze oglądali kopiec Národní památník na Vítkově oraz cerkiew Národní Památník bohaterskich pisarzy, oglądali film, który przybliżył przyczyny zamachu na pisarzy tego okresu. Dalej zatrzymali się w Terezínie - mieście cierpienia za „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej“. Następnie zwiedzili wszystkie obiekty, które miasto Terezin oferuje: Muzeum ghetta, Modlitebna a mansarda, Malá pevnost, Magdeburská kasárna, Ústřední márnice, Kolumbárium, Krematorium a Židovský hřbitov. Ostatnim zwiedzanym miastem były Lidice, gdzie wszyscy uczestnicy zwiedzili muzeum i miejsca szczególnej czci.
W dniach 5. – 6. 06. 2015 odbyły się dwa wyjazdy. Grupa uczniów z gimnazjum udała się szlakiem"Śladami wojny w regionie morawsko-śląskim"“. Pierwszym przystankiem było Archiwum miasta Ostrawa, gdzie uczniowie przyjrzeć się pracy archiwistów i poznawali historię i środowisko archiwum. Ich kolejnym krokiem było zwiedzanie twierdzy militarnej w Hlučín-Darkovičkách, gdzie zdobyli ogólne informacje na temat systemu fortyfikacji i przyjrzeli się, jak wyglądały twierdze.
Ostatnim przystankiem w pierwszym dniu były miejsca pamięci z czasów II wojny światowej w Hrabyni. Tutaj czekała na uczestników wyjazdu interaktywna prezentacja "Holokaust i transporty Żydów" i zwiedzanie z przewodnikiem miejsc pamięci. Drugi dzień rozpoczął się w Opava-Milostovicích na terenie czechosławackiej fortyfikacji. Ponadto uczestnicy projektu podziwiali Synagogę w Krnowie, w niej mogli uzyskać wiadomości, jak wyglądały synagogi. Odwiedzili także miejscowy cmentarz żydowski, który niestety nie jest bardzo dobrze utrzymany. Ostatni miejscem zwiedzania był cmentarz żydowski w Opawie i wystawa w centrum miasta " Troppau 1945".
W tym samym terminie grupa uczniów ze szkoły podstawowej brała udział w projekcie "Ślady II wojny światowej na terenie polskiego Śląska". Pierwszego dnia dopołudnia zwiedzali Radistację w Gliwicach, miejsce, które stało się pretekstem nazistowskiej Trzeciej Rzeszy do przeprowadzenia ataku na Polskę i wybuchu II wojny światowej. Po południu uczniowie zwiedzali Obóz Koncentracyjny w Oświęcimiu i Brzezince, pomogło im to wyobrazić sobie cierpienia tamtejszych więźniów. W drugim dniu odbyła się wycieczka do Krakowa, gdzie zwiedzali Fabrykę Schindlera, rozsławioną przez nagrodzony Oscarem film Stevena Spielberga "Lista Schindlera", a następnie udali się w kierunku Starego Miasta, a ich wyprawa zakończyła się zwiedzaniem Katedry i Muzeum Katedralnego na Wawelu.
Cały projekt był zakończony wystawą fotografii w Vitkovie, która była przygotowana w zaprzyjaźnionej szkole w Vitkovie.