Czwartek, 28 Marca 2024  Imieniny: Anieli, Sykstusa, Jana

W sąsiedztwie metropolii

Powstanie metropolii śląskiej i pozostanie naszego Miasta poza jej obszarem, ze względu na naszą lokalizację i brak wspólnej komunikacji, nie wpłynie niekorzystanie na żaden wymiar działalności Miasta. Opinie uzyskane od osób zajmujących się dziś procedurą tworzenia metropolii wskazują, że w przyszłości możliwa będzie zmiana jej granic (np. włączenie nowych gmin). Będzie to uzależnione od rzeczywistych kierunków rozwoju nowego podmiotu. Jeśli okaże się, że funkcjonalne związki naszego Miasta z metropolią uzasadniają formalną z nią integrację - będzie można rozpocząć rozmowy na ten temat.

Zgodnie z zapisem ustawy Metropolia jest zrzeszeniem gmin województwa śląskiego, charakteryzujących się istnieniem silnych powiązań funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych w obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkuje co najmniej 2 000 000 mieszkańców. Idea metropolii zrodziła się w gronie kilkunastu największych miast naszego regionu. Wpisują się one wprost w ustawową definicję metropolii. Precyzując strukturę nowego tworu wzięto jednak pod uwagę także cztery strategiczne punkty rozwojowe naszego województwa. Są to lokalizacje, których istnienie i dalszy rozwój mają znacząco wpływać na rozwój regionu, jako całości. O jakich lokalizacjach mowa? Chodzi o lotnisko w Pyrzowicach, port w Gliwicach, stację towarową w Tarnowskich Górach (druga pod względem wielkości w Europie) oraz terminal kolejowy w Sławkowie – z dostępem do tzw. szerokiego toru (umożliwia swobodny transport w kierunkach wschodnich). Miasta i gminy, które dziś ubiegają się o wejście w strukturę metropolii, stanowią albo bliskie sąsiedztwo wskazanych punktów strategicznych, albo są naturalnym wypełnieniem przestrzeni między dużymi gminami.

Udział w nowym związku będzie korzystny zwłaszcza dla największych. Po pierwsze dlatego, że ich wkład wnoszony do wspólnej metropolitalnej kasy ma szanse się zwrócić (np. dzięki metropolitalnym inwestycjom na ich terenie, które z kolei mają niewielkie szanse rozwinąć się w peryferyjnych gminach mniejszych). Mniejsze gminy mogą za to zyskać na innym wspólnym zadaniu metropolitalnym, jakim będzie wspólna promocja regionu, jego walorów ekonomicznych, społecznych, kulturalnych i turystycznych. Wspólne działania promocyjne metropolii będą na pewno bardziej efektywne, niż działania prowadzone przez poszczególne miasta i gminy w pojedynkę.

Mechanizm podejmowania decyzji w ramach metropolii ma wymuszać sojusze, kompromisy i porozumienia. W praktyce większe gminy, aby cokolwiek przegłosować, będą musiały pozyskiwać poparcie przynajmniej kilku gmin mniejszych. Podobnie wójtowie lub burmistrzowie niewielkich gmin miejskich lub miejsko – wiejskich, nie dają rady przegłosować prezydentów dużych miast.