Poniedziałek, 18 Października 2021  Imieniny: Juliana, Lukasza WERSJA DLA SŁABOWIDZĄCYCHKONTRAST

Aktualności

  • Symbol Zielonej będzie odrestaurowany  

    Władze miasta Kalety podjęły decyzję o renowacji drewnianego wiatraka stojącego na wyspie dolnego zbiornika w Zielonej. Wiatrak przez lata był nierozłącznie związany z Ośrodkiem Wypoczynkowym Kopalni „Dymitrow” (później przemianowanej na „Centrum”) z Bytomia. Podczas odbywających się w Ośrodku licznych przyjęć weselnych stanowił jedną z głównych atrakcji- młode pary dowożone były do niego łodzią i spędzały tam romantyczne noce poślubne.
    Po przeobrażeniach ustrojowych wiatrak został nieco zapomniany, choć cały czas stanowił wdzięczny temat inspiracji dla fotografów i malarzy. W roku 2010, podczas alarmowego stanu wody, jaki wystąpił na rzece Mała Panew, zniszczony został kanał ulgi przy ośrodku, jednocześnie też woda zerwała instalacje dostarczające energię elektryczną do wiatraka. Ostatecznie jednak wiatrak, który przez lata urósł niemal do rangi symbolu Zielonej, miał szczęście i doczekał się lepszych czasów.
    Miasto Kalety w najbliższym czasie przeprowadzi jego gruntowny remont, budowla zostanie też oświetlona lampami ledowymi i solarnymi. Przyszłościowo do wiatraka dostać się będzie można korzystając z innowacyjnego promu linowego.

    Symbol Zielonej będzie odrestaurowany

Najbliższe wydarzenia

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Biuletyn wrzesień 2021

Pobierz biuletyn ZOBACZ ARCHIWUM