Czwartek, 25 Lutego 2021  Imieniny: Wiktora, Cezarego WERSJA DLA SŁABOWIDZĄCYCHKONTRAST

Aktualności

 • Sprawozdanie z działalności Świetlicy Środowiskowej „Przystań” za rok 2018  

  W roku 2018 do Świetlicy uczęszczało 27 dzieci: 26 ze szkoły podstawowej oraz 1 z szkoły ponadpodstawowej. Głównym zadaniem placówki jest organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży naszego miasta po zakończeniu zajęć lekcyjnych, w tym pomoc w nauce, czy nadrabianiu zaległości szkolnych.

  Zajęcia prowadzone przez placówkę mają na celu nauczenie wychowanków umiejętnego zagospodarowania wolnym czasem, ale również wspierają w rozwiązywaniu trudnych sytuacjach życiowych oraz ucieczkę w używki czy nałogi, a także dają możliwość wykorzystania wolnego czasu zgodnie z zainteresowaniami oraz potrzebami wychowanków. W placówce realizowane są zajęcia: profilaktyczne, opiekuńcze, socjoterapeutyczne, dydaktyczne, artystyczne, sportowe i kulinarne.

  W świetlicy realizowany jest plan roczny, tygodniowy oraz szczegółowy plan wakacji letnich i ferii zimowych, każdy z planów jest przygotowywany przez wychowawcę placówki.

  Na wyposażeniu naszej placówki znajdują się: 3 komputery z dostępem do internetu, drukarki, telewizor, konsola Nintendo Wii oraz PlayStation3 wraz z akcesoriami, gry wolnostojące Cymbergaj oraz Piłkarzyki, zewnętrzny stół do ping – ponga.

  Rok 2018 rozpoczęliśmy od organizacji ferii zimowych, które odbyły się w dniach 29.01.2018 – 09.02.2018 podczas których do naszej świetlicy uczęszczało 35 dzieci z naszego miasta. W tych dniach w naszej świetlicy zorganizowane zostały liczne: zajęcia kulinarne, artystyczne, sportowe, a także pogadanka z policjantem, wyjście do Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz odwiedziny w Dziennym Domu Senior+. 7 stycznia wraz z wychowankami Świetlicy Środowiskowej „Port” zorganizowaliśmy wyjazd do Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie, gdzie wzięliśmy udział w zajęciach w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej. Mogliśmy tam dowiedzieć się o podstawowych zasadach w przypadku niebezpieczeństwa, w tym także edukacja w zakresie zapobiegania powstania zagrożenia pożarowego oraz użycia podręcznego sprzętu gaśniczego czy urządzeń przeciwpożarowych.

  W marcu rozpoczęliśmy zmieniać wystrój naszej świetlicy z zimowego na wiosenny. W tym celu przygotowaliśmy nowe dekoracje do wnętrza świetlicy. Wraz z wychowankami przygotowaliśmy kartki świąteczne dla Urzędu Miasta. 29 marca zorganizowaliśmy w świetlicy śniadanie Wielkanocne.

  Największą atrakcją maja okazał się nowy plac zabaw na naszym osiedlu, dzieci każdy ładny dzień spędzały na zabawie na nim. Jak co roku w świetlicy został zorganizowany Dzień Dziecka, podczas którego nasi wychowankowie wzięli udział w zajęciach sportowych oraz otrzymali słodki poczęstunek.

  Podczas wakacji do świetlicy uczęszczało 45 dzieci z naszego miasta. Jak co roku wakacje rozpoczęliśmy od pogadanki z policjantem nt. „Bezpieczeństwo podczas wakacji”. W czasie trwania wakacji w świetlicy zostały przeprowadzone liczne zajęcia kulinarne, zajęcia artystyczne, maratony filmowe, rowerowe wyjazdy do parku w Jędrysku, do Truszczycy na „grzybki” oraz na basen do Koszęcina. Odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę Publiczną, Urząd Miasta oraz Komisariat Policji w Kaletach.

  13 lipca w świetlicy odbyły się zajęcia profilaktyczne prowadzone przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Bytomiu z sekcji Oświaty Zdrowotnej, zajęcia realizowane były z alkogoglami i narkogoglami, dzięki którym dzieci mogły zobaczyć jak alkohol i narkotyki wpływają na nasze postrzeganie. 19 lipca wraz z wychowankami z Świetlicy Środowiskowej „Port” byliśmy na autokarowym wyjeździe do Muzeum Ognia oraz Miasteczka Westernowego Twingpis w Żorach. W wrześniu i październiku świetlica była zamknięta z powodu choroby wychowawcy.

  W listopadzie przygotowaliśmy kotyliony na Bieg Niepodległości, oraz wzięliśmy udział w Mszy Św. i przemarszu św. Marcina. Zorganizowaliśmy wróżby Andrzejkowe. Zmieniliśmy wystrój naszej świetlicy. W grudniu rozpoczęliśmy przygotowania do świąt Bożego Narodzenia, wykonaliśmy ozdoby świąteczne do naszych domów, przystroiliśmy świetlicę. Wykonaliśmy również kartki świąteczne dla Urzędu Miasta. 18 grudnia w restauracji „Casino” odbyła się wigilia świetlicowa, na którą zostały zaproszone Pełnomocnik Burmistrza ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Pani Ewa Mikołajewska- Haiska oraz kierownik MOPS Pani Renata Czudaj.

  Nasza świetlica całorocznie współpracuje z:

  • Urzędem Miasta Kalety,

  • Pełnomocnikiem Burmistrza ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,

  • Świetlicą Środowiskową „Port” w Kaletach – Miotku,

  • Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kaletach,

  • Pedagogami szkolnymi,

  • Dzielnicowymi Komisariatu Policji w Kaletach,

  • Miejską Biblioteką Publiczną w Kaletach,

  • Miejskim Domem Kultury w Kaletach,

  • Dziennym Domem Senior+ w Kaletach,

  • Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Bytomiu,

  • Wolontariuszami.

  Sprawozdanie z działalności Świetlicy Środowiskowej „Przystań” za rok 2018

Najbliższe wydarzenia

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Biuletyn luty 2021

Pobierz biuletyn ZOBACZ ARCHIWUM