Piątek, 20 Września 2019  Imieniny: Filipiny, Eustachego, Euzebii WERSJA DLA SŁABOWIDZĄCYCHKONTRAST

Aktualności

 • Spotkanie Wielkanocne w Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym  

  W dniu 22 marca 2016 r., jak co roku od 9 lat, w Restauracji CASYNO odbyło się wzruszające spotkanie, zorganizowane przez Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne w Kaletach dla swoich członków oraz dla zaproszonych z miasta przedstawicieli ludzi samotnych.
  Od początku działalności naszej organizacji oprócz wielu zadań statutowych wyznaczyliśmy sobie cel nietypowy – wyciągnięcie z domów i zintegrowanie z otoczeniem ludzi, którzy z różnych powodów, czasem losowych, a czasem z własnego wyboru zamknęli się w sobie i w swojej samotności. A przecież samotność jest nie mniej uciążliwa niż choroba, niepełnosprawność czy ubóstwo. Czasem tak niewiele potrzeba, by życie stało się nieco łatwiejsze – trochę życzliwości wobec sąsiada, brata czy innego człowieka.
  Okres Wielkiej Nocy jest takim okresem, kiedy bardziej niż kiedykolwiek należałoby podzielić się czymś z innym człowiekiem, bo tak nakazuje nam chrześcijański obowiązek. Uważamy, że zaproszenie ludzi samotnych do wspólnego stołu jest pewnym gestem symbolicznym nawiązującym do historii biblijnej, kiedy Pan Jezus karmił rzesze ludzi, którzy słuchając jego nauki za nim podążały.
  Było nam ogromnie miło, że na spotkanie nasze przybył Burmistrz Miasta Klaudiusz Kandzia, Przewodniczący Rady Miejskiej Eugeniusz Ptak, Ksiądz Proboszcz Parafii w Kaletach Jędrysku Wojciech Ciosmak oraz Członek Zarządu Powiatu Pan Andrzej Elwart, który sympatyzuje od dawna z naszym stowarzyszeniem.
  Spotkania zarówno Wielkanocne jak i Bożonarodzeniowe organizowane przez nasze stowarzyszenie mają ciekawy charakter bowiem łączą tradycje religijne z szeroko pojętą kulturą. Staramy się aby jak najbardziej uatrakcyjnić zaproszonym gościom to kilkugodzinne spotkanie. Recytujemy tematycznie związane z uroczystością wiersze, śpiewamy okazjonalne pieśni i piosenki. Tym razem prowadziliśmy też rozważania na temat historii, tak dobrze nam znanej Męki Pańskiej, zdrady, haniebnej śmierci krzyżowej oraz naszej postawy- postawy człowieka współczesnego. Jak zachowujemy się w naszym prywatnym życiu? Czy zachowujemy się jak Judasz, który sprzedał Jezusa za 30 srebrników, lub jak Piotr, który trzykrotnie się go zaparł, a może jak Piłat, który „ umył ręce”, na znak, że nie ma z tym nic wspólnego.
  Kiedy patrzyliśmy na twarze licznie przybyłych gości uważamy, że zakładany cel spotkania został w pełni osiągnięty. Bo nie liczy się to co jest na stole, ale liczy się możliwość wspólnego spożywania nawet najskromniejszego posiłku i uczucia, że jest się komuś potrzebnym, dla kogoś ważnym, że nie czuję się już tak samotnym.

  Maria Rogocz
   

  Spotkanie Wielkanocne w Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym

Najbliższe wydarzenia

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Biuletyn sierpień 2019

Pobierz biuletyn ZOBACZ ARCHIWUM