Środa, 24 Kwietnia 2024  Imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza

Relacja z miejskich obchodów Święta Konstytucji 3 Maja

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, obchody Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Kaletach rozpoczęły się o godzinie 11.00 w kościele pw. św. Józefa w Kaletach Jędrysku, uroczystą mszą św. koncelebrowaną. Pierwszą intencję – za Ojczyzną - odprawił ks. proboszcz Wojciech Ciosmak, natomiast ks. wikary Michał Wąs sprawował mszę św. w intencji strażaków.
Po mszy św. na czele z Miejską Orkiestrą Dętą uczestnicy przeszli ulicami miasta pod pomnik Bojowników o Wolność i Demokrację, gdzie delegacje złożyły symboliczne wiązanki kwiatów. Pod pomnikiem obecni byli przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej, Górników, Młodzieżowej Rady Miasta Kalety, Klubu Sportowego Unia Kalety, Stowarzyszenia Nasze Kalety, Stowarzyszenia Społeczno Kulturalnego, uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Kaletach, Gimnazjum w Kaletach, Zespołu Szkół i Przedszkola w Kaletach Miotku, poseł na Sejm RP Tomasz Głogowski, a także przedstawiciele Urzędu Miejskiego oraz Rady Miejskiej w Kaletach: Eugeniusz Ptak, Grzegorz Krupa, Ryszard Sendel, Michał Brol, Adam Gabryś, Kazimierz Złotosz i Antoni Jeż.
Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem, Burmistrz Miasta korzystając z okazji, złożył najserdeczniejsze życzenia kaletańskiej OSP z okazji przypadającego na dzień 4 maja Dnia Strażaka.
Burmistrz Miasta Klaudiusz Kandzia składa serdeczne podziękowania Pocztom Sztandarowym, Miejskiej Orkiestrze Dętej pod batutą Mariana Lisieckiego, Strażakom z OSP Kalety, Harcerzom, Mażoretkom za uświetnienie uroczystości, a także przedstawicielom wszystkich organizacji oraz mieszkańcom uczestniczącym w obchodach Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Kaletach.
Po złożeniu wiązanek pod pomnikiem Bojowników o Wolność i Demokrację, korowód z Miejską Orkiestra Dętą i mażoretkami INEZ na czele wraz z pocztami sztandarowymi, delegacjami i mieszkańcami przeszli do Miejskiego Domu Kultury, gdzie miało miejsce nie lada wydarzenie. Została otwarta wystawa poświęcona Hymnowi Państwowemu Józefa Wybickiego, której autorem jest Aleksander Załęski –obecnie mieszkaniec Warszawy kiedyś mieszkaniec naszego miasta.
Po przywitaniu wszystkich przybyłych głos zabrał poseł na Sejm Pan Tomasz Głogowski, podkreślając jak pięknym pomysłem było zorganizowanie tej wystawy w tak ważnym dla Polski uroczystym dniu. Głos zabrali również burmistrz Miasta Kalety Pan Klaudiusz Kandzia oraz pierwszy burmistrz naszego miasta Pan Józef Breguła.
Autor wystawy Pan Aleksander Załęski otwierając wystawę opowiedział m.in. jak doszło do przygotowania tej wystawy oraz przybliżył sylwetkę Józefa Wybickiego i opowiedział jak doszło do napisania pieśni, która jak się okazało jest najważniejsza dla Polaków.
Hymn państwowy, jest to tradycyjna pieśń patriotyczna „Jeszcze Polska nie zginęła (początkowo „nie umarła”) została napisana w 1797 r. przez Józefa Wybickiego. Od 1831 jest hymnem narodowym (powstanie listopadowe), a od 1927 polskim hymnem państwowym. Józef Wybicki urodził się 27 września 1747 r. w Będominie koło Kościerzyny Był synem średnio zamożnego szlachcica Piotra i Kaszubki Konstancji. Ród Wybickich wywodził się z Danii. Przodek Wybickiego o nazwisku Wyben w 1549 roku zaciągnął się do służby Króla Zygmunta Augusta. Ojciec, który dostał się do niewoli rosyjskiej osierocił rodzinę. Wybicki od 6 roku życia wychowywał się u stryja Franciszka, proboszcza Skarszewskiego i archidiakona pomorskiego. Wybicki z wykształcenia prawnik. Działalność polityczną rozpoczął w wieku 20 lat jako poseł na sejm w I Rzeczypospolitej. Uczestnik konfederacji barskiej, na polecenie dowództwa konfederatów jeździł po europie z poufnymi misjami. Był długoletnim współpracownikiem oraz przyjacielem generała Henryka Dąbrowskiego. Współdziałał w Legionach Polskich we Włoszech. Podczas wizyty w obozie legionów we Włoszech w 1797 roku stworzył słowa pieśni, ułożył je z myślą o uroczystości poprzedzającej wymarsz polskich legionów pod dowództwem gen. Dąbrowskiego, które 21 lipca udawały się do Mediolanu na spotkanie z Bonapartem.
Utwór po raz pierwszy został wykonany na melodie ludowego mazurka przez samego autora podczas uroczystości pożegnalnej. Mazurek stał się nieoficjalnym hymnem Księstwa Warszawskiego. Zdecydowały względy patriotyczne i słowa „Jeszcze Polska nie umarła” . Dzisiejszy tekst różni się od swojego pierwowzoru, był to utwór niezwykle żywy. Mazurek Dąbrowskiego zdobył popularność także w innych krajach, tłumaczony na wiele języków europejskich, stał się inspiracja dla innych narodów Słowiańskich m.in. parafraza pieśni była punktem wyjścia dla hymnu Jugosławii, Chorwacji, Ukrainy a wcześniej pod jej wpływem powstał hymn ogólnosłowiański w czasie Wiosny Ludów.
Jeszcze Polska nie umarła
Kiedy my żyjemy
Co nam obca moc wydarła
Szablą odbijemy
Marsz, marsz Dąbrowski
Do Polski z ziemi Włoskiej
Za Twoim przewodem
Złączem się z narodem
Jugosłowiańska hymna Hej Słowianie Jeszcze Polska nie zginęła w języku górnołużyckim.
Podczas tajnej misji w Berlinie J. Wybicki poznał swoją przyszłą pierwszą żonę Kunegundę Drwęską. Była ona 17 lat starsza od Wybickiego. Ślub odbył się 17 października 1773 r. w kościele św. Wojciecha w Margoninie. Kunegunda zmarła podczas porodu 17 sierpnia 1775 r. Przyjaźń z Andrzejem Zamoyskim – cykl 14 listów napisanych w latach 1776-77. Drugą żonę poznał jako 15 letnią dziewczynę już 1772 r. Oświadczył się w 1780 r. i został po raz drugi żonaty i miał trójkę dzieci. Nie chciał wracać do Będomina, kupił Manieczki. W Manieczkach miał czas na twórczość literacką ale niestety zmarł nagle 10 marca 1822 r. w Manieczkach. Wieś Manieczki koło Śremu należały do Józefa Wybickiego od 1781 roku Syn generała Wybickiego, Józef Ksawery sprzedał Manieczki gen. Dezyderemu Chłapowskiemu. Pod koniec XIX w.nalezała ona do rodziny Grodzickich, potem von Grave i Broel-Plater, w okresie międzywojennym do rodziny Prus-Głowackich. Sam dwór został zbudowany w 1894 roku. Od 1978 r. mieściło się tu muzeum Józefa Wybickiego. Twórcą muzeum był Jan Bajer Bajer (1926-2001) – Prezes Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Mazurka Dabrowskiego. Józef Wybicki został pochowany w Brodnicy. Ekshumowany 11 października 1923 r. i przewieziony do Poznania gdzie został pochowany w krypcie zasłużonych w kościele św. Wojciecha. Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie na Kaszubach mieści się w barokowym dworku z XVIII w. Dwór otoczony jest zabytkowym parkiem w którym rosną drzewa – pomniki przyrody wśród nich liczący 400 lat „Dąb Wybickiego”.
Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy w godzinach pracy MDK lub po uprzednim umówieniu się telefonicznie. Wystawa będzie wystawiona przez cały miesiąc maj. Na podstawie relacji Pana Aleksandra Załęskiego materiał przygotował Marian Lisiecki.