Środa, 27 Października 2021  Imieniny: Iwony, Sabiny WERSJA DLA SŁABOWIDZĄCYCHKONTRAST

Aktualności

 • Miasto Kalety, Miasto Vitkov oraz Miejski Dom Kultury w Kaletach w partnerstwie z fundacją Gloria Kultura pozyskały kwotę 55.870 złotych  

  Urząd Miasta i Miejski Dom Kultury w okresie od 17 do 27 sierpnia br. realizować będzie we współpracy partnerskiej z Fundacją Społeczno-Kulturalną „Gloria Cultura” kolejny projekt międzynarodowej wymiany młodzieżowej. Tym razem gościć będziemy 20-to osobową grupę dzieci i młodzieży z Czech, mieszkańców miasta partnerskiego Kalet, Vitkova. W projekcie weźmie również udział podobna grupa naszych młodych mieszkańców.

  Projekt nosi nazwę „Razem pracujemy, razem się uczymy, a na jego program złożą się dwa zasadnicze komponenty:
  - działania o charakterze artystycznym
  - działania z zakresu edukacji międzykulturowej.

  Działania artystyczne zostały opracowane zgodnie z wcześniej zdiagnozowanymi zainteresowaniami uczestników projektu, w związku z czym skupimy się na zajęciach z tańca, śpiewu i gry na instrumentach dętych, realizowanych w formie warsztatowej. Efektem warsztatów i ich podsumowaniem będzie wspólnie opracowany spektakl, który zaprezentujemy na specjalnych pokazach w Kaletach i Vitkovie.

  W ramach zajęć z edukacji międzykulturowej, codziennie zorganizujemy popołudniowe spotkania wszystkich uczestników projektu, w trakcie których będą mogli dyskutować na interesujące ich tematy z zakresu historii, kultury i życia współczesnego. Spotkania będą mogły przyjąć również formę gier i zabaw edukacyjnych. Będziemy się starali zapraszać na nie także artystów, etnografów, gawędziarzy oraz zwykłych ludzi, którzy pasjonują się historią, tradycjami i kulturą. Urządzimy "Dzień polski” i „Dzień czeski”. Spotkania te są bardzo ważnym elementem projektu, gdyż służyć będą zarówno nawiązaniu i zacieśnieniu zawartych przyjaźni, jak również nabyciu i pogłębieniu wiedzy z polskiej i czeskiej historii i kultury. Przykładamy również dużą wagę do zapoznania naszych czeskich gości z historią i tradycjami Śląska. W tym celu polska młodzież przygotuje specjalną prezentację obrazującą przeszłość i teraźniejszość regionu, jego przemysłową tożsamość i kulturę. Uzupełnieniem tego działania będzie wycieczka, w trakcie której pokażemy najważniejsze obiekty znajdujące się na Śląskim Szlaku Zabytków Techniki., będącego częścią sieci Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. W ramach edukacji międzykulturowej zorganizujemy jeszcze dwie inne wycieczki edukacyjne, do Częstochowy i Krakowa.

  Projekt uzyskał dotację z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania publicznego "Forum Polsko-Czeskie na rzecz zbliżenia społeczeństw, pogłębionej współpracy i dobrego sąsiedztwa 2017”. Wniosek o dofinansowanie projektu, sporządzony i złożony przez Fundację „Gloria Cultura”, uzyskał bardzo wysokie oceny Komisji Konkursowej, co zaowocowało przyznaniem dotacji w wysokości 55.870,00 zł.

  Miasto Kalety, Miasto Vitkov oraz Miejski Dom Kultury w Kaletach w partnerstwie z fundacją Gloria Kultura pozyskały kwotę 55.870 złotych

Najbliższe wydarzenia

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Biuletyn wrzesień 2021

Pobierz biuletyn ZOBACZ ARCHIWUM