Środa, 26 Lutego 2020  Imieniny: Miroslawa, Aleksandra WERSJA DLA SŁABOWIDZĄCYCHKONTRAST

Aktualności

 • Kto, według prawa, powinien odśnieżyć chodnik?  


  Śnieg popadał, stopniał, zamarzł, znów stopniał, a teraz mamy chlapę. Kto i kiedy musi bezwzględnie odśnieżyć chodnik?
  Właściciele posesji mają obowiązek dbać o czystość i porządek na chodnikach przed swoimi domami. Dotyczy to wszystkich budynków – bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania. Czysto i bezpiecznie powinno być więc zarówno przed blokami, szkołami i urzędami, jak i przed domami jednorodzinnymi.

  Kto odśnieża chodniki - to trzeba wiedzieć. 
  Obowiązek sprzątania błota, śniegu oraz lodu z chodników wzdłuż posesji mają: współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, zarządzający nieruchomością lub ją użytkujący.

  Gdy w budynku jest wiele mieszkań, obowiązki właściciela przejmują osoby zarządzające, zatrudniając firmę zajmującą się dbaniem o porządek.

  Co trzeba sprzątać?
  – Jeśli jesteś właścicielem, to wówczas masz obowiązek usuwać z chodników przed swoim domem wszelkie zanieczyszczenia oraz śmieci, a także błoto, śnieg i lód.
  - Droga przed posesją powinna być bezpieczna. Oznacza to, że skoro spadł śnieg, to trzeba odśnieżyć chodnik, aby umożliwić ludziom bezpieczne przejście. Śnieg można zgarnąć na krawędź chodnika (od strony drogi) – tak, aby nie przeszkadzał przechodniom. Nie wolno go zgarniać na jezdnię!
  - Oblodzone chodniki powinno się posypać solą i piaskiem.
  - Pamiętaj: niebezpieczne dla przechodniów mogą być także zwisające z dachów sople lodu. Trzeba je zbijać, aby nie stanowiły zagrożenia.
  (obowiązki te wynikają z przepisów Ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz z ogólnych reguł Kodeksu cywilnego)

  Do obowiązków właściciela posesji nie należy sprzątanie oraz odśnieżanie dróg, przystanków autobusowych i tramwajowych, oraz sprzątanie chodnika, jeśli między granicą posesji a tym chodnikiem znajduje się trawnik czy pas miejskiej zieleni (sprzątanie takiego chodnika wówczas należy do zarządcy drogi). Z przepisów wynika, że właściciel nieruchomości nie musi również uprzątać chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie samochodów.

  Źródło: Gazeta Wrocławska

  Kto, według prawa, powinien odśnieżyć chodnik?

Najbliższe wydarzenia

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Biuletyn luty 2020

Pobierz biuletyn ZOBACZ ARCHIWUM