Poniedziałek, 18 Października 2021  Imieniny: Juliana, Lukasza WERSJA DLA SŁABOWIDZĄCYCHKONTRAST

Aktualności

 • Bezpieczne i udane zakończenie sezonu turystycznego 2015 w Zielonej  

  Tegoroczną rewitalizację tej najpiękniejszej, rekreacyjnej dzielnicy naszego miasta rozpoczęliśmy tradycyjnie od wiosennych porządków, które wykonywane były w czynach społecznych. Jak co roku, pełni chęci do pracy mieszkańcy naszego miasta wraz z radnymi Rady Miejskiej, uporządkowali tereny przy zbiornikach wodnych, przygotowując dzielnicę do otwarcia sezonu turystycznego.
  Tradycyjnie już pod koniec lutego odbyła się konferencja w sprawie rozwoju terenów rekreacyjnych w Zielonej. Wzięli w niej udział przedstawiciele Lasów Państwowych, Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Katowicach, Ośrodka Badań i Kontroli Środowiska w Katowicach, a także przedstawiciele sektora publicznego. Konferencja miała na celu przede wszystkim podsumowanie osiągnięć, jakie dało się uzyskać w Zielonej w roku ubiegłym, a także przedstawienie planów na inwestycje w dzielnicy w roku bieżącym.
  Najważniejszym z nich było niewątpliwie uruchomienie w Zielonej nowej wypożyczalni, tym razem rowerów trekkingowych. Miasto Kalety zakupiło w tym celu 20 rowerów (15 damskich i 5 męskich), które wraz z dwoma nowymi rowerami wodnymi – kaczorem i łabędziem - zadebiutowały w maju podczas V Święta Zielonej.
  Wraz z nadejściem nowego sezonu turystycznego, Nadleśnictwa Świerklaniec i Koszęcin doposażyły teren przy dolnym zbiorniku wodnym w Zielonej o siłownię zewnętrzną. Wszystko to z myślą o mieszkańcach i gościach odwiedzających naszą dzielnicę rekreacyjną. Urządzenia sportowe poszerzyły zasoby infrastruktury turystyczno- rekreacyjną zbiornika i umożliwiają aktywne spędzenie wolnego czasu na łonie natury.
  Obserwując jak dużym zainteresowaniem cieszy się ścieżka ekologiczna przy dolnym zbiorniku wodnym, przy której postawione zostały gry terenowe, postanowiono doposażyć Zieloną o kolejne gry ekologiczne. Tym razem stanęły one na kaletańskiej części trasy Leśno Rajza od "Drzewa Wolności" w kierunku Garbatego Mostu. Są to 3 gry, w których uczestnik może zdobyć sprawność: dendrologa, ornitologa i ekologa oraz 1 gra w formie drewnianego słupa – atlasu grzybów leśnych. Zakup ekologicznych gier terenowych dofinansowany został przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
  Miasto Kalety, na którego terenie leżą zbiorniki w Zielonej, jako cel nadrzędny stawia bezpieczeństwo turystów odpoczywających nad wodą. W sezonie letnim przy miejscu zwyczajowo wykorzystywanym do kąpieli, nad bezpieczeństwem amatorów sportów wodnych czuwali wykwalifikowani ratownicy WOPR, zaś nad ogólnym porządkiem i bezpieczeństwem turystów – rowerowe patrole Komisariatu Policji w Kaletach oraz patrole strażaków z OSP Kalety. Dla jeszcze większego komfortu wypoczywających, przy górnym zbiorniku wodnym postawiona została dwukabinowa przebieralnia. Natomiast przy dolnym zbiorniku wodnym, zamontowano kamerę do bieżącej obserwacji przyrodniczej. Zainstalowana została przez Miasto Kalety w celach promocji naszej pięknej turystycznej dzielnicy, a także będzie ona spełniała funkcję poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu.
  Jak co roku woda w zbiornikach poddawana była stałym kontrolom jakości. Nietrudno więc zauważyć, że Zielona stała się bardzo popularnym miejscem do wypoczynku, a w sezonie nasze plaże przeżywają prawdziwe oblężenie. Dojeżdżając do zbiorników można było zauważyć samochody z terenu całej aglomeracji śląskiej. W wakacyjne weekendy odnotowywano bardzo dużą ilość wypożyczeń sprzętu dziennie.
  Podobnie jak w latach ubiegłych, również w tym roku, w rekreacyjnej dzielnicy naszego miasta odbywały się cykliczne imprezy rekreacyjno sportowe, które cieszyły się dużym zainteresowaniem nie tylko naszych mieszkańców ale również turystów z gmin ościennych i aglomeracji śląskiej. Największym wydarzeniem była niewątpliwie V już odsłona Święta Zielonej, której główną atrakcją było niewątpliwie widowiskowe puszczanie lampionów na wodzie. Ta plenerowa impreza stała się już niejako wizytówką dzielnicy. Z roku na rok przyciąga ona coraz większą liczbę uczestników. W trakcie tegorocznego sezonu organizowane były również niejednokrotnie zawody kajakowe, wędkarskie, a także już po raz drugi Międzynarodowy Plener Artystyczny współorganizowany przez nasze miasto jak również I Zielony Triatlon organizowany przez Miasto Kalety.
  Obserwując rosnącą popularność dzielnicy rekreacyjnej wśród naszych mieszkańców oraz turystów z gmin sąsiednich, można pokusić się o stwierdzenie, że Zielona stała się już liderem miejsc do wypoczynku, wyprzedzając oferty podobnych w pobliskim otoczeniu.

  Bezpieczne i udane zakończenie sezonu turystycznego 2015 w Zielonej

Najbliższe wydarzenia

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Nd

Biuletyn wrzesień 2021

Pobierz biuletyn ZOBACZ ARCHIWUM