Piątek, 29 Marca 2024  Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

Bartosz Wojtal finalistą konkursu Drzewo Roku 2015

Bartosz Wojtal ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaletach został finalistą piątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Drzewo Roku”, ogłoszonego przez organizację ekologiczną Klubu Gaja. Zacznijmy jednak od początku. W październiku ubiegłego roku został ogłoszony w szkole konkurs, który miał na celu sfotografowanie i opisanie drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Uczniowie klas IV-VI chętnie wzięli udział w konkursie, opisując i fotografując drzewa znajdujące się w okolicy Kalet. Prace zawierały niezwykłe oraz ciekawe historie i opisy drzew. Najpierw z okazji Święta Drzewa odbyła się wystawa zorganizowana na korytarzu szkolnym, a później najciekawsze prace zostały wysłane na ogólnopolski konkurs. Na ogłoszenie wyników trzeba było zaczekać kilka miesięcy, ale udało się. W marcu do finałowej szesnastki zakwalifikował się Bartosz z naszą Aleją Dębów. W finale startują drzewa z 12 województw. Lista z ich opisami znajduje na stronie internetowej Klubu Gaja. Teraz autorzy finałowych propozycji muszą się przygotować do rywalizacji, bowiem Drzewo Roku 2015 będą wybierać internauci podczas czerwcowego głosowania. Konkurs trwa od 1 do 30 czerwca na stronie www.drzeworoku.pl Zachęcamy wszystkich mieszkańców Kalet do wzięcia udziału w Konkursie i oddania głosu na Aleję Dębów zgłoszoną przez Bartosza. Każdy może oddać tylko jeden głos przy użyciu jednego adresu e-mail. A jak głosować? Regulamin konkursu zamieszczony jest obok artykułu.

Ewa Bilinska




Zobacz regulamin głosowania

Aleję Dębów w Truszczycy tworzy 127 zabytkowych drzew zlokalizowanych na długości około 1500 metrów. Nie brakuje tu drzew o ogromnych obwodach dochodzących do 6 m. Cała Aleja wpisana jest na listę obiektów prawnie chronionych, a tutejsze drzewa w 1989 roku zostały uznane za pomniki przyrody przez ówczesnego Wojewodę Częstochowskiego.  Nikt nie zna historii drzew, ale legenda mówi, że Aleją Dębową wraz ze swoim wojskiem szedł król Jan III Sobieski, gdy zmierzał na odsiecz wiedeńską. Miejsce, w którym znajduje się Aleja jest zdumiewające. Nie ma sklepu, poczty, nie kursują autobusy. Dosłownie przy Alei znajduje się zapora wodna, która w przeszłości miała spiętrzać rzekę dla Kaletańskich Zakładów Celulozowo Papierniczych. Miejsce to jest bardzo piękne, a panująca w tym miejscu cisza i spokój powodują, że mieszkańcy chętnie wypoczywają i relaksują się tutaj. Zresztą w przeszłości, do czasu upadku Kaletańskich Zakładów Celulozowo-Papierniczych był to niezwykle popularny teren rekreacyjny, z którego korzystali mieszkańcy miasta i nie tylko.

       Obecnie władze miasta starają się przywrócić dawną świetność temu miejscu. Przez Aleję Dębów została wytyczona ścieżka dydaktyczna z pięcioma przystankami, na których znajdują się tablice informacyjne na temat tego miejsca. Wspaniałość i okazałość tych zabytkowych drzew można podziwiać o każdej porze roku spacerując, jak również jadąc na rowerze. Miasto również promuje tę okolicę przez coroczną organizację zawodów lekkoatletycznych pod nazwą Bieg o Laur Złotego Dębu. Impreza ta ma charakter otwarty, a jej celem oprócz oczywiście promocji tego uroczego zakątka, jest popularyzacja biegów jako naturalnej formy spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, promowanie zdrowego stylu życia oraz integracja pokoleń mieszkańców miasta i zaprzyjaźnionego miasta Vitkov.

       Mieszkańcy Kalet znają dobrze to miejsce i korzystają chętnie gdy chcą odpocząć od zgiełku życia codziennego. Dobrze byłoby gdyby to miejsce mogli podziwiać również inni.